TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nilüfer Çınarlı Mutlu: Daha dirençli Konak için çalışacağız

6 Şubat depreminin yıldönümünde Konak’da vatandaşlarla bir araya gelen Mutlu, Konak’ı ve İzmir’i daha dirençli bir hale getirmek için çalışacaklarını vurguladı

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 17:27
Kaynak: HABER MERKEZİ
Nilüfer Çınarlı Mutlu: Daha dirençli Konak için çalışacağız

KEMAL ÖZKURT - Cumhuriyet Halk Partisi Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 6 Şubat depremlerinin 1.yıl dönümünde, depremde hayatını kaybeden vatandaşları anmak için İzmir’de vatandaşlarla bir araya geldi. Konak Tarihi Altınpark Kıraathanesi'nde gerçekleşen buluşmada hayır lokması dağıtıldı. CHP Konak Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Münir Tunç’un ev sahipliğinde gerçekleşen programda konuşan Çınar Mutlu,” 130 bin kişiyi aslında deprem öldürmedi, binalar öldürdü. Yanlış yapılaşma öldürdü. Onlar bizim canımızdı, annemizdi, çocuğumuzu, kardeşimizdi. Yardım çığlıkları atarak, soğukta, yağmurda donarak öldüler. Bu acı unutulacak gibi değil. Unutmuyoruz da. Bu acıyı bir daha yaşamamak için de bilimden destek alacağız hep birlikte mesleğimizin de getirdiği donanımla bilgi birikimle artık bütün İzmir’i daha dirençli hale getireceğiz. Konak için bunu yapacağız” dedi.

BİNALAR DEĞİL YANLIŞ YAPILAŞMA ÖLDÜRDÜ

 6 Şubat depreminde yaşanan can kayıplarının yanlış yapılaşma sebebiyle yaşandığı ve Konak ilçesinde yaşanabilecek olası depremlere karşı dirençli bir kent oluşturmak için çalışacaklarını ifade den Mutlu, “Öncelikle bugün gerçekten acı bir gün.  Aslına bir yıl önce çok büyük bir acıyla uyandık söylenenlere göre 50 bin geçende eski bakanımızın ağzından kaçırdığına göre 130 bin vatandaşımız yaşamını yitirdi. 130 bin kişiyi aslında deprem öldürmedi, binalar öldürdü. Yanlış yapılaşma öldürdü. Onlar bizim canımızdı, annemizdi, çocuğumuzu, kardeşimizdi. Yardım çığlıkları atarak, soğukta, yağmurda donarak öldüler. Bu acı unutulacak gibi değil. Unutmuyoruz da. Gerçekten onları rahmetle minnetle anıyoruz. Bir daha da Allah böyle bir acı yaşatmasın diyoruz. Ama bu acıyı bir daha yaşamamak için de bilimden destek alacağız hep birlikte mesleğimizin de getirdiği donanımla bilgi birikimle artık bütün İzmir’i daha dirençli hale getireceğiz. Konak için bunu yapacağız. Her türlü afete dirençli hale getirmek için çalışmaya başlayacağız. Adil bir kentte, eşit yurttaşlar olarak yaşamamız gerektiğine inanıyorum ve benim arkamda olmanızı değil yanımda olmanız istemiyorum. Sizlerle birlikte yan yana yürüyeceğiz” diye konuştu.

KONAK’I SPOR MERKEZİ YAPACAĞIZ

Toplantıda sporu gençle için önemine dikkat çeken Mutlu, “2019 seçimlerinde Tunç Başkanımıza ben de bu bölgelerde mutlaka havuzlar olmalı spor salonları olmalı dediğimde bana ‘ya bir eksik o mu kaldı’ demişlerdi.  Bir eksik değil işte çok önemli bir eksik. Bu sorunu da çözeceğiz. Konak ilçemizi bir spor merkezi haline getireceğiz” dedi.

SPOR HER ŞEYİ İYİLEŞTİRİR

Basmane’nin diğer ilçelere göre dezavantajlı olduğunu, bu sebeple gençlerin uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar edindiğini ve bundan kurtulmanın en önemli yolunun ise spor olduğunu söyleyen Tunç, “Cumhuriyet tarihimizde ilkleri başardık 2001 yılında kurduğumuz bir kulüp vardı burada çocuklarımızı sporla eğittik. Burada sayısız dünya şampiyonları, olimpiyat şampiyonları yetiştirdik. 46 ülkede 80 maça çıktık. Başkanımla tanıştığımda bana ilk söylediği söz her mahallede spor yapmayan çocuk kalmasındı. O lafından dolayı ben ona çok minnettarım. Spor çok önemli çünkü Basmane’de olan ailelerimiz biliyor uyuşturucunun cirit attığı dezavantajlı bölgelerde o çocuklarımızı en iyi edeceğimiz yer spordur. Sporla o çocukların topluma kazandırırız. Biz bunu 25 yıldır yapıyoruz. Allah'a çok şükür ki sonuca ulaştık. Hedeflerimiz var yaptıklarımız var. Bizi sosyal belediyecilik anlamında yaptığımız tesiste, 2 bin çocuk eğitim gördü.  Çocuklarımızın profesyonel olarak yüzme sporuna kazandırdık. Burada yüzlerce, binlerce çocuk yetişti antrenör oldu, milli sporcular oldu. Basmane’den Türkiye'nin birçok yerine biz antrenör kazandırdık. İnşallah yeni belediye başkanımızla daha güzel projelere imza atacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.