TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köklü hastanelerde doktorsuz tedavi!

Kemoterapi alacak onkoloji hastalarının, şehir hastanesine gidemedikleri için tedavisiz kaldığını kaydeden Disk Emekli Sen ve Birlik Sağlık Sen, basın açıklaması düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 13:35
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Köklü hastanelerde doktorsuz tedavi!

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte kent merkezinde bulunan köklü hastanelerin kapısına kilit vuruldu. Duruma tepki gösteren Disk Emekli Sen ve Birlik Sağlık Sen, bir basın açıklaması yaptı. “Halkın sağlığı için öncelik hastalarındır, hastane binaları, kampüsleri değil” denilen basın açıklamasına çevre esnafı da katıldı.

Basın açıklamasında yer alan ifadeler şöyle: “Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılma kararı; herhangi bir planlama yapılmadan, planlama yapıldıysa da hiçbir açıklama yapılmadan, bir gecede doktor ve sağlık personeline gelen görevlendirme mesajı ile duyurulmuş oldu.”

ONKOLOJİ HASTALARI TEDAVİSİZ KALDI

“Bir anda görev yeri değişen hekimlerin mağduriyeti şok etkisi yaratmıştır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Asistanların 3’de 2 ‘si şehir hastanesine gönderilmiş, Bozyaka Eğitim Hastanesi’nde geride kalan asistan kadrosuyla sağlık hizmeti veriliyor ve hastane hala hizmet vermekte gibi görüntülenmektedir. Oysa daha önce almış olduğu randevularına gelen hastalar karşılarında doktorsuz bir hastane bulmuşlardır. ‘Doktorlar, şehir hastanesine gitti’ denilerek geri çevrilmişlerdir. Önceden günü verilen ameliyatların hepsi iptal edilmiştir. Hiçbir şeyden habersiz tedavi amacıyla gelen hastalar şehir hastanesine yönlendirilerek tedavileri aksatılmıştır. Özellikle kemoterapi alacak onkoloji hastaları Karabağlar’dan 35 km uzaktaki şehir hastanesine gidemedikleri için tedavisiz kalmışlardır” bilgisi paylaşıldı.

SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKINA AYKIRI

Açıklamanın sonunda ise “Karabağlar İzmir’in büyük yüz ölçümlü ve nüfusu en fazla ilçesidir. Bu bölgede tedavi olacak hastaların gidebileceği bir tek Yeşilyurt Hastanesi kalmıştır. Yeşilyurt Hastanesi de tam doluluk nedeniyle yeni hastane kabulü yapmamaktadır. Bu bölgedeki hastanelere MRHS sistemi randevuya kapatılmıştır. Hastalar ortada kalmış, kaderlerine terk edilmişlerdir. Bizler açık net bilgi istiyoruz. Bu şartlar altında bölge de ikamet eden hastalar nasıl sağlık hizmeti alacak. Az sayıda doktorla nasıl tedavi yapılacak,  nöbetler nasıl tutulacak? Kaderlerine terk edilen hastalar kendilerini tedavi edecek hekimi nerden bulacak? MRHS sisteminde, Bozyaka Eğitim Hastanesi’nin randevularının kapatılması, 112 Acili arayan hastaların Bozyaka Eğitim Hastanesi’ne yakın olmamasına rağmen şehir hastanesine yönlendirilmesi temel sağlık protokollerine uygun mudur? Bu yaşanılanlar, anayasa ile yurttaşlara tanınan sağlığa erişim hakkına aykırıdır” sözleri kullanıldı. 

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: SES’ten ‘Şehir Hastanesi’ açıklaması: Sistem çalışmıyor, yeterli malzeme yok!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.