TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Schengen vizesine zam geldi! Schengen vize fiyatı ne kadar oldu? Schengen vizesi nasıl alınır?

Avrupa Komisyonu, Schengen vizesi ücret artışı için teklif sundu. Teklifin kabul edilmesi halinde Schengen vize fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 14:45
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 14:45
Kaynak: HABER MERKEZİ
Schengen vizesine zam geldi! Schengen vize fiyatı ne kadar oldu? Schengen vizesi nasıl alınır?

Avrupa Komisyonu, 2 Şubat'ta Schengen vize ücretlerinde bir artış öngören bir taslak sundu. Ayrıca, AB ülkelerinden sınır dışına çıkarılan bireylerin "yeniden girişini kabul etme konusunda yetersiz işbirliği gösteren ülkeler" için vize ücretinin daha da artırılması planlanıyor. Peki, Schengen vize fiyatı ne kadar? İşte Schengen vizesi başvurusu ve daha fazlası haberimizde…

SCHENGEN VİZE ÜCRETİ NE KADAR?

Öneri yasalaşırsa, Schengen vize fiyatı artışının birkaç ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Öneri kabul edilirse, yetişkinler için Schengen vize ücreti yüzde 12 artışla 80 eurodan 90 euroya yükselecek, çocuklar için ise 40 eurodan 45 euroya çıkacak.

schengen vizesi

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Schengen, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi ülkeleri kapsayan bir bölgeyi ifade eder. Bu ülkeler şunlardır: Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn. Bununla birlikte, Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesinde yer almayan ülkeler de bulunmaktadır: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Schengen ülkeleri arasında vize serbestisi bulunması, birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarının sadece kimlik veya pasaportlarıyla bölge içinde serbestçe seyahat edebilmelerine olanak tanır. Ancak bölge dışından gelen kişilerden vize talep edilir ve bu kişiler, istedikleri birlik üyesi ülkeye seyahat etmek için vize başvurusu yaparak gerekli işlemleri başlatabilirler.

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Şubat 2020 itibariyle, Schengen üyesi ülkeler için elektronik başvurular kabul edilmektedir. Schengen vizesi başvurusu sahipleri, elektronik ortamda doldurdukları başvuru formlarını imzalayarak gönderebilirler.

Ayrıca, istenilen Schengen ülkesine gitmek için temsilcilik aracılığıyla da vize alınabilir. Vize başvurusu yapacak bireyler, ilgili kurumun talep ettiği belgeleri temin ettikten sonra internet üzerinden e-randevu alarak işlemlerini tamamlayabilirler.

Örneğin, Hollanda vizesi için aracı kurumun web sitesinden randevu aldıktan sonra vize evraklarını tamamlayarak başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

Vize alındıktan sonra, birlik üyesi ülkeler arasında izin süresi içinde seyahat edilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, ilk girişin vize alınan ülkeden yapılması gerektiğidir. Sonrasında ise diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.