TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

3 çocuğa 17 bin TL teşvik önerisi: Ailelere 17 bin TL başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, doğurganlık hızı 1,51 olarak belirlendi ve bu oran, nüfusun kendini yenileyebilmesi için gereken 2,1'in oldukça altında kaldı. Nüfusun giderek yaşlanması nedeniyle, AK Parti bu durumu değiştirmek amacıyla yeni bir girişim başlattı. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında çeşitli öneriler gündeme geldi. Bu önerilerden biri, üç çocuk sahibi ailelere 17 bin TL bakım desteği sağlanmasıydı. Peki, ailelere 17 bin TL başvurusu nasıl yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 15:18
Kaynak: HABER MERKEZİ
3 çocuğa 17 bin TL teşvik önerisi: Ailelere 17 bin TL başvurusu nasıl yapılır?

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, son zamanlarda sıkça tartışılan nüfus artışındaki durgunluğa karşı çeşitli önlemler masaya yatırıldı. Bu tedbirler arasında, doğum yardımlarının güncellenmesi ve üç çocuk sahibi ailelere 17 bin lira bakım desteği sağlanması gibi öneriler öne çıktı.

3 çocuk 17 bin tl ödemesi

2023'te doğurganlık hızının 1,51'e düşmesi ve Türkiye'nin ilk kez OECD ülkeleri ortalamasının altına inmesinin ardından, AK Parti doğum oranını artırmak amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MYK toplantısında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye'nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası hakkında bir sunum yaptı.

3 çocuk 17 bin tl ödemesi

Türkiye gazetesinin haberine göre, tek seferlik maddi teşviklerin çocuk sahibi olma kararını büyük ölçüde etkilemediği, en iyi sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetleriyle alındığı belirtildi.

Öneriler arasında, tüp bebek tedavisinde devlet desteği için belirlenen yaş sınırının 40'tan 45'e çıkarılması, "Anne dostu hastane" uygulamalarının yaygınlaştırılması, doğum izinlerinin ardından annelere çocukları ilkokula başlayana kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınması ve üç ve daha fazla çocuk sahibi ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi yer aldı.

3 çocuk 17 bin tl ödemesi

Ayrıca, doğum parası miktarlarının güncellenmesi önerildi. Bu kapsamda, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve üzeri çocuklar için 600 TL olan doğum parası miktarlarının artırılması gündeme getirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.