TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KEDİ Otizm Derneği: Engelliliğe bakış açısı değişmeli

KEDİ’den 3 Aralık mesajı: “Engelli kişilere, toplum yaşamına dahil olma ve katılma hakkını teslim etmek gerekiyor.”

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 09:30
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
KEDİ Otizm Derneği: Engelliliğe bakış açısı değişmeli

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında yazılı bir açıklama yayımlayan Kabul, Eşitlik, Dahil Olma, İstihdam (KEDİ) Otizm Derneği, engelliliğe bakış açısının değişmesi gerektiğini vurguladı.

Konuya dair görüş bildiren KEDİ Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, şunları kaydetti: “Birleşmiş Milletler(BM), 1992 yılında, 3 Aralık gününü, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan ettiğinde, engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılımlarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Bu nedenle, her yıl 3 Aralık geldiğinde yapmamız gereken, ‘sevgi her engeli aşar’ demek yerine, geride bırakılan bir yılı değerlendirip, engellilerin eşit yurttaşlık haklarını kullanmasının önündeki engellerin ne kadarını, nasıl kaldırdık, önümüzdeki yıl neler yapacağız, bunun için ne kadar bütçe ayıracağız gibi düzenli ve sürdürülebilir planlamalar yapmak olmalı.”

Serap Dikmen Ahmetoğlu

‘BİR LÜTUF’ OLARAK DEĞERLENDİRDİKÇE…

“Bütün bunları gerçekleştirmenin yolu önce engelli olmayan bir bireyin,  yeterlilikler ve haklar açısından kendisini engelli bir bireyden üst bir konumda görmemesinden geçiyor” ifadelerine yer veren Dikmen Ahmetoğlu, “Bir engel durumunun kişinin kusuru veya noksanı olarak algılanmaması, ancak değişmesi ve düzelmesi halinde toplum içinde yer alabileceği düşüncesinin tamamen iyileştirilmesi gerekiyor. Engelliliği ‘normal’ olmayan bir durum, engelli birey ve ailelerini ‘yardıma muhtaç’ bir topluluk, yapılan ve yapılması gereken hizmetleri ‘bir lütuf’ olarak değerlendirdikçe, hak temelli bir yaklaşıma geçmek mümkün olmayacak.  Engellilerin haklara erişimine ‘engel’ olan fiziksel ve sosyal ortamlarda gerekli düzenlemelerin yapılması, ‘her şey bitti sıra engellilere mi geldi?’ bakış açısından kurtulmakla mümkün hale gelecek. Engelli kişilere, toplum yaşamına dahil olma ve katılma hakkını teslim etmek gerekiyor” bilgisi paylaşıldı.

ENGELLERİ KALDIRMAYA DAVET EDİYORUZ

Bu sorumluluğun devlet kurumlarının olduğu kadar toplumu oluşturan bütün unsurlara da ait olduğunu hatırlatan Dikmen Ahmetoğlu, “Yardım temelli yaklaşımdan hak temelli yaklaşıma geçebilmek için öncelikle Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni iktidarıyla muhalefetiyle, bakanlıklarıyla belediyeleriyle tüm siyasi aktörlerin özümsemesi, sözleşmeyle belirlenen devlete ait yükümlülüklerin hepsinin yerine getirilmesi gerekiyor. 3 Aralık 2023 Engelliler Günü’nde siyasi parti yöneticileri ve üyeleri başta olmak üzere ‘sevgi her engeli aşar’ diyen herkesi, BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ni okumaya, engellilerin hayata dahil olmasının önündeki engelleri kaldırmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: KEDİ Otizm, sınıflara kamera konulmasında ısrarcı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.