banner18

banner19

İzmir’deki Mardinler Birlik ve Beraberlik Gecesi’nde buluştu

İzmir’de yaşayan Mardinliler, Mardin Kültür ve Tanıtım Derneği’nin düzenlediği Birlik ve Beraberlik Gecesi’nde bir araya geldi. Türkülerin hep birlikte söylendiği, halayların çekilip, zılgıtların atıldığı gecede Mardinliler gönüllerince eğlendi

Güncel 13.06.2022, 08:20 13.06.2022, 10:06
İzmir’deki Mardinler Birlik ve  Beraberlik Gecesi’nde buluştu

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Mardin Kültür ve Tanıtım Derneği’nin Birlik ve Beraberlik Gecesi Balçova Gloria Garden’da gerçekleştirildi. Mardin Kültür ve Tanıtım Derneği Başkanı Beşir Çoban’ın ev sahipliği yaptığı gecede iş, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı. Geceye Arslan Güneydoğu Gazetecilik Matbaacılık ve Kağıtçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, İLKSES, GÜNEY HAKİMİYET ve İLKHABER Gazeteleri İmtiyaz Sahibi Halil Arslan’ın yanı sıra AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 22. Dönem İzmir Milletvekili Tevfik Ensari, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Türkiye Mardin’i Tanıtma Vakfı Başkanı İbrahim Sincar, Anadolu Birliği Derneği Başkanı Erhan Kahraman, Mardinliler Eğitim Kültür Dayanışma ve Kalkınma Vakfı (MARVAK) Başkanı Rasim Kahraman, İzmir Mardinliler Federasyonu (İMAF) Başkanı Ahmet Tunç, Mardinliler Düşünce Platformu Kurucu Başkanı Şehmus Alptekin, Araştırmacı-Tarihçi Yazar Prof.Dr. Mehmet Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplumla İlişkiler Koordinatörü Mehmet Şakir Başak, AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, Büro Memur-Sen İzmir Şube Başkanı Mucip Uludağ, İzmir Mardinli Genç İş Adamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı, İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen ve çok sayıda Mardinli bürokrat, belediye meclis üyesi, STK Başkanı ile Mardinli STK’ların üye ve yöneticileri katıldı.

HERKES BU SOFRANIN SAHİBİDİR

Gecenin açılışında konuşan Mardin Kültür ve Tanıtım Derneği Başkanı Beşir Çoban, bu organizasyonu düzenlemekteki amaçlarının kendilerini bir araya getiren ortak payda olan İzmir’e olan sevgileri ve Mardin’e olan tutkuları olduğunu belirterek, “Kadim bir kent olan Mardin’in dostça selamlarını bir başka kadim şehir olan İzmir’e taşımanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bütün çabamız binlerce yıllık tarih üzerinden bizlere miras kalan bu eşsiz toprakların iki güzide şehir dillerin ve dinlerin kenti Mardin ve Ege’nin incisi İzmir’e uzanan dostluk ve kardeşlik köprüsünde bizimde bir parça katkımız olsun diyedir. Bu çabalarımızda bizleri yalnız bırakmayan başta kentimizin yöneticileri ve bürokratları olmak üzere hepinize ayrı ayrı minnet ve şükranlarımı sunarım. Bu akşam burada bir dostluk sofrası kurduk. Gönüllerden taşan kardeşliğimizi bu sofrada bir araya getirmek arzumuzdu. Yüzlerinizden anlıyorum ki çok doğru bir karar vermişiz. Dostluk ve kardeşliğin türkülerini Ege’nin bu güzel kentinden bütün Türkiye’ye ve karşı kıyılara hep birlikte söyleyeceğiz. Bu sofrada bulunan herkes bu sofranın sahibidir. El birliği ile kurduğumuz kardeşlik bağlarımızın daha gelişeceği bu gecede ülkemiz ve şehrimiz için en iyi olanı yapmaya var gücümüzle çalışmaya kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aramızdaki bağların güçlenmesi ile oluşacak kardeşlik iklimi ilelebet ülkemizde var olacaktır” dedi.

