TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Anayasa’ya aykırı bulundu: İzinsiz yapılar karar alınmadan yıkılamayacak!

Anayasa Mahkemesi, kamu arazisi üzerinde izinsiz olarak inşa edilen yapıların belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıkılabilmesine olanak sağlayan kanun hükmünü iptal etti

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 17:46
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 17:46
Kaynak: AA
Anayasa’ya aykırı bulundu: İzinsiz yapılar karar alınmadan yıkılamayacak!

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, üzerinde çalıştığı bir davada, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun "Yeniden Gecekondu Yapılmasının Önlenmesi" başlıklı 18. maddesindeki, "izinsiz yapılar hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır" hükmünün iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Yüksek Mahkeme, söz konusu düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı buldu ve iptal etti. İptal kararının 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesinde, kanunun kamu arazisi üzerinde izinsiz yapıların derhal yıkılabilmesine olanak tanıyan hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi.

Kuralın, izinsiz yapıyı inşa edenlere ve bu yapıyı kullananlara, yıkım işleminin tebliğ edilmeksizin derhal gerçekleştirilebileceğini belirten gerekçede, ilgililerin bu işleme karşı dava açma hakkının yeterince korunmadığına dikkat çekildi. Ayrıca, söz konusu durumun "yıkım kararının hukuka uygunluğunun iptal davası yoluyla incelenmesine imkan sağlayan başvuru yolunu etkisiz hale getirdiği" ifade edildi.

Bu bağlamda, kuralın Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkı ile doğrudan ilişkili olarak Anayasa'nın 40. maddesinde düzenlenen etkili başvuru hakkına aykırılık teşkil ettiği sonucuna varıldı.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.