banner18

Marble İzmir 27’inci kez kapılarını açtı

Marble Fuarı’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Marble İzmir, 40’a yakın ülkeden katılımcıyı, Türkiye’nin dört bir yanından markaları, binden fazla firmayı buluşturuyor” dedi

Güncel 30.03.2022, 14:32
Marble İzmir 27’inci kez kapılarını açtı

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Sektörün ihracat kapısı 27. Marble İzmirUluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışı Fuarizmir’de gerçekleştirilen törenle yapıldı. Fuar, 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Fuarizmir’de dünya doğal taş sektörünü ağırlayacak. Fuarın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra T.C. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

SOYER’DEN SEKTÖRE ÇAĞRI

İzmir’in fuarcılık konusunda önemine vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bu yıl 27’inci kez kapıların açan Marble 40’a yakın ülkeden katılımcıyı, Türkiye’nin dört bir yanından markaları, binden fazla firmayı buluşturuyor. Bizde İzmir olarak her yıl olduğu gibi bu buluşmayı bayram gibi kutluyor, yeniden İzmir’e hoşgeldiniz diyoruz. Ülke olarak doğaltaş üretim ve ihracatında dünyanın en büyük hacmine sahibiz. 2021 yılında Doğaltaş sektörü 2 milyar doların üzerinde ihracat rakamına ulaştı. 2022 yılı ocak ve şubat aylarında ise geçtiğimiz yılın ilk iki ayına göre ihracat rakamlarında yüzde 10 artış yakaladı. Bu yıl Marble İzmir’i büyütmek, geliştirmek ve sektöre destek olmak için çok yoğun bir şekilde hazırlandık. Türkiye sadece elinde bulunan rezervler nedeniyle değil aynı zamanda yerli üretim makineleri, özenli işçilik ve el hüneri ile de dünyanın öncü ülkelerinden biri. İhracat payı her geçen yıl artan katma değeri yüksek ürünlerimize Doğaltaş sektöründeki konumumuzu daha da güçlendiriyoruz. Marble İzmir hem Türkiye hem de dünya doğaltaş sektörü için önemli bir sahne. Bu sahnede dünyanın trendlerini belirleyen ürünlerle, fikirlerle buluşmak mümkün. Her yıl daha fazla rağbet gören ve büyüyen Doğaltaş sektörünün geleceğini belirleyecek bu sahneye ışık olacak siz değerli katılımcılarsınız.”

BAYRAĞI DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

Ülke olarak katma değeri yüksek teşvikler ve yapılacak yatırımlarla 2 milyar dolarlık ihracat rakamının çok üzerine çıkabilecek güçlü bir sektöre ve potansiyele sahip olunduğunu belirten Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ markalarımızın, firmalarımızın kabiliyetlerini ve ürünlerini bu ustalığıa yaraşır bir mekanda Fuarizmir’de dünya ile buluşturmaya devam edecek. evet bundan önceki dönemde görev yapan çok değerli Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve bundan önceki dönemde yine İzmir Fuarlar şehri olacak diyen Rahmetli Ahmet Priştina’nın anıları önünde saygıyla eğiliyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yolun devamını hep birlikte getireceğiz. Onların taşıdığı bayrağı biraz daha ileriye taşıyacağız. Eğer birşeyi üretiyorsanız pazarlamak zorundasınız. Eğer pazarlayamıyorsanız ürettiğinizin değerinin kıymetinin faydasının hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla bir köye dönen küreselleşen dünyada pazar en önemli faaliyetlerden biri. İhtisas fuarları da en önemli zeminler. Buradan tüm sektör temsilcilerine çağrı yaparak sözlerimi tamamlamak istiyorum. Dünyanın en büyük ve modern fuar alanlarından biri olan İzmir fuarı tüm sektörlerimizin dünyayla buluşturmak için emrinize amadedir, hazırdır tüm kadrolarımızla , tüm çalışma arkadaşlarım ile beraber en iyisini, en güzelini yapmaya ve sizleri dünya ile buluşturmaya hazır olduğumuzu buradan bu vesile ile bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

ÇEVRE DOSTU MADENCİLİK

T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, şu an 15 bin adet maden ruhsatına sahip olduklarını ifade ederek, “Bunların 5 bin adedi doğaltaş arama ve işletme ruhsatı. Bu doğaltaş arama işletme ruhsatı olanlarında 2 bin 100 adedidin işletme izni var ve üretime aktif olarak devam ediyorlar. Gerçekten çok ciddi çalışmalarla sektörü buraya getirdiler. Sıkıntıları göz ardı etmeden kararlı bir şekilde üretime devam ettiler. Odalarımız bize şahısların değil, sektörün sorunlarını masaya yatırarak bize talepleri dile getirdiler. Bu da bizim mevzuat çalışmalarında dikkate aldık. Çevreye dost bir madencilik. Sayın Bakan’ın her defasında ifade ettiği önce çevre ve insan madencilik formatına dönmeye çalışıyoruz. Özellikle son zamanlarda çevre kirliliğiyle ilgili kötü görüntüleri yok etmek için mevzuatta yeni uygulamalar gelecek. Şuan alınan çevre uyum formatı çok yetersiz, yeni bir yaklaşımla bu işi yeniden çözmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

