ETİK mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak

Sektörü ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücüyle buluşturmak için hareket geçen Egeli turizmciler, mesleki eğitim konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası'nın yanı sıra üniversiteler ve meslek liseleriyle işbirliği yapmayı kararlaştırdı. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, meslek kursları ve sertifika programları aracılığıyla işsiz kesime istihdam olanağı sağlanırken sektörün ara eleman ihtiyacının da karşılanabileceğini söyledi. İşler, "Mesleki eğitim konusunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alıyoruz. Bu projeyle bir ilke imza atıyoruz" dedi

Güncel 30.11.2021, 13:56
ETİK mesleki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapacak

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) düzenlediği "Ege Bölge Turizmini 2022 İstihdamını Eğitimle Güçlendirme Toplantısı" Alsancak'taki Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplantı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, İBB Meslek Fabrikası yetkilileriyle turizm sektörü temsilcilerini, insan kaynakları departmanlarının yöneticilerini bir araya getirdi.

Toplantının açılışında konuşan ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 2020 yılı Aralık ayında başlayan istihdama katkı desteğinin 2021 yılı turizm sezonunun başladığı dönemde Haziran ayında son bulduğunu hatırlattı. İşler, “İşletmelerimiz istihdama katkı desteğinden yararlanamadı. İstihdama katkı desteğinin 2022 yılı içinde sektörümüz açısından verilebilecek önemli bir destek olmasını ümit ediyor ve bu desteği bekliyoruz” diye konuştu.

2022 yılında ülke turizminde olumlu gelişmeler yaşanacağına dair geri bildirimler aldıklarını, önümüzdeki yıl tüm zamanların rekorlarının kırıldığı 2019 yılı hedeflerini yakalayacağına inandıklarını anlatan İşler, kaliteli tesislerde kalifiye personelle kaliteli hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi. Pandemi sürecinde kan kaybeden turizm sektörünün kalifiye elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlatan Mehmet İşler, "Bu süreçte başka sektörlere kayan nitelikli personele ulaşmada ortaya çıkan sorunları gidermemiz, var olan istihdamı korumamız ve niteliğini arttırmamız gerekiyor" dedi. Yaşanan sorunların "ortak akılla" çözümlenebileceğine inandıklarını söyleyen İşler, ilgili kurum ve kuruluşlarla sektör bileşenlerinin katıldığı toplantıyı bu amaçla düzenlediklerini dile getirdi.

Toplantıda konuşan İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, geçmişte turizm sektörünün ara elaman ihtiyacını karşılayan turizm eğitim merkezlerinin Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildiğini hatırlattı. Sonrasında eğitimli personel yetiştirilmesinde güçlükler yaşandığını anlatan Karaçanta, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan mesleki eğitim işbirliği protokolünün soruna çözüm getireceğine inandığını söyledi. Murat Karaçanta, "Pilot uygulama İstanbul'da başlayacak, olgunlaşacak, akabinde İzmir'de de uygulayacağız" dedi.

ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan, düzenlenen toplantıyla sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücüne ulaşmayı amaçladıklarını belirterek ETİK'in bu etkinlikle turizm birlikleri arasında bir ilke imza attığını söyledi. Yüksek kaliteli tesislerde yeterli hizmet kalitesine ulaşılması gerektiğini dikkat çeken Kaplan, müşteri açısından kalitenin en önemli unsurunun işgücünün niteliği, sunulan hizmetin kalitesi olduğunu vurguladı. Tayfur Settar Kaplan, turizm eğitiminde staj sürelerinin kısa ve yetersiz olduğunu dile getirdi.

Haziran ayında ETİK Yönetim Kurulu'nun öncülüğünde, turizm sektörünün deneyimli isimleri Özge Aldoğan, Özge Demirci, Ayça Acartürk, Nazım Ulutaş ve Fuat Ballıca'nın katkılarıyla "İnsan Kaynakları Çalıştayı" düzenlediklerini hatırlatan Kaplan, sektörde istihdamı eğitim yoluyla geliştirme ve güçlendirme yolunda çabalarını sürdüreceklerini söyledi. Tayfur Settar Kaplan, ETİK'in 2022 yılı Nisan ayında, Turizm Haftası'nda düzenleyeceği geniş kapsam ve katılımlı çalıştayın akademisyenlerin ve turizm alanıyla ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin sektörün sorunlarını tartışacağı ve çözüm önerileri geliştireceği bir platform olacağını duyurdu.

