TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İklim değişikliğinin gölgesinde COP28! Nedir, kimler katılacak, neler konuşulacak?

Bir petrol ülkesinde düzenlendiği için eleştirilerin hedefi olan COP28’de, her şeye rağmen iklim kriziyle mücadele konusunda önemli adımlar atılması bekleniyor. Peki, COP28 nedir? Detaylar burada!

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 09:00
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
İklim değişikliğinin gölgesinde COP28! Nedir, kimler katılacak, neler konuşulacak?

30 Kasım’da başlayan ve 12 Aralık’a kadar devam edecek olan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), petrol ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlendiği için eleştirilerin hedefi olsa da iklim kriziyle mücadele konusunda önemli gelişmelere gebe.

Fakat COP28 hakkında bilgisi olmayan çok fazla kişi söz konusu. COP28 nedir, Türkiye’ye etkisi neler olacaktır ve daha birçok soru işareti zihinlerde yer edinirken, yanıtları sizler için derledik…

cop28

COP28 NEDİR?

Yaklaşık olarak otuz yıldır, dünya hükümetleri iklim krizine bir çözüm bulmak üzere neredeyse her yıl bir araya geliyorlar. 1992 tarihli Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında her ülke tehlikeli iklim değişikliğinden kaçınmak ve sera gazı emisyonlarını küresel olarak adil bir şekilde azaltmanın yollarını bulmakla yükümlü.

COP28'İN PROGRAMI 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin ev sahipliğinde Dubai'de düzenlenecek olan konferans 30 Kasım'da başladı. Dünya liderleri 1 ve 2 Aralık tarihlerinde dünya iklim eylem zirvesi olarak bilinen bölüme katılacak. Görüşmelerin 12 Aralık'ta sona ermesi bekleniyor, ancak önceki yıllardan edinilen tecrübeler görüşmelerin devam edebileceğini gösteriyor.

cop28

GEÇEN YIL YANİ COP27’DE NELER YAŞANDI?

Mısır'da düzenlenen COP27, iklim krizi nedeniyle yaşadıkları ‘kayıp ve zararın’ telafi edilmesini isteyen gelişmekte olan ülkeler için önemli bir dönüm noktası oldu. Gelişmiş ülkeler nihayet, iklim felaketine maruz kalan en yoksul ve en kırılgan ülkelere nakit para aktarmak üzere bir fon kurulması konusunda anlaşmaya vardılar. Ancak Mısır'daki bu anlaşma sadece ilk adımdı. COP28'de bu fonun bir fikirden gerçeğe dönüştürülmesinin yollarının bulunması bekleniyor.

KONFERANSTA KİMLER YER ALACAK?

200 hükümet konferansa davet edildi. ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping konferansa gelmeyecek ancak bu ülkeler temsil edilecek. Türkiye’den Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığındaki ekip konferansa katılacak. İklim Değişikliği Başkanı Prof. Dr. Halil Hasar da konferansta olacak. İngiltere’den ise Başbakan Rishi Sunak ve Kral Charles katılıyor.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İzmir’de taşkınların sebebi iklim değişikliği mi, çarpık kentleşme mi?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.