EN ZENGİN MERMER REZERVİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye’nin maden rezervi zenginliğine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Elli katılımcı firmayla başlayıp binlere ulaşan çok güzel bir proje. Milyar dolarlık ihracat seviyesine çıkan gurur duyabileceğimiz bir fuar. Dünyanın en zengin mermer rezervine sahiplik ediyoruz. Doğal taş sektöründe dünyanın yüzde 30’una denk geliyor. Sektör rekabetin çok fazla olduğu dünya doğal pazarında adını daha da çok söz ettirmeye başladı. Yıllık 2 milyar dolara ulaşmış çok önemli bir sektör. Bu rakamı daha yüksek seviyelere çıkarabiliriz. Devletimizin teşvik politikalarıyla daha fazla desteğe ihtiyacı var. Yenilebilir enerji kaynakların kullanılması sektöre destek verecektir. Sanayi kuruluşları lisansız kuracakları rüzgar ve güneş santrallerin kurulması bu söylediklerimi büyük katkı sağlayacaktır.”

KONTEYNER SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

Sektördeki hasarlanmış konteyner sorununa dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, ihracatta yaşanılan konteyner sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, “Hasarlanmış konteyner bedellerini firmalar üzerinden almak ve firmalarımıza ödetmemeye çalışmak çok önemli hedeflerimizden biri” dedi.

AMA DEMEDEN DESTEK VERDİLER

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya da sektörün önemine vurgu yaparak, “Bu fuarda herkesin emeği var. Aziz Kocaoğlu ‘Gerekirse beş kuruş almayarak bu fuarı yaparım’ dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Ama ya da veya demeden’ taleplerimizi karşıladı. Bu fuarın sayesinde dünyaya açıldı. Kendi ülkemizde madenci olarak amatörde bulunmazken, şuan Şampiyonlar Ligi’nde yarışıyoruz. Herkesin emeği var. Biz ama veya demeden çevreyi önleyen sürdürebilir madenciliği yapacağız. Gelecek sene konuşacak başkanlarımız ihracatta 7,5 milyardan bahsedecekler. Bu kriz döneminde kendi öz kaynaklarımızın ne kadar önemli olduğunu gördük. Madencilik sektöründe yanlış bilinen sarmaları var. Hepimiz ülkemizi seviyoruz. Muhalefet partilerimize sesleniyorum. Bizi dinlesinler. En önemli bilgi birikimleriyle en doğru şeyleri anlatacaklardır” ifadelerini kullandı.

KATILIM ÜCRETLERİNDE İNDİRİM

Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “İşlenmiş taşlarda ihracatın yüzde 85’ine tekabül ediyor. Mermerimizin daha fazla işlenerek satılması için kurumlarımızla birlikte hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Mermer fuarımızı çok şükür bereketli geçirdik. Diğer ülkelerdeki uygulamanın ‘Aksine sektör ne istediyse yapacağız’ diyen Başkan Soyer’e teşekkür ediyorum. 2023 yılında tüm katılımlıcılaramıza katılım ücretlerinde indirim olacak” dedi.

150 BİN METREKARELIK DEV OPERASYON!

A,B,C ve D holleri ile açık alanın tamamının tahsis edildiği fuarizmir’de tüm alanlar doldu. Fuar kapsamında açık alanda blok ve iş makinaları, A ve B hollerinde doğal taş, C holünde mermer makinaları, D holünde ise sarf malzemeler sergilenecek. Dünyanın en büyük doğal taş fuarlarından biri olan Marble İzmir’in operasyonel hazırlıkları, 17 Mart’tan itibaren yaklaşık iki haftada tamamlandı. 150 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda bine yakın katılımcı ve bin 400’e yakın blok taş yer alıyor. Katılımcılar, doğal taş, işlenmiş ve yarı işlenmiş taş, mermer makinaları, iş makinaları ve sarf malzemeler gibi ürün gruplarından oluşuyor. Sektörün merakla beklediği dev buluşmada İran’ın pavilyon şeklinde katılımı olurken; Almanya, Amerika, İtalya, Hindistan ve Hong Kong’dan da yabancı firmalar yer alıyor. Bu yıl ayrıca C holünün yüzde 60’ı önceki yıllarda dış alanda yer alan mermer makinecileri firmalarına tahsis edilerek “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” şeklinde konumlandırıldı.

