banner19

Tıp Fakültesi için imzalar atıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi ile hayırsever iş insanı Nezir Sürücü arasında Mardin’de Tıp Fakültesi Nezir Sürücü Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri binası yapımı için protokol imzalandı

Güncel 09.07.2021, 15:59
Tıp Fakültesi için imzalar atıldı

ADNAN AVUKA - MARDİN

Artuklu Üniversitesi ile hayırsever iş insanı Nezir Sürücü arasında Mardin’de Tıp Fakültesi Nezir Sürücü Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri binası yapımı için protokol imzalandı. Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nezir Sürücü Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri Binasının Yapımına İlişkin Protokol Törenine Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin’e büyük bir eğitim ve sağlık yatırımı daha kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşadığını söyledi. Demirtaş, “Bu mutluluğumuzu katlayan diğer bir husus ise bu yatırımın Mardin’imize, Mardinli hemşerilerimize gönül vermiş, kalbi bu topraklar için çarpan Nezir Sürücü kardeşimiz tarafından gerçekleştirmesinden kaynaklanıyor. Malumunuz son dönemde hayırsever iş insanlarımızın ilimizin dört bir yanında eğitimden sağlığa, kültürden sosyal hayata pek çok alanda pek çok yatırımı hayata geçirdiklerine şahit olduk. Bu durum bizleri ziyadesiyle sevindiriyor” dedi.

DEVLET- MİLLET İŞ BİRLİĞİ

Devlet-millet iş birliğinin Mardin’de arttırılması için tüm kurumlarla çalışma sürdürdüklerini ifade eden Vali Demirtaş, “Böylelikle devletle millet arasındaki mesafeyi sıfırlamayı, aradaki tüm engelleri kaldırmayı, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeyi, kentimize ve insanımıza en güzel hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz. Protokolünü imzalayacağımız Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nezir Sürücü Temel Tıp Bilimleri Binası ile Hastane Binası devlet-millet iş birliğinin güzel bir örneği olarak karşımızda duruyor. Bu protokolle Artuklu Üniversitesi, teorik tıp eğitiminin verileceği bir binaya ve bu eğitimlerin pratiğe dönüştürüleceği hastane binasına kavuşacaktır. Bununla birlikte hastane binamız, Mardin’imizin sağlık altyapısının güçlenmesine de katkı sunacak ve kıymetli hemşerilerimizin daha modern, daha çağdaş, daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır.

Bizler, Mardin’i kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, STK’ların, özel sektörün ve bu kentin insanlarının aynı çatı altında buluşmasıyla, mevcut potansiyelinin üzerine taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz. Bu istikamette gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.

Mezopotamya’nın kadim kültürünün temelinde farklılıkların olduğunu biliyor; bu farklılıkların zenginliğimiz olduğuna inanıyoruz. Medeniyet mayamızı bozmaya çalışanlarla mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz. Bu coğrafyada huzur, güven ve kardeşliğimizi güçlendirecek devasa adımlar atıyor; Mardin’imizi gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla daha yaşanabilir bir kent olma hüviyetine kavuşturuyoruz. Bu vesileyle Üniversitemiz bünyesinde Tıp Fakültesi kurulması kararını veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Aynı şekilde YÖK Başkanına, YÖK Genel Kuruluna, süreç boyunca büyük çaba gösteren Mardin milletvekillerimiz ile siyasetçilerine, Artuklu Üniversitesi Rektörüne, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, hayırsever iş insanlarımıza ve sürece katkı sağlayan herkese, kıymetli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ŞEHİR-ÜNİVERSİTE İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özcoşar, üniversitenin kurulduğunda bir sosyal bilimler üniversitesi olarak tasarlandığını, yaklaşık 14 yıldır üniversitede sosyal bilimler ağırlıklı çalışmalar yürütüldüğünün söyledi. Özcoşar, “Ben bu çalışmaların önemli bir kısmını şehrimiz, ülkemiz ve uluslararası akademik camia açısından oldukça önemli ve anlamlı buluyorum. Ancak şehir-üniversite ilişkileri bağlamında değerlendirdiğimizde Mardin Artuklu Üniversitesinin yeni bir vizyon ve misyona ihtiyacı olduğu oldukça aşikardır. Biz de son 2 yıldır hem şehrimizin hem de üniversitemizin ihtiyaçlarını dikkate alarak oldukça yoğun bir çalışma temposuyla şehre değer katacak, değer üretecek, şehrin ekonomisine, sosyal yapısına dokunacak; kampüsüyle, öğrencisiyle, akademisyeni ve diğer çalışanlarıyla şehirle bütünleşecek bir üniversite olma yolunda önemli adımlar attık” ifadelerini kullandı.