MARDİN’İN SAHİPLERİYİZ

Türkiye Mardin’i Tanıtma Vakfı Başkanı İbrahim Sincar, ‘Mardin bir sevdadır, Mardin bir tutkudur, Mardin bir aşktır’ diyerek şunları söyledi: “Sevdanın köprüsü ve gücünü yüreğimizde taşıyarak her sorununa çözüm bulmak için elimizden gelen her imkan ile çözüm olmuşuzdur ve yine çözüm bulmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz Mardin’in toprağı Mardin’in sahipleriyiz. Bu arada unutulmaması gereken en önemli tek şey bizler bu vatanın vatandaşları olduğumuz birlik ve beraberliğimizi hiçbir güç ve düşüncenin bozamayacağını beyan etmek istiyorum. Mardin sevdalısı ve ağabeyi olarak desteğimiz her zaman sizinle olacaktır.”

MARDİN BURADA BİR MOZAİK

MARVAK Başkanı Rasim Kahraman, böyle muhteşem bir gece hazırladıkları için Beşir Çoban ve yönetimine teşekkür ederek şunları söyledi: “İzmir’de 18 tane dernek ve 400 bine yakın Mardinli var. Gerçekten bizler birbirimize bağlı birbirimizi seven insanlarız. Buradan siyasilere seslenmek istiyorum. Lütfen Mardinlileri de bir dinleyin, ses verin onların da görüşlerini alın. Gelecek seçimlerde Mardinlileri dinleyin. Mardin burada bir mozaik. Nasıl Mardin biz mozaikse ve Mardin’de Araplar, Kürtler, Süryaniler hepsi bir arada yaşıyorsa burada da hepimiz çok güzel bir mozaik olduk.

İZMİR’E KATKI KOYAN İNSANLARIZ

İzmir Mardinliler Federasyonu (İMAF) Birinci Dönem Genel Başkanı Mehmet Şakin Irmak, Mardin’den İzmir’e göç ederek gelmiş insanlar olarak Türkiye’nin incisi olan İzmir’e katkı koymak adına gerek siyasi gerek iktisadi gerekse ekonomik olarak her yerde var olunduğunun bilinmesi gerektiğini belirtti. İzmir’in ekonomisine katkı koyan Mardinli İş insanlarına saygılarını sunan Irmak, geceye gelerek onurlandıran ve yapılmasında katkı koyan herkese de teşekkür etti.

KONAK’TA EN ÇOK MARDİNLİLER VAR

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da gecede yaptığı konuşmada, Mardin’in kutsal bir şehir olduğunu ve tüm dinlerin çatısında toplayan insanların barış içinde birbirlerine yaklaştığı barışın egemen olduğu, insanların birbirine saygılı olduğu ve önemlisi de misafirperverliğin en üst noktada olduğu bir kent olduğunun altını çizdi. Batur, “Mardinlileri tanımaktan onlarla beraber olmaktan son derece mutluyum. Gerçekten İzmir’de Mardinli hemşerilerimiz ile beraber olmak ki Konak ilçemizde en fazla Mardinli hemşerimiz oturuyor. Onların dertlerini, sıkıntılarını, problemlerini çözme noktasında elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Değerli AK Parti İlçe Başkanımız Başdaş ile beraber Konak’a yapılacak her çalışmada birlikte hareket ediyoruz, birbirimizi dinliyoruz, birbirimizle anlaşarak, uzlaşarak ilçemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Tabi bu hizmetlerin görülmesinde benim en önemli destekçilerim de Mardinli olan belediye meclis üyesi arkadaşlarımdır. Onlara da ayrı bir teşekkür ediyorum. Her zaman bizim yanımızdalar” ifadelerini kullandı.