YOĞUN SATIŞ TALEBİ

29 Mart 2022 Salı gece yarısına kadar gelmeye devam eden blok taşların sayısı bini geçecek. Ocaklardan çıkartılıp yeni sezonda ilk kez fuarizmir’de sergilenen birbirinden farklı renk ve dokuda doğal taşın talepleri ise başladı. Yüzlerce blok taş, fuar açılmadan görücüye çıktı. Türkiye’nin dört bir yanından fuar alanına günde yaklaşık 150 adet blok taş geliyor ve gelir gelmez alıcılarını buluyor. Blok taşın yanı sıra yarı işlenmiş ve işlenmiş olmak üzere yüzlerce çeşit doğal taş, fuar süresince Türkiye’nin doğal taş çeşitliliğini gözler önüne serecek.

İHRACATIN GÜCÜ DOĞAL TAŞ

2021 yılını doğal taşta toplam 2 milyar doların üzerinde ciro ile kapatan sektörde ihracat rakamları 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarına göre 2022 yılının Ocak ve Şubat aylarına kıyasla yüzde 10,01 oranında artarak 306 milyon 424 bin 769 dolara yükseldi. 2022 yılı Ocak ve Şubat ayları raporlarına göre işlenmiş mermer ihracatındaki ekonomik büyüme ise yüzde 30,27 artışla 132 milyon 430 bin 574 doları buldu. Böylelikle Türkiye’nin dış ticaret açığının kapatılmasına en önemli katkı sağlayan sektörlerin başında doğal taş sektörü gelmiş oldu. Hammadde rezervi, yerli üretim makinaları ile dışa bağımlı olmayan, ihracata katma değer saylayan Türk doğal taş sektörü, bu gücünü 27. Marble İzmir ile gösterecek. Sektörün 2,5 milyar dolar yıllık ihracat hedefine değer katmak için güçlü ziyaretçi çalışmaları yapıldı.

GENÇ YETENEKLER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Katma değerli ürün üretmek amacıyla sektörleri teşvik eden İZFAŞ, doğal taş sektöründe de tasarıma önem veriyor. Doğal taş sektörünün yıldızlarını buluşturan Marble İzmir, 4. Değişik Tasarım Yarışması’yla taşa sanat katan yetenekler ile sektörün yenilikçi firmalarını bir araya getirdi. Genç tasarımcılar, doğal taş kullanarak oluşturdukları özgün projelerle yarışmaya katıldı. 46 tasarım arasından ilk 17’ye kalan tasarım, fuar katılımcısı firmaların ürün sponsorluğunda hayata geçirildi. Üretilen ürünler arasından seçilecek en iyi üç proje “Marble En Değişik Tasarım Ödülü” ve 15 bin TL para ödülü almaya hak kazanacak. “Marble İşbirliği Tasarım Ödülü” olan özel tasarım plaketi ise, firma ve tasarımcının üretim sürecine yansıyan işbirlikleri göz önüne alınarak iki firmaya verilecek. Üretimi gerçekleştirilecek bütün projelere “Marble Değişik Tasarım Ödülü” olan özel tasarım plaket verilecek. Akvaryumlu sehpa, hoparlör, aromaterapi cihazı, yazı tahtası gibi ürünlerin yer aldığı tasarımlar, 30 Mart – 2 Nisan 2022 tarihleri arasında fuar süresince A fuayede sergilenecek.

UZMANLAR TARTIŞACAK

Fuarda ayrıca, 31 Mart 2022 tarihinde doğal taşın dünya üzerindeki konumu ile ilgili uluslararası doğal taş uzmanlarının katılımı ile iki oturumda oluşan söyleşiler gerçekleşecek. “Doğal Taşa Karşı İnsan Yapımı Materyaller: Harici Uygulamalar” isimli oturumda Doğal Taş Enstitüsü’nden (Amerika) Taş Uzmanı Daniel Wood seramik vb. yapay taşlar karşısında doğal taşın kullanımının önemini açıklayacak. “Tasarım ve Mimaride Mermerin Farklı Kullanım Alanları” isimli oturum ise Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Kahraman moderatörlüğünde yapılacak. Oturuma, Varşova Güzel Sanatlar Akademisi’nden Prof. Michal Stefanowski, Doğal Taş Enstitüsü’nden Taş Uzmanı Daniel Wood, Katar Mimarlar Merkezi Üyesi Feryel Chebeane ve İran’dan Mimar Soheil Motevaselani Pour katılacak. Dünya doğal taş uzmanları, 27. Marble İzmir kapsamında doğal taşın kullanımının önemi ve farklı kullanım alanları üzerinde duracak.

FUARI KİMLER DESTEKLİYOR?

T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir 27. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından destekleniyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:42
Güneş 07:03
Öğle 13:05
İkindi 16:22
Akşam 18:58
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
banner27