TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakanlığa ceza: 6284’ün ihmal edildiği her kadın cinayetinde yetkililerin peşinde olacağız!

Hülya Şellavcı’yı korumayan Bakanlığa manevi tazminat cezası verildiğini kaydeden kadın örgütleri, kararın emsal olmasını istedi

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 14:30
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
Bakanlığa ceza: 6284’ün ihmal edildiği her kadın cinayetinde yetkililerin peşinde olacağız!

Boşanma aşamasında olduğu Kaffar Yeğin tarafından katledilen Hülya Şellavcı'nın ailesinin, Şellavcı'nın öldürülmeden önce çok sayıda şikayette bulunması ve buna rağmen önlem alınmaması sebebiyle İçişleri Bakanlığı'na açtığı davada bakanlık kusurlu bulundu, 2,5 milyon TL tazminat ödemesine hükmedildi.

Yaşanan gelişmeyi, “İyi haber: Zorlama Hapsini uygulamayan, Hülya Şellavcı’yı korumayan Bakanlığa Manevi Tazminat Cezası verildi” başlığıyla duyuran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kararın emsal olması gerektiğini söyledi.

DEFALARCA ŞİKAYET ETTİ

Platform tarafından yapılan açıklama şu yönde:

“Hülya Şellavcı 6284’ü defalarca ihlal eden Kaffar Yeğin’i defalarca şikayet etti. Dosyaya bakan mahkeme ise zorlama hapis kararı talebini reddederek failin savunmasını almak için duruşma günü verdi, o duruşma görülemeden Hülya öldürüldü. Mahkeme, Hülya öldükten 4 gün sonra tazyik hapsi kararı verdi. Bu ihmalkarlığa karşı mücadele yürüttük, Kaffar Yeğin’in kasten öldürme davası hala devam ediyor, her defasında adliyenin önünde oluyoruz. Ama failin tek bir kişi olmadığını da biliyoruz. Bugünlerde siyasi iktidar 9. Yargı Paketi’yle ‘zorlama hapsine itiraz yolu’nu açmaya çalışıyor. Sormak isteriz: Hülya Şellavcı gibi başka kadınlar da öldürülsün diye mi? Hülya Şellavcı’nın ailesi ve avukatları kamunun ihmali dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’na 2,5 milyon TL değerinde manevi tazminat davası açtı. Dava sonucunda İzmir 3. İdare Mahkemesi kamunun Hülya’yı korumakla yükümlü olduğuna hükmetti, davayı kabul etti. Mahkeme kararında güvence altına alınan hakkın niteliği (temel hak) göz önünde bulundurulduğunda, adli makamların şahsa yönelik gerçek ve yakın bir tehdidi önlemek için makul olarak yapmaları beklenen her şeyi yapmaları gerektiğini belirtti.”

YAŞAM HAKKIMIZI KORUYACAĞIZ

Son olarak “Bu kapsamda sicilinde şiddet eylemleri olan bir şüpheliyle karşı karşıya olan yerel makamların, makul bir açıdan bakıldığında yetkileri dahilinde söz konusu tehlikeyi bertaraf etmek için kuşkuya yer bırakmayacak şekilde önlem almaları gerektiğini belirtti. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin kararında belirttiği gibi Hülya Şellavcı’yı ve nice kadını koruması gereken sorumlular bunları yapmıyor. Bu karar onanarak emsal olmalı. 6284’ün ihmal edildiği her kadın cinayetinde yetkililerin peşinde olacağız. Sorumluluktan kurtulamayacaksınız, en temel hakkımızı, yaşam hakkımızı koruyacağız” mesajı verildi.

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.