TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mor Dayanışma: “İzmir'de nitelikli ve güvenli kadın sığınma evleri açılsın”

Kentte sadece 7 kadın sığınma evinin olduğunu belirten İzmir Mor Dayanışma Kadın Derneği, imza kampanyası başlatarak “İzmir'de nitelikli ve güvenli kadın sığınma evleri açılsın” talebinde bulundu

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 11:41
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Mor Dayanışma: “İzmir'de nitelikli ve güvenli kadın sığınma evleri açılsın”

Türkiye’deki kadın sığınma evlerinin yetersiz oluşu üçüncü büyükşehir İzmir’de daha fazla görünür oldu. Kadın mücadelesinde aktif rol oynayan sivil toplum örgütlerinin kuruluşları yıllardır bu duruma tepki gösterse de ne yerel idareciler ne de devlet tarafından kalıcı çözümler geliştirilemedi. Sosyal platformlardan da ses yükseltmeye çalışan kadınlar bu kez imza kampanyası başlattı.

kadına şiddet

“İzmir'de nitelikli ve güvenli kadın sığınma evleri açılsın” talebinde bulunan İzmir Mor Dayanışma Kadın Derneği, “Kadınların sığınaklara ihtiyaç duymayacağı toplumsal ilişkilerin sağlanması, bu yolda tedbirler alınması ve mücadelesinin gerekliliği ile birlikte yaşadığım ilde kadınların şiddet vb. durumlarında güven içinde yaşayabilmesi için sığınak açılmasını istiyorum” talebinde bulundu.

kadın

İZMİR’DE SADECE 7 KADIN SIĞINMA EVİ MEVCUT!

Şimdiden yüzlerce destekçiye ulaşan kampanya metninde, şu ifadeler yer alıyor: “ ‘Bakanlık, yörenin ihtiyacına, sosyo-kültürel yapısına göre uygun görülecek il ve ilçelerde konukevi açar. Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu yüz bini geçen belediyeler ihtiyaca cevap verebilecek nitelik ve sayıda sığınak açar.’ Mevzuatta geçen bu maddeye göre İzmir'de çok daha fazlası olması gerekirken yalnızca 7 adet sığınak var. Toplam kapasiteleri ise 187 kişi! İzmir'in toplam nüfusu 4 milyon 425 bin 789 ve bunun 2 milyon 226 bin 502'si kadın. Mevcut sığınakların kadınların güvenliği ile ilgili bıraktığı boşlukların denetlenmesi ve kadınlar için güvenli mekânlar oluşturulması zorunludur. Mevcut hukuki ve psikolojik destek süreçlerinin verimli olması ve kadını tekrar hayata kazandırma konusunda daha nitelikli adımlar atılması gereklidir. Bundan dolayı sığınakların kadın danışma merkezleriyle, kadın örgütleriyle nitelik açısından fikir alışverişi ve denetim ilişkisi içerisinde açılması gereklidir.”

KABUL EDİLEMEZ

Son olarak ise “İzmir'de kadına yönelik erkek şiddeti oranını dikkate aldığımızda hali hazırda 187 kapasiteli 7 sığınağın olması kabul edilemez. Karşıyaka ve Konak ilçelerinin tuttuğu coğrafi önem nedeniyle ve Karşıyaka ilçesinin 346.264, Konak ilçesinin ise 332.277 nüfusu var iken bu ilçelere bağlı sığınak açılması şarttır. Kadınların sığınaklara ihtiyaç duymayacağı toplumsal ilişkilerin sağlanması, bu yolda tedbirler alınması ve mücadelesinin gerekliliği ile birlikte yaşadığım ilde kadınların şiddet vb. durumlarında güven içinde yaşayabilmesi için sığınak açılmasını istiyorum” denildi.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: SES’ten Kadın Dayanışma Fonu

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.