TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

7 kadının katline Baro’dan tepki: Siyasi iradenin gündemi seçim ama…

Türkiye dün bir günde 6 ilde eril cinayete kurban giden 7 kadının yasını tutarken İzmir Barosu’ndan yaşanan kadın cinayetlerine ilişkin açıklama geldi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 11:14
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 11:14
Kaynak: GURBET YAVUKLU
7 kadının katline Baro’dan tepki: Siyasi iradenin gündemi seçim ama…

Dün Türkiye, bir günde katledilen 7 kadının acısını yaşadı. Dün Bursa, Sakarya, Erzurum, Denizli ve İstanbul'da toplam 7 kadın eşleri ya da boşandıkları eşleri tarafından öldürüldü.

Bir günde yaşanan kadın cinayetleri toplum genelinde büyük tepki uyandırırken bir gece yarısı kararıyla Türkiye’nin imzacısı olmaktan çıktığı İstanbul Sözleşmesi konusu bir kez daha gündeme geldi.

Sözleşmenin imzacısı olmaktan çıkılmasıyla birlikte kadına yönelik şiddet ve taciz vakarıyla kadın cinayetlerinde artış meydana gelirken İzmir Barosu, yazılı bir açıklama yaparak yeniden iktidara İstanbul sözleşmesi çağrısında bulundu.

Baro tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Dün, 7 kadın; ayrıldığı ya da boşanma aşamasında olduğu eşleri(!) tarafından öldürüldü. Bir günde, ülkenin dört bir yanından 7 can, 7 kadın yitti. Bir günde, 7 kadın, erkekler tarafından vahşice katledildi…

Bireyin en temel hakkı olan ‘yaşam hakkı’nı dahi sağlayamayan siyasi iradenin gündemi seçim iken, bizler bir gecede tek adamın keyfiliği ile çıkılan İstanbul Sözleşmesi’nin önemine bir kez daha vurgu yapmak zorunda kalıyoruz. Kadına yönelik şiddeti önlemede bütüncül politikalar geliştiremeyen siyasi irade, şiddeti soruşturma ve kovuşturmada da etkisiz kalınca katillerin cesaret bulduğunu bir kez daha haykırıyoruz.

İzmir Barosu olarak kadına yönelik şiddetin son bulması, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanması ve 6284 sayılı Kanun’un etkin biçimde uygulanmasını sağlamak üzere var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyor; yitirdiğimiz kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Kaynak: GURBET YAVUKLU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.