MARDİN’İN FAHRİ TURİZM ELÇİLERİYİZ

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da Mardin’de doğup İzmir’de yaşamını sürdüren, İzmir’de doğup Mardin’in örfünü, adetini ve geleneklerini yaşatan hemşerilerini selamladığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Ege’nin İncisi İzmir’imizde bu güzel geceyi organize eden çok kıymetli başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Ama bu buluşmalarda burayı çeşitlendiren burayı zenginleştiren hemşerilerimizin varlığı bizler için çok kıymetli. Geçtiğimiz günlerde ve aylarda ilkini gerçekleştirdiğimiz esas Mardin Tanıtım Günü’nde bütün Mardin’deki örfümüzü adetimizi, belediyelerimizin de geldiği buradaki bütün Mardinli hemşerilerimiz ile beraber yapmış olduğumuz ve ilkini gerçekleştirdiğimiz tanıtım günlerinde gerçekten çok büyük izdiham vardı. İlkini gerçekleştirmiş olduğumuz için tabii ki eksiklerimiz vardı ama bunların da önümüzdeki yıllarda tamamlanıp daha da çok çeşitlendirilmesini sağlayacağımıza ben canı gönülden inanıyorum. Sizlerin sunacağı katkılar çok kıymetli. Çünkü insanlar doğduğu değil doyduğu yerde yaşamını sürdürdüğünde orada varlık gösterdiğinde orada yaşamını güzelleştirir. En etnik, en birbirine saygılı, en hayırsever insanların olduğu bir şehrin hemşerisi olmaktan o şehirde doğan bir babanın evladı ve o şehre ait olmaktan bende büyük gurur duyuyorum. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Hiç aklımızda yokken 400 bin hemşerimizin isteği ile sizlere hizmet etmek için beni burada görevlendirdi. Canı gönülden samimiyet ve gayretle çalışıyorum. Sizlerin de bunda çok büyük katkısı var. O yüzden bu samimiyet ve gayretle Allah izin verirse güçlü bir şekilde Mardin’e İzmir’den yapacağımız hizmetlerin daha da katmerlenmesini istiyoruz. Burada doğan evlatlarımız var. Mardinli olup Mardin’de gezmeye gitmek isteyen hepinizin etrafında bir sürü ahbabınız, komşunuz vardır. Biz hepimiz Mardinliyiz hem de Mardin’in fahri turizm elçileriyiz. O yüzden bu aradaki doğu-batı sentezini güçlendirecek kişiler olarak sizlerin de katkıları çok önemli. Buradan yapacağımız çağrılarla hep birlikte Mardin’i Tanıtım Derneğimizin yapmış olduğu bu güzel toplantı ile Mardin’e daha çok turisti daha çok insanı gezdirip oranın kültürünü tanıtmak bizim en büyük görevimiz.”

ETKİNLİKLERİN DEVAMINI DİLİYORUZ

İMAF Başkanı Ahmet Tunç, Mardin’in kadim tarihini, kültürünü İzmir’e taşıyarak Mardinlileri bir araya getirme çabası veren Mardin Tanıtım Derneği Başkanı Beşir Çoban ile emeği geçen katkı koyan tüm herkese teşekkür ederek bu tür etkinliklerin devamını dilediklerini söyledi. Tunç, bir daha ki yapılacak geniş katılımlı gecede de katılım sağlamak isteyen hemşerileri de kucaklayacakları bir buluşma gerçekleştirmenin temennileri olduğunu söyledi.

AÇIK ARTTIRMA’DAN 14 BİN TL GELİR

Sunuculuğunu Ömer Köroğlu’nun üstlendiği gecede Özgür Tüzer, Mahmut Mardini, Şahin Özlem ve Fadi Ramadan sahne alarak Mardinlileri çoşturdu. Genç Mardinliler Derneği Başkanı İsmail Taş’ın yönetimindeki Halk Oyunları ekibi konukları mest etti. Gecede ayrıca dernek yararına bir açık artırma da gerçekleştirildi. Filografi Sanatçısı Pınar Çoban’ın eseri açık arttırma ile 14 bin TL ile en yüksek teklifi veren Anadolu Birliği Başkanı Erhan Kahraman tarafından satın alındı. Eserden kazanılan gelirin dernek yararına kullanılacağı bildirildi.

HERKESE MORAL OLDU

Geniş bir katılımla gerçekleşen etkinliğin herkese moral olduğunu söyleyen İLKSES Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halil Arslan, “İnsanlar pandemi sebebiyle uzun bir süre bir araya gelememişlerdi. Uzun bir aranın ardından yüz yüze buluşmak hepimize çok iyi geldi. Mardinliler Gecesi’ne çeşitli illerden geniş katılım oldu. Almanya’dan sanatçı dostumuz da aramızdaydı. Lübnan’dan bile katılanlar oldu. Gecede bazı kişilere katkılarından ve etkinliğe sponsor olmalarından dolayı plaketler verildi. Çok güzel bir geceydi, halaylar çekildi. Pandeminin yarattığı ağırlığı üzerimizden attık. Böylesine güzel bir gecede bulunmak bana da büyük mutluluk verdi. Prof. Dr. Mehmet Çelik de aramızdaydı, kendisiyle de değerlendirme yaptık. İnsanlar oradan mutlu ayrıldı. Pandeminin ardından herkese moral oldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:47
Öğle 13:21
İkindi 17:15
Akşam 20:45
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner27