TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2024 yılının ilk dört ayında kaç hekim iyi hal belgesi aldı? TTB açıkladı…

TTB, 2023 yılında kurumlarından iyi hal belgesi alan hekim sayısının 3 bin 15, 2024 yılının ilk dört ayında ise 681 hekimin iyi hal belgesi almak için başvuru yaptığını hatırlattı

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 11:12
Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA
2024 yılının ilk dört ayında kaç hekim iyi hal belgesi aldı? TTB açıkladı…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022 yılında bin 359 kişinin Bakanlıktan ‘iyi hal belgesi’ aldığını söyledi. Bu açıklamanın üzerine Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi yazılı bir metin yayımladı.

TTB, 2023 yılında kurumlarından iyi hal belgesi alan hekim sayısının 3 bin 15, 2024 yılının ilk dört ayında ise 681 hekimin iyi hal belgesi almak için başvuru yaptığını hatırlattı.

BU SORUNLARI ORTADAN KALDIRACAK ÖNLEMLERİ ALMALI

TTB’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“TTB’den 2023 yılında iyi hal belgesi alan hekim sayısı 3.015’dir. 2024 yılının ilk dört ayında 681 hekim iyi hal belgesi almak için başvuru yapmıştır. Yurtdışında birçok ülkede hekimlik yapmak için sadece TTB’den alınan ‘İyi Hal Belgesi’ (Good Standing) geçerlidir. Sağlık Bakanlığı kendilerinden verilen belgenin ne belgesi olduğunu ve yurtdışında geçerli olup olmadığını açıklamalıdır. İyi hal belgesi alanların kaç tanesinin yurtdışında hekimlik yaptığının kesin verilerini bilemiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bahsettiği verilerin emniyet kayıtlarından olduğunu belirtmektedir. Sağlık Bakanlığı bu bilgileri emniyetten değil yurtdışına giden hekimlerin gittikleri ülkelerin sağlık bakanlıklarından öğrenebilir. Sağlık Bakanı kaç hekimin yurtdışına gittiğini öğrenmesinden ziyade, hekimlerin neden son yıllarda bu kadar fazla yurtdışına gitmek için TTB’den iyi hal belgesi almak istemelerinin nedenlerini soruşturmalı ve bu sorunları ortadan kaldıracak önlemleri almalıdır.”

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın iyi hal belgesine ilişkin sözleri şu şekilde:

“İyi hal belgesi alanlarla ilgili o dönemde emniyet kayıtlarıyla yurtdışında veya ülkede olup olmadıklarının bilgisini istedik. 450 kişinin yurtdışına gittiği bilgisi geldi bize. Bunu Meclis'te de söyledim. Her iyi hal belgesi alan, yurtdışına gitmiyor. Her yurtdışına giden de orada hekimlik değil, yeri geldiğinde bunun üçte biri uzman, üçte ikisi pratisyen. Ağırlıklı olarak eğitim amaçlı olduğunu da biliyoruz. Daha somut bir şey söyleyeyim, o dönem için yurtdışına giden 450 kişiydi. Bugün 378 kişiye düştü. Yani iyi hal belgesi alan 1.359 sayısı artmadığı gibi 450'den aşağı düşüş oldu. Yani yurtdışına gidenler de geldi. Emin olun artık hekimlerimiz kamuyu tercih ediyor. Hiç algı yapmaya gerek yok. Yurtdışına giden arkadaşlarımız da geri dönmek istiyor, özel sektörde olan veya muayenehanesi olan arkadaşlarımız da kamuya dönmek istiyor. Bu süreçte bizim açtığımız açıktan atama, dışarıdan gelen hekim demek. Açıktan atamayla 11 bin hekim geldi ve bunun 8 bine yakını sadece uzman. Böyle bir dönüş tarihte yok.”

Kaynak: SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.