TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aile hekimlerinden mesaj var: Nefes alamıyoruz, ne bayramı?

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında önemli mesajlar veren Dr. Sibel Uyan, birinci basamak sağlık hizmetinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek “Nefes alamıyoruz, ne bayramı?” dedi

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 13:44
Kaynak: GURBET YAVUKLU
Aile hekimlerinden mesaj var: Nefes alamıyoruz, ne bayramı?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu (AHEK) Sekreteri, İzmir SES 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sibel Uyan, İLKSES TV ekranlarında yayınlanan Sultan Gümüş Kaya ile Birinci Sayfa programına konuk oldu.

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında önemli mesajlar veren Dr. Uyan, birinci basamak sağlık hizmetinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek “Nefes alamıyoruz, ne bayramı?” dedi.

YÜZDE 15 OLANA KADAR…

Aynı işi yapan meslektaşlarından daha düşük maaş aldıklarını, yer değiştirme haklarının kısıtlandığını, emeklilik ve kıdem tazminatı haklarının kesintiye uğradığını kaydeden Uyan, her Çarşamba düzenledikleri ‘Vergide Adalet İstiyoruz’ eylemlerine dikkat çekti. Yaklaşık yüzde 35 oranında vergi kesintisine maruz kaldıklarını aktaran Uyan, yüzde 15 olana kadar eyleme devam edeceklerini vurguladı.

Birinci basamak sağlık hizmetinin kamu gücüyle sunulmasını ve çalışanların tümünün kamu çalışanı olması gerektiğini kaydeden Dr. Uyan, “Birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamu gücüyle topluma yeterli düzeyde ihtiyacı kadarıyla ayrımsız tamamen ücretsiz sunulması, bu hizmeti veren sağlık çalışanlarının ayrımsız eşit bir şekilde güvenli ortamda güvence içeren koşullarda çalışması temel insani bir haktır. Yıllardır süren bu haksız ve hukuk dışı düzenleme ve uygulamaların ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız” mesajını verdi.

Sağlık sektöründe derinleşen tüm bu sorunların gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla iyi hekimlik için çaba sarf eden tüm meslektaşlarına seslenen Uyan, şunları söyledi: “Toplumun sağlık hakkı için özveriyle çalışan, şiddetten uzak güvenli çalışma koşulları, çalışırken ve emeklilikte insanca ücret, iş ve gelir güvencesi, mesleki bağımsızlık, eşit, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti için mücadele eden tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun!”

Kaynak: GURBET YAVUKLU

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.