TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Antalya Diplomasi Forumu tamamlandı

148 ülkeden 4 bin 700 kişinin katıldığı forumda, medya partneri olan Anadolu Ajansı'nın standı, devlet liderleri ve bakanların da aralarında bulunduğu çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 14:44
Kaynak: AA
Antalya Diplomasi Forumu tamamlandı

Üçüncüsü düzenlenen ve 148 ülkeden 4 bin 700 kişinin katıldığı Antalya Diplomasi Forumu (ADF) tamamlandı.

Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF) 2024, Anadolu Ajansı'nın (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu üçüncü gün etkinlikleriyle sona erdi. Forum, "Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak" ana temasıyla gerçekleşti ve küresel meselelerin yanı sıra iklim değişikliği, göç, İslam karşıtlığı, ticaret savaşları ve yapay zeka gibi birçok konu uzmanlar tarafından ele alındı.

İlk olarak 2021 yılında yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla başlayan ADF'ye bu yıl ise 148 ülkeden 4 bin 700 kişi katıldı. Forumun katılımcıları arasında diplomatlar, siyasiler, öğrenciler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri yer aldı.

Forum kapsamında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Gazzeli çocukların yaptığı resimlerin de yer aldığı "Kurşun Geçirmez Düşler: Gazzeli Çocuk Ressamlar Sergisi" düzenlendi. Ayrıca, Refik Anadol'un sergisi ve "Türkiye Yüzyılı" ile "Diplomasi Tüneli" adlı etkinlikler, Türkiye'nin diplomasi tarihini ve dönüşümünü sergiledi.

Antalya Diplomasi Forumu'nda, AA'nın standı da yoğun ilgi gördü. Ziyaretçilere, AA'nın, İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belge niteliğindeki fotoğraflarla gözler önüne serdiği "Kanıt" kitabı hediye edildi.

Kanıt kitabını inceleyenler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Esvatini Kralı 3. Mswati, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Bangladeş Dışişleri Bakanı Muhammad Hasan Mahmud, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic, Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Vekili Ali Omar Balad, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Ali es-Sadık, Lüksemburg Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Xavier Bettel, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Bahreyn Dışişleri Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Şeyh Abdulla Ahmed Bin Hamad Al Khalifa, Uganda Dışişleri Bakanı Jeje Odongo, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Genel Sekreteri Büyükelçi Lazar Comanescu, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Diplomasi Başdanışmanı Dr. Enver Gargaş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Coromoto Godoy Calderon bulunmaktadır.

Ayrıca, Sri Lanka Dışişleri Devlet Bakanı Tharaka Balasuriya, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mihai Popşoi, Güney Afrika İlişkiler ve İşbirliği Bakan Yardımcısı Naledi Pandor, Batı Trakya'daki DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da AA standını ziyaret ederek Kanıt kitabını incelediler.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.