TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Palamut ağaçlarına GES’ten sonra RES tehdidi!

Geçtiğimiz yıl Güneş Enerjisi Santrali (GES) tehlikesiyle karşı karşıaya kalan ve İzmir’in palamut rezervlerinden olan Bergama’nın Maruflar Köyü bu kez Rüzgar Enerji Santrali(RES) tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 16:21
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 16:21
Kaynak: TENZİLE AŞÇI
Palamut ağaçlarına GES’ten sonra RES tehdidi!

Alternatif enerji üretimi için oran ve tarım alanlarına yapılan projelere bir yenisi daha ekleniyor.

Geçtiğimiz yıl, Bergama RES Enerji Üretim Şirketinin,  halkın geçim kaynağı olan aşılı menengiç ile 400 yıllık tarihi Palamut ağaçlarının olduğu bölgede kurmak istediği Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinin ardından Bergama’nın palamutları bu kez de Rüzgar Enerji Santrali(RES) tehlikesiyle karşı karşıya.

İPM Endüstriyel Madencilik A.Ş., ilçenin palamut rezervi olarak bilinen ve halkın geçiminin menengiç ile palamuttan sağladığı Maruflar Köyü’nde “İPM Rüzgâr Enerji Santrali” projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunarak ÇED sürecini başlattı.

Toplamda 5,06 hektar alanı kapsayacak olan proje kapsamında bir adet rüzgar türbini kurulacak. Santralin toplam gücü ise 2,5 MWm/2,5 MWe ve 41 m yarıçapındaki etki alanı içerisinde olacak.

BELEDİYEYE AİT ARAZİDE

Proje raporunda yer alan bilgilere göre; projenin gerçekleştirileceği parselin mülkiyeti Bergama Belediyesine ait olup ve yatırımcı firma tarafından irtifak hakkı üzerinden kullanımı olacak.

Proje raporunda dikkat çeken husus ise RES alanının oran vasıflı arazi üzerinde kurulacak olması oldu. Konuya ilişkin raporda, “Proje alanı, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında; “Orman Alanı” olarak belirlenmiş alanlar içerisinde kalmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Proje alanı tapu kayıtlarında ise “Palamutlu Tarla” niteliğinde kayıtlı.

Palamut ağacı bölgesinde kurulacak olan projenin bedelinin ise 90 milyon 750 bin lira olması bekleniyor.

Kaynak: TENZİLE AŞÇI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.