5T PROJESİ OLUŞTURUYOR

Vizyon ve misyonun önemli bir ayağını uzun çalışmalar sonunda geliştirdiklerini kaydeden Özcoşar, “Sosyal Bilimlerin yanında 5T projesi oluşturuyor. Salgın hastalık sürecinin bütün zorluklarına rağmen bu vizyon ve misyon değişikliğinde önemli mesafeler aldık. Bu süreçte akademisyenlerimiz kamu kurumlarıyla, sanayicimizle, esnafımızla, çiftçimizle her anlamda ortak çalışmalara yöneldi. Beni bu süreçte en çok sevindiren hususlardan biri akademisyen arkadaşlarımı her aradığımda ya bir tarlada uygulamada olmaları, ya sanayicilerimizle, bir resmi kurum veya bir STK ile toplantıda olmalarıydı. Bugün artık Mardin Artuklu Üniversitesi şehirleşmeden-eğitime, sanayiden tarıma kadar birçok alanda şehrimize katkı sunan, yön veren bir kuruma dönüştü-dönüşüyor. Ben bu gayretleri için akademisyen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde artık üniversitemiz kampüsüyle, hizmet binalarıyla ve en önemlisi hizmet anlayışıyla farklı bir noktaya taşınıyor. Bu yeni anlayış idari personelimizin özverili çalışmalarıyla gerçekleşiyor. Artuklu öğrencilerimiz için de bir kimliğe dönüşüyor. Elbette tüm bu gelişmelerin daha ileri düzeye taşınması için aynı kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

EŞ ZAMANLI BAŞLATTIK

Özcoşar, “Tıp fakültemizi de önce Türkçe ardından Arapça eğitim ve hizmet veren bir vizyonla şekillendiriyoruz. Bu vizyonun Mardin’i, kısa vadede olmasa bile orta vadede sağlık turizminde önemli bir noktaya taşıyacağına inanıyoruz. Buna dair pazar payı çalışmalarımızı da fakülte kurma çalışmalarımızla eş zamanlı olarak başlatmış durumdayız. Biliyorsunuz tıp fakültelerinde en kritik konulardan biri de kadro meselesidir. Yeni kurulan fakültelerin önemli bir kısmı birçok problemlerini çözebilme potansiyellerine rağmen kadro sorunu çözmek de zorlanıyorlar. Şunu büyük bir sevinçle söyleyebilirim ki Tıp Fakültesi kurulma kararımız yayımlandığı günden bugüne tıp fakültemize yapılan yoğun başvurular şunu gösteriyor ki Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin kadro sorunu olmayacaktır. Belki de en önemli sorunumuz bugün Nezir beyin önemli katkılarıyla ilk adımını atacağımız fiziki yapı ve bunların teçhizi ve tefrişi olacak. Bu hususta da umutlu olduğumu söylemek istiyorum. Bu umudum çok somut bir dayanağı var. Son bir yılda üniversitemize hayırseverlerimizi tarafından yapılan yardımların boyutu beni oldukça umutlandırıyor. Bir akademisyen olarak maddi rakamları söylemekten çok hoşlanmasam da bu umudu sizlerle paylaşmak adına söylüyorum: son bir yılda hayırseverlerimizin desteklerinin üniversitemize katkısı yaklaşık 250 milyon TL oldu. Bu rakamın önemli bir kısmını bugünkü protokolle yapımına başlayacağımız tıp fakültesi binalarımız oluşturuyor. Bugün imzalayacağımız protokolle tıp fakültemiz eğitim binasına ve 200 yataklı bir hastaneye kavuşacak. Ama ciddi bir fakültemiz olması için hastane binamıza en kısa sürede en azından bir 400 yatak daha eklememiz gerekecek. Dolayısıyla başka hayırseverlerimizin de desteğine ihtiyaç duyacağız. Kısacası hastane yaptırmak isteyen hayırseverlerimiz üzülmesinler” ifadelerini kullandı.

GÖNÜL BORCUMUZU ÖDÜYORUZ

Hayırsever İş İnsanı Nezir Sürücü imza törenine ailesi ile katıldı. Sürücü, insanların doğup büyüdükleri topraklara gönül borçlarının olduğuna dikkat çekerek, “Böyle yararlı bir hizmeti gerçekleştirme şansını yakaladığımız için huzurluyuz, mutluyuz. Memleketime hayır işi değil gönül borcumuz var. Bugün o borcu ödeme imkanı bulduk. Bizi buluşturan, imza törenine katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

NEZİR SÜRÜCÜ’YÜ HERKES ÖRNEK ALSIN

Arslan Güneydoğu Gazetecilik Matbaacılık ve Kağıtcılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, İLKHABER, İLKSES ve Güney Hakimiyet Gazeteleri İmtiyaz Sahibi, Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve MAREV Yönetim Kurulu Üyesi Hali Arslan katıldığı imza töreninde gazetecilere özel açıklamada bulundu. Mardin’in dünyaya örnek olan bir kardeşlik kültürüne sahip olduğuna dikkat çeken Arslan, “Asırlardır çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş diller ve dinlerin kardeşçe yaşadığı Mardin hepimizindir. Tıp fakültesi ve Temel Bilimler Fakültesi yapımını üstlenen iş insanı Nezir Sürücü’yü canı gönülden tebrik ediyorum. Nezir kardeşimizin bu güzel davranışı herkese örnek olsun. Eğitime gönül vermiş Mardin Sevdalıları Mardin’e güzel şeyler kazandırabilmek için adeta birbirleriyle yarış ediyor. Allah herkesten razı olsun” dedi.

Mardin’e bir Tıp Fakültesi kurulmasının heyecanını yaşayan Mardinliler ise kararı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’a teşekkürlerini ileterek, “Artık Mardinliler çocuklarını bu okullarda okutup hastalarını tedavi ettirebilecek. Mardin’de bir araştırma hastanesi olmaması yüzünden büyük zorluklar çekiyorduk. Allah büyüklerimizden razı olsun” dedi.

Yorumlar (0)
32
açık
banner21
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:26
Güneş 06:05
Öğle 13:23
İkindi 17:14
Akşam 20:31
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0