TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeni anayasa tartışmasında CHP’den ‘darbe’ göndermesi

Yargıtay 3. Dairesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımamasının ardından başlayan yargı krizi yeni anayasa tartışmalarına dönüştü. Öte yandan; CHP İzmir İl Başkanlığı, yargıda yaşanan krize ilişkin bugün basın açıklaması düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 09:06
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Yeni anayasa tartışmasında CHP’den ‘darbe’ göndermesi

Geçtiğimiz haftalarda, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin Yargıtay 3. Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamaması ve kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleriyle ilgili soruşturma başlatılması kararı yargı içerisinde çekişmelere neden olmuştu.

Kararın ardından iktidar mensupları tarafından yapılan açıklamalar ise yeni Anayasa tartışmalarını başlatmış ve muhalefetten tepki sesleri yükselmişti.

Öte yandan; son dönemlerde ülkede yaşanan yargı krizinin yankıları devam ederken CHP İzmir İl Başkanlığı, "Adalet ve Hukuk Krizi" konulu basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı CHP İzmir İl sekreteri Özlem Ünsal yaptı. Ünsal’a il yönetim kurulu üyeleri eşlik etti. Ünsal açıklamada, yeni anayasa hazırlıklarını ‘darbe’ ve ‘oyun’ olarak nitelendirdi.

BİR OLDU BİTTİYLE KENDİLERİNİ KORUYACAKLARI…

Anayasa Mahkemesi-Yargıtay çekişmesinin altında yeni anayasa değişikliği yattığını belirten Ünsal, “Ülkemiz, sarayın kişisel hırsları, AKP iktidarın hukuk tanımaz adaletsiz politikaları sonucunda bir anayasa ve hukuk krizinin içine sokuldu. Ama sonradan anlaşıldı ki, bu kriz beklenmedik, birden bire ortaya çıkan, sadece Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin taşeron olarak kullanıldığı bir kriz değilmiş. Anayasayı hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan, memleketi kabile devleti gibi göstermeye çalışanlar, aslında bu krizi önceden hazırlamışlar. Amaçları ülkede bir hukuk kaosu yaratarak yetkileri belli olan yargı kurumlarını kavgalı gibi göstermek, anayasa maddelerini hiçe sayıp uygulanmalarını engellemek, kafalarının arkasında çoktan bitirdikleri anayasa değişikliklerine zemin hazırlamak. Oldu bittiyle kendilerini, iktidarlarını ve belki de yandaşlarını koruyabilecekleri bir anayasa yapmakmış. Yani, devleti koruması gereken irade, kendi eliyle devlette bir kriz çıkartıp anayasa değişikliğine zemin arıyor” dedi.

BİZ ORADA YOKUZ

Yeni anayasa hazırlıklarında ‘oyun’ göndermesi yapan Ünsal, “Bu konudaki kesin tavrımızı Genel Başkanımız Özgür Özel’in kamuoyu ile paylaştığı gibi, biz de İzmir’den bir kez daha ilan ediyoruz. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Çünkü ülkeye AKP eliyle yaşatılan Anayasa ve Hukuk krizi ile oynanmak istenen oyuna gelirsek, biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyetini, Anayasasını ve mülkün temeli olan adaleti kökünden sarsmak isteyecekleri tuzaklara düşmüş oluruz. Ama Türk milleti müsterih olsun. CHP oynanan oyunun, kurulan tuzakların farkında. CHP, bu oyunları bozacak, bu tuzakları ezip geçecek ve zamanı geldiğinde özgür ve eşitlikçi, kuvvetler ayrılığının tam olarak korunduğu, insanı ve adaleti yücelten, tek adam ve diktatörlüğe asla geçit vermeyen Anayasayı hakim kılacaktır. CHP, kuvvetler ayrılığını koruyacak ve cumhuriyetin tüm kurumlarına  ve insan haklarına siper olacak Anayasayı hakim kılacak partidir. AKP ve MHP'nin baş başa verip mutfaklarında pişirdikleri yemeği burnumuza dayasalar da biz orada yokuz” diye konuştu.

NASIL ENGELLENECEĞİNİ DÜNYAYA GÖSTERMİŞ OLDUK

CHP’nin yaşananların karşısında ‘adalet nöbeti’ tuttuğunu belirten Ünsal, “Mecliste CHP grubumuz anayasaya yapılan darbe girişimine karşı durmak için tarihi bir nöbet tutuyor. Bu nöbet sayesinde milletin meclisinin, Sarayın oyuncağı olmayacağını, Anayasaya darbe girişimlerinin CHP Milletvekillerince engelleneceğini tüm dünyaya göstermiş olduk. Buradan bu nöbeti tutan partimizin tüm milletvekillerine ve bu nöbeti başlatan Genel Başkanımız Özgür Özel’e bir kez daha desteklerimizi sunuyoruz. Bu nöbetin anlamı ve katılanların isimleri siyasi tarihimize altın harflerle kazınacaktır. Anayasal darbeye Meclis çatısı altında geçit vermeyenler, Türkiye Cumhuriyeti var oldukça asla unutulmayacaktır. Yine bu darbe girişimine sokakta, adalet saraylarının önünde, sosyal medyada, televizyonlarda, üniversitelerde direnen tüm meslek odaları, platformlar, gençler, kadınlar ve elbette ki tüm direnen ve anayasaya sahip çıkan vatandaşlarımız, bu darbenin önlenmesinin baş kahramanlarıdır. Bu mücadeleye sahip çıkan herkes sonrada, yine yanında CHP’yi bulacaktır” ifadelerini kullandı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPMA KONUSUNDA SAMİMİ OLANLAR…

İktidara anayasa değişikliğinden önce mevcut anayasayı uygulamaya davet eden Ünsal, şunları söyledi; “Bu darbe girişimi bir oldu bittiye getirilmek istenmiş ve kurulan tuzaklar görünmez, planlanan oyun fark edilmez sanmışlardı. Ama unuttukları bir şey vardı. O da CHP ve milletin ta kendisiydi. Buradan bir kez daha duyuruyor ve bu krizi planlayan Saraya ve AKP iktidarına sesleniyoruz;  Anayasa Mahkemesinin kararları kurumları, kişileri ve mahkemelerin tamamını bağlar ve derhal uygulanmak zorundadır. Anayasa 153. Madde yoruma tamamen kapalıdır. Bunun karşısında ayak sürenler samimiyetsiz ve adaletsizdir. Anayasa değişikliği yapma konusunda samimi olanlar, önce mevcut anayasayı uygulasın, milletin hakkına sahip çıkarak, yasalara uysun ve adaleti sağlasın. Adalet ve Hukuk krizini sonlandıracak olan bu yol dışındaki tüm yollar bizim açımızdan kapalı, direnmeye ve adalet için mücadeleye sonuna kadar açıktır.”

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - İzmir Milletvekili Mustafa Bilici, EYT’lilerin sesi oldu

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.