banner18

Karabağlar’da ‘İzmir Gaz’ tartışması: “Gaz bağlamak belediyenin görevi değil”

Karabağlar Meclisi’nde İzmir Gaz ile ilgili Cumhur İttifakı Grubu’ndan gelen önerge tartışmalara neden oldu. Başkan Selvitopu, “Gaz bağlamak belediyenin görevi değil” diyerek tepki gösterdi

Güncel 02.08.2022, 14:01
Karabağlar’da ‘İzmir Gaz’ tartışması:  “Gaz bağlamak belediyenin görevi değil”

SULTAN GÜMÜŞ KAYA

Karabağlar Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu meclis salonunda Başkan Muhittin Selvitopu yönetiminde toplandı. Meclis toplantısında başkanlıktan ve meclis üyelerinden gelen önergeler ilgili komisyonlara gönderilirken komisyonlardan gelen raporlar ise mecliste kabul edildi.

Toplantının açılışında belediye çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Selvitopu, Karabağlar Belediyesi projeleri ve çalışmalarının son hızla sürdüğünü söyledi. Başta Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Temizlik İşleri müdürlükleri çalışanları olmak üzere tüm ekiplerin sahada olduğunu belirten Başkan Selvitopu, “Özellikle asfaltlamaya yoğun şekilde devam ediyoruz. Sadece temmuz ayında 1500 ton asfalt, tekniğine uygun şekilde serildi. Asfaltlarımız hem bu yıl, hem de gelecek yıl sezonu içinde yoğun şekilde sürecek” dedi.

KAVACIK ŞIK BİR MEYDANA KAVUŞACAK

Atatürk Gençlik Merkezi yapımının son hızla sürdüğünü vurgulayan Başkan Selvitopu, “Gençlerimizin, çocuklarımızın yararlanacağı bu örnek tesisi, Cumhuriyetimizin 100. yılında, yani 2023'te mutlaka hizmete açmak istiyoruz. Bunun için üzerimize düşen her şeyi yapacağız” diye konuştu. Başkan Selvitopu, yine yapımı devam eden Çalıkuşu Semt Merkezi'ni de gelecek yıl hizmete açmak istediklerini söyledi. Bodrum katı otopark, üstü modern pazaryeri olacak Yeşilyurt Pazaryeri'nin önümüzdeki günlerde ihale edileceğini belirten Başkan Selvitopu, aynı bölgedeki Yeşilyurt Futbol Sahası'na yeni tribün kazandırılacağını vurguladı. Başkan Selvitopu, Kavacık Meydan Projesi'nde sona gelindiğini bildirerek, şunları söyledi: “Meydan düzenlemesi tamamlandı. Şu anda kahvehanelerin pergoleleri yapılıyor. Bu çalışmalar 10 güne kadar bitecek. Bina cephe düzenlemeleri de tamamlandığında, Kavacık şık bir meydana kavuşmuş olacak. Önümüzdeki yıllarda da, üniversitenin hazırladığı proje doğrultusunda sokaklarda iyileştirme çalışmaları yapacağız. Ayrıca Etüt Proje Müdürlüğümüz, Kavacık Koruma Planlarını hazırlıyor.” Başkan Selvitopu, öğrencilere ücretsiz eğitim verilen Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi'nin LGS başarısına da dikkat çekerek, “Öğrencilerimiz lise yerleştirmelerinde yüzde 98.5'luk başarı elde etti. Bu oran bizleri çok mutlu etti. Umarım benzer sonuçları YKS yerleştirme sonuçlarında da elde ederiz” diye konuştu.

ÇÜNKÜ İŞİNİZE ÖYLE GELİYOR

Meclis’in Cumhur İttifak’ı üyelerinden gelen bir önerge ise mecliste tartışmalara neden oldu. Önerge, Karabağlar Belediyesi sınırları içerisinde planları bitmiş mahallelere doğalgaz hizmetinin ulaştırılması için belediyenin İzmir Gaz’a taahhüt vermesi gerektiği yönünde idi. Önergeye dair ilk sözü alan CHP Grubu’ndan Meclis üyesi Zafer Levent Yıldır, “Cumhur İttifakı üyeleri belediyenin 10 yıl taahhüt vermesi gerektiğini iddia ediyorlar. Biz planlar konusunda en ileride olan bir belediye olarak bu gereksiz istekle karşı karşıya kalmış durumdayız. Tabi ki biz de her yere doğalgazın gitmesini istiyoruz. İzmir Gaz’ın şikayet konusu planların olmaması. Planlar var. 10 yıl garanti istiyorsunuz. Biz Bakanlığın dönüşüm planları ile ilgili 10 yıl garanti isteyebildik mi? İsteyemedik ama siz istiyorsunuz. Çünkü işinize öyle geliyor” dedi.

ÖNERGENİN GÜNDEME ALINMAMASINI İSTEDİ

Yıldır’ın, İzmir Gaz’ın sahibinin ‘5’li müteahhit’ olarak adlandırılan şirketlerden biri olan Kolin’e ait olduğunu hatırlatması ise AK Parti Grubu’ndan tepkilere neden oldu. AK Parti Grubu bu önerge ile ilgisinin olmadığını dile getirdi. Başkan Selvitopu, AK Parti Grubu’nun tepkisi üzerine “Bundan neden rahatsız oldunuz?” dedi. Tekrar söz alan Yıldır, “Bu şirketler dünyada en fazla ihaleler alan firmalar. Bunlar en fazla ihaleler aldıklarına göre dünyanın da en zengini olmuşlardır galiba. 10 yıl garanti istenmesi ve plan revizyonu sonucu kendilerine çıkan maliyetlerin belediyeden istenmesi gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bu konuda tek yetkili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’dır. Bu konuda devlet ağırlığını koymalı ve böylesi bir taahhüt talep etmeden Kolin Enerji’nin vatandaşlarımızın doğalgazdan yaralanmasını sağlamalıdır” diye konuştu. Yıldır, önergenin gündeme alınmamasını istedi.

