banner18

banner19

banner3

Erdoğan’dan yerel iktidara ‘sıfıra yakın vaat’ çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de deprem konutlarının ilk teslim törenini gerçekleştirdi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefeti ve yerel iktidarı sert sözlerle eleştirdi

Güncel 26.11.2021, 15:25
Erdoğan’dan yerel iktidara ‘sıfıra yakın vaat’ çıkışı

ÇAĞLA GENİŞ-ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Bir dizi programa katılmak üzere öğle saatlerinde havayoluyla İzmir’e gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Gaziemir’de kıldıktan sonra Bayraklı’ya geçti. Burada deprem konutlarının ilk teslim törenini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 596 konut ve 145 iş yeri sahibine tapularını teslim etti. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan son 19 yılda İzmir’e yapılan yatırımları özetledi. Alsancak’taki Tekel Fabrikası’nın ise içinde kütüphane de olan bir kültür sanat merkezine dönüştürüleceğinin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel iktidara da sert sözlerle yüklendi: “Belediyelerin sorumluğunda olan ve çözüm üretilmeyen hususların suçunu hükümete atma cinliği dışında yaptıkları iş yok. Seçimlerde verdikleri sözleri alt alta yazın hangilerinin ne oranda hayata geçirildiğine bakın. Size şimdiden karşılaşacağınız durumu söyleyeyim. Neredeyse sıfıra yakın vaat gerçekleştirme tablosu göreceksiniz...”

BUGÜN SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ

Partililerin büyük coşkusu eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah bir taraftan rahmet bir taraftan millet. Sevgili İzmirliler, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında İzmir depreminde hayatını kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yad ediyor, ailelerine baş sağlığı diliyorum. rabbim ülkemizi bu tür afetlerden muhafaza eylesin diyorum. Depremin ilk anından itibaren devlet olarak afetzedelerin yanında olduk. Sadece İzmir’in acısını paylaşmakla kaldık dertlerini çözecek adımlar da attık. Ülkemiz dünyanın en hızlı afet müdahale sistemine sahiptir. Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan felaketin ardından aylarca yardım bekleyenlerin olduğunu biliyoruz. Biz ise dakikalar içinde arama kurtarma faaliyetlerini başlatabiliyoruz. Yılı dolmadan da yıkılanların yerine yenisini inşa edebiliyoruz. İzmir’de de bu mekanizmayı ilettik. Depremzedelerin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık, kimseyi aç ve açıkta bırakmadık. Kaybettikleri canların ve yıkılan evlerinin acısını yaşayanları ilave sıkıntılara sokmadan her meselelerini çözdük. Daha önce Elazığ ve Malatya’da yıkılanların yerini daha iyisini inşa ettiysek İzmir’de de aynısı yaptık. Bayraklı da yerinde bin 301 dükkan ve 302 dükkan, rezerv alanda 3 bin 649 konut 511 dükkan inşa etmek için hemen harekete geçtik. Bornova’daki 34 köy eviyle birlikte İzmir depreminin ardından 5 bin 74 konut ve 354 konut yapma kararı aldık. 1 yılda teslim etmeye başlama sözü verdik. Bugün sözümüzü tutuyor ve ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz. Bizler AK Partiyiz, bizler söz veririz, sözümüzü tutarız. Adalet, Mavavkuyu, Mansuroğlu mahallerine yayılan projelerdeki konut ve dükkanlar biraz sonra sahipleriyle buluşacak” dedi.

RİSKLİ BİNALAR İÇİN DÖNÜŞÜM UYARISI

Yapımı devam eden konutların da en kısa sürede sahiplerine teslim edileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da çok yakında teslim edeceğiz. Bu üç mahalledeki inşaatların yatırım tutarı 750 milyon lira, rezerv alanda ise1 buçuk milyar lira yatırım bedeli olan 3 bin 649 konut ve 51 dükkan yapıyoruz. 397 konutu yılbaşına kadar tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız. Son kabine toplantısının ardından İzmir’de yaptığımız deprem konutlarının ödeme tutarı ve vadeleri ile bilgileri kamuoyu ile paylaştık. Kira bedelinden bile düşük ödeme tutarlarıyla vatandaşlarımız yeni, konforlu ve güvenli evlerine kavuşacak. Yeni konutlarının ve dükkanların vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Depremin ardından İzmir’de zaten sürmekte olan kentsel dönülüm çalışmalarını da hızlandırdık. Son 9 yılda 20 bine yakın binayı yıkmış ve projeleri başlatmıştık. Projelerini mümkün olduğu karar rıza ve yerindelik esasına göre yürütüyoruz. TOKİ ve Emlak Konut vasıtasıyla bugüne kadar 30 bin 456 konut inşasını başlattık ve önemli kısmını tamamladık. 2023 de Bayraklı ve Bergama’ya iki millet bahçesi kazandırma sözümüz var. Çalışmaları hızla sürdürüyoruz. Son 19 yılda İzmir’e sadece çevre ve şehircilik alanında 23 milyar lira yatırım, teşvik ve destek sağladık. Halen 5 milyar liralık yatırımın inşası devam ediyor. Her yıl büyük depremler yaşıyoruz. Büyük kısmı da eskiden beri bilinen fay hatları üzerinde gerçekleştiriyor. Deprem öldürmez bina öldürür. 81 ilin tamamında riskli binaları belirliyoruz ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Son 19 yılda 95 bin 650 afet konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. Son 2 yılda 38 bