TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alper Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşü bir kez daha ertelendi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşü Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle bir kez daha ertelendi

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 09:45
Kaynak: İHA
Alper Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşü bir kez daha ertelendi

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibinin Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle bir kez daha ertelendiğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya’ya yolculuğu üçüncü kez ertelendi. Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından yapılan açıklamada, Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibinin uzaydan Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle ertelendiği belirtildi. Mürettebatın sağlıklarının yerinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Ekipler, bir sonraki uygun kenetlenme fırsatı için hava şartlarını izlemeye devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ne zaman ayrılacağı paylaşılmadı.

2 kez ertelendi

ISS’ten 2 Şubat'ta ayrılması beklenen Ax-3 ekibinin dönüşü, Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartları nedeniyle önce 5 Şubat Pazartesi'ye, daha sonra ise 6 Şubat Salı'ya ertelenmişti.

19 Ocak'ta fırlatılmıştı

Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu SpaceX'in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak olan Falcon-9 roketi, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 19 Ocak saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatılmıştı. Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak TSİ 13.40'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmişti. Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kaldığı 14 gün boyunca programına uygun şekilde 13 deneye imza attı.

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.