ABARTACAK BİR DURUM YOK

AK Parti Grubu’ndan söz alan Alper Güldalı da verdikleri önergenin imarlı alanlara dair olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu bölgeye plan yeni yapıldığı için daha gidememiş. Bu planlı bölgelere doğalgazın gitmesi için bazı yönetmelikler var. İzmir Gaz da zarar etmemesi için bizden bir 10 yıllık tahahhüt istiyor, para pul istemiyor. Dönüşüm alanlarına girecek bir bölgeden bahsetmiyoruz. Bu sorunu çözmek için de belediyenin kamu yararı adı altında bu taahhütte bulunması çok mu zor? Bunu ilk defa biz yapmayacağız. Bu durumdaki 6-7 belediyenin vermiş olduğu bir taahhüt var. Halkımıza bir an önce doğalgaz verilsin diyoruz. Vatandaşa yardımcı olunsun. Bunu abartacak bir durum yok.”

VATANDAŞ O HİZMETİ İSTİYOR

Ardından söz alan Başkan Selvitopu ise belediye başkanlarının böyle taahhüt verme görevinin olmadığını belirterek, “Bu hangi yasaya göre isteniyor anlamak da zorluk çekiyorum. TEDAŞ, İZSU, Telekom taahhüt mü istiyor bizden? Girip plana göre yapıyor. Plan değişikliği olunca da değiştiriyor. Bu kurumlar bir taahhüt istemiyor. İzmir Gaz’ın hangi özelliği var da bu taahhüdü bizden isteme cesaretinde bulunuyor? Özel bir şirkete taahhüt verildiği nerede görülmüştür? İzmir Gaz’ın taahhüt istemesine gerek yok. Yapılmak isteniyorsa bakanlık ‘yap’ der, olur biter. Belediye ile ne ilgisi var. Hukuken baktık böyle bir taahhüt verme gibi bir durumumuz yok. Neye göre vereceğiz? Planlar her zaman değişebilir. Böyle bir ayrıcalık söz konusu olamaz. Belediyeden kazı izni istendiğinde üzerimize düşen görevi yaparız. ‘Bazı belediyeler taahhüt vermiş’ diye söyleniyor. Ben de bir başkanla görüştüm. ‘Biz taahhüt vermedik’ dedi. Kanunu bilen bir belediye başkanı kendini böyle bir taahhüt altına sokamaz. Bu konuda devletin makamları var ve gerekli talimatı verir. Taahhüt olmadan da İzmir Gaz’ın girdiği mahalleler var. Ki bu taahhüt alınmadan bağlanan mahalleler de var. Biz alt yapısı olmayan bu konuyu kabul edemeyiz. Karabağlar’da şu anda plansız alan yok. Lütfen bu iş suiistimal edilmesin. Vatandaşlar o hizmeti de istiyor. O hizmeti devlet yapması gerekirken bizden hukuk dışı bir şey istenemez” bilgisini paylaştı.

Konuşmanın ardından yapılan oylama ile önergenin gündeme alınması oy çokluğu ile reddedildi.

BUNUN KONUŞULMASI NEDEN SIKINTI?

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Parti Grubu’ndan Fırat Eroğlu ise “Bu konunun komisyonlarda değerlendirilmesi, tartışılması neden rahatsız etti? Neden bu hazırlık? Siz bu önergenin verileceğini bildiğiniz için ders çalışarak gelmelisiniz. Planlı alanlardaki bir sorunu çözmek için önerge verdik. Derdimiz siyasi bir amaç da değil. Bir yanlış varsa komisyonlarda ortaya çıkar. Bazı belediyelerin taahhüt verdiğini de biliyoruz. Taahhütte bulunmak da bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Komisyonlarda görüşülsün, yanlışsa değerlendirilsin. Mecliste karar verelim. Sayın Başkan biz mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Bunun konuşulması neden, niye sıkıntı oluyor? Gerilecek ne var? Bu çevre ve insan sağlığı için de önemli” sözlerini gündeme getirdi.

BELEDİYENİN GÖREV ALANI DEĞİL

Tekrar söz alan Başkan Selvitopu da “Gaz bağlamak belediyenin görev alanı değil. Biz plan yaparak görevimizi yerine getirdik. Diğer kurumlar bilmiyor mu da bizden bu taahhüdü istemiyor? Diğer şirketler planlar değişince belediyeden para mı istiyor? Devlet kurumları istese neyse bir derece ama bir özel şirket bizden taahhüt istiyor. Bu hangi kanunda yazıyor. Doğalgazı devlet getiriyor. Belediyeye ısrar etmek yerine bakanlığa ısrar edin. Bir talimat verilsin. Devlet şart koşsun, bağlansın. Neden yerel yönetimden böyle taahhüt isteniyor? Belediye böyle bir taahhüt veremez. Nasıl böyle bir şey isteniyor? Yapılmak istendiğinde yapılıyor. Planlı olan bütün belediyelerden taahhüt istensin o zaman. Böyle bir şey gündeme dahi getirilemez. Var olan plana göre bu hizmeti yapmak zorundalar. Böyle bir şey asla olamaz. Aynı benzer hizmetleri yapan firmalar var. Ticari bir kuruluş olarak karşılığını alacaksın, kamu kurumundan taahhüt isteyeceksin, bu olamaz” bilgisini paylaştı.

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:22
İkindi 17:09
Akşam 20:19
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
banner27