TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

1.sınıfa başlama yaşı kaç? 2024-2025 eğitim yılına kaç doğumlular başvuracak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre, 2023 yılında okullar 12 Eylül'de açıldı. 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlamasıyla, velilerin gelecek yıl çocuklarının eğitim yaşlarına ilişkin araştırmaları hız kazandı. Çocukların okula başlama yaşı konusu, her yıl olduğu gibi bu yıl da ailelerin gündeminde önemli bir yer tutuyor. Aileler, çocuklarının fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimini dikkate alarak en doğru kararı vermeye çalışıyor. Özellikle, ilkokul birinci sınıfa başlama yaşının çocuğun hazır olduğu döneme denk gelmesi, aileler ve uzmanların ortak kaygısı haline geliyor. Peki, 2024-2025 eğitim yılında kaç aylık çocuklar okula gidebilir? 1. sınıfa başlama yaşı kaç olacak? İşte, okula başlama yaşı ile ilgili detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 09:31
Kaynak: HABER MERKEZİ
1.sınıfa başlama yaşı kaç? 2024-2025 eğitim yılına kaç doğumlular başvuracak?

Gelecek yıl için veliler, 1. sınıf yaş sorgulamalarını hızlandırdı. 1. sınıf kayıtları için hangi yaş grubundaki çocukların kaydedileceği merak konusu oldu. Yeni eğitim-öğretim yılında tüm resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları, ikametgâh bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Peki, 1.sınıfa başlama yaşı kaç? 2024-2025 eğitim yılına kaç doğumlular başvuracak?

1.SINIFA BAŞLAMA YAŞI KAÇ?

Türkiye'de 1. sınıfa başlama yaşı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre, 31 Aralık itibarıyla 6 yaşını doldurmuş çocuklar için geçerlidir. Bu durumda, 31 Aralık itibarıyla 6 yaşını tamamlamış olan çocuklar, o yılın eylül ayında 1. sınıfa başlayabilirler.

1.sınıfa başlama yaşı kaç

YAŞA GÖRE OKULA BAŞLAMA YAŞI DETAYLARI

•             Kreş: 0-36 ay çocuklar. (Zorunlu değildir)

•             Anaokulu: Eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

•             Ana sınıfı: Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

1.sınıfa başlama yaşı kaç

Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar kaydedilir. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki yıl ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra, fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir. Yeterli sayıda çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

•             İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır.

•             İlkokul birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocuklar kaydedilir. 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da 1. sınıfa kaydedilebilir. Okul müdürlükleri, 69, 70 ve 71 aylık çocukları velisinin yazılı talebi üzerine okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

•             72 aydan daha büyük çocuklar için okul kaydı zorunludur ve erteletme hakkı yoktur. Sağlık raporu gibi belgeler geçersizdir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.