TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alper Gezeravcı Dünya'ya ne zaman dönecek? Nereye inecek?

Ax-3 ekibi, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu, uzay yolculuğunu tamamlamıştı. Uzayda 13 deney gerçekleştiren Gezeravcı ve diğer 3 astronotun, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılarak Dünya'ya ne zaman dönüş yolculuğuna başlayacakları ise merak konusu oldu. Peki, Alper Gezeravcı Dünya'ya ne zaman dönecek? Nereye inecek?

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 09:49
Kaynak: HABER MERKEZİ
Alper Gezeravcı Dünya'ya ne zaman dönecek? Nereye inecek?

Alper Gezeravcı'nın dönüş tarihiyle ilgili bilgiler merak ediyor. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) 18 günü geride bıraktı. Gezeravcı, 13 farklı bilimsel deney için çalışmalar yürüttü. ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden 19 Ocak'ta fırlatılan araç, Gezeravcı'yı uzaya taşımıştı. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay programı milyonlarca kişi tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. SpaceX'ten gelen yeni bir açıklama ise Gezeravcı'nın dönüş yolculuğuyla ilgiliydi. Ancak, Alper Gezeravcı'nın dönüş tarihi çeşitli aksaklıklar nedeniyle bir kaç kez ertelendi. Dönüş yolculuğunun bugün yapılması planlanıyor. Alper Gezeravcı'nın TSİ 17.05'te Dünya'ya dönmüş olması bekleniyor.

Alper Gezeravcı Dünya'ya ne zaman dönecek? 

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 ekibi, hava durumunun uygun olmaması nedeniyle Dünya'ya dönüşlerini bir kez daha erteledi.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu Dragon uzay aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin bugün TSİ 17.05'te Dünya'ya dönmesi planlanıyor.

SpaceX'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Ax-3 ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrıldıktan sonra TSİ 17.05'te Dünya'ya dönüş yapacak. Açıklamada, Dragon uzay aracının ISS'den ayrılmasının iniş bölgesindeki hava koşullarına bağlı olduğu da belirtildi.

Alper Gezeravcı Dünya'da nereye inecek?

Astronotlar görevlerini tamamlamalarının ardından Dragon kapsülü ile istasyondan ayrılacak. Kapsül, atmosfere girdikten sonra paraşütlerini açarak Orlando açıklarında okyanusa inecek. Ax-3 misyonunda ayrıca ABD ve İspanya'yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt bulunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.