Turizm sektörünün emek yoğun özelliğinin nitelikli işgücünü gerekli kıldığını belirten İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emre Güler, "Hizmet kalitesinin yolu müşteri memnuniyetinden, onun yolu da çalışanın mutlu olmasından geçiyor" dedi. Yetişmiş, nitelikli insan gücünün başka alanlara kaymasının önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör ve üniversiteler arasında sıkı diyalog ve işbirliğinin geliştirilmesin, ekonominin bel bağladığı sektörün meslek yasasının çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Milas ve Alanya kaymakamlıkları sırasında turizmin geliştirilmesi için sektörle birlikte çalıştıklarını anlatan İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, turizm sektöründe kalitenin arttırılması, hizmet kalitesinin arttırılması için de çalışanın mutlu edilmesi gerektiğini vurguladı. Turizm işletmelerinde staj ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Doğan, "Çalışan emeğinin karşılığını alırsa mutlu olur, çalışan mutlu olursa hizmet kaliteli olur" dedi. Turizmin sanayiden de önemli, ağırlığı olan bir sektör olduğunu belirten Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, turizmcilere "Sizler ekonominin kahramanlarısınız" diye seslendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Günlü Küçükaltan, öğrencilerinin geri bildirimlerinden yola çıkarak sektördeki istihdam uygulamalarına ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Fakülte mezunlarının asgari ücretle çalışmak, ara eleman olmak istemediğini anlatan Prof. Dr. Küçükaltan, stajın ucuz işgücü olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Ülkemizde çok sayıda turizm fakültesi olduğunu, mezun öğrencilerin ortada kaldığını söyleyen Prof. Dr. Ebru Günlü Küçükaltan, "Öğrencilerimizi uygulamalı olarak yetiştiremiyoruz. Staj bunun için bir şans. Sektörün sorunları ortak akılla, işbirliği yapılarak çözülebilir. Yapılacak protokollerle bu işbirliği imkanları sağlanabilir" görüşünü dile getirdi.

İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kursları yoluyla işsiz bireylerin meslek edinmesine yardımcı olduklarını dile getirdi. Pandemi nedeniyle turizm sektöründen uzaklaşan işgücünün sektöre yeniden kazandırılmasının önemine dikkat çeken Kabak, turizm meslek eğitimi kursiyerlerine kurs programı boyunca ve program sonrası üç aylık işbaşı eğitimleri süresince her gün için 108 lira cep harçlığı ödeyeceklerini, eğitim materyali ve eğitimci giderlerini de karşılayacaklarını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ile işbirliğini sürdürdüklerini anlatan Kadri Kabak, turizm sektörünün eğitim programlarıyla İŞKUR'un üstündeki yükü aldığını söyledi.

Turizmin ülke ve İzmir ekonomisindeki yeri ve önemini çok iyi bildiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı, mesleki eğitim konusunda yapılan protokollere ve işbirliklerine önem verdiklerini söyledi. Mesleki eğitim konusunda yapılan işbirliği protokolünün Dokuz Eylül Üniversitesi'nce tek taraflı olarak fesh edildiğini duyuran Kapı, mesleki kursları Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Lisesi ile yaptıkları protokolle sürdüreceklerini dile getirdi. Zeki Kapı, turizm sektörüne ihtiyaç duyulan işgücünün mesleki eğitimle kazandırılması yolunda ETİK ve İŞKUR'la işbirliği yaparak yol alacaklarını sözlerine ekledi.

Kentin çeperlerinde yaşayan insanların ve özellikle gençlerin işsizlik sorunlarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, meslek kursları ve sertifika programları aracılığıyla bu kesime istihdam olanağı sağlanırken sektörün ara eleman ihtiyacının da karşılanabileceğini söyledi. Toplantıya katılanlara ve emek verenlere teşekkür eden İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pandemi sürecinde kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımızı yeniden kazanmak istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ile gerçekleştireceğimiz hızlandırılmış meslek kursları turizm sektörünü sezon öncesi ihtiyaç duyulan ara elemanlarla buluşturacak. Böylelikle pandemi sürecinde kan kaybı yaşayan sektörün acil kan ihtiyacı karşılanmış olacak. Bir sonraki aşamada İŞKUR destekli, istihdam garantili mesleki eğitim programlarına katılacak kursiyerler bir yandan cep harçlığı alacak, bir yandan meslek sahibi olarak sektöre kazandırılacak. Mesleki eğitim konusunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alıyoruz. Bu projeyle bir ilke imza atıyoruz." HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)
0
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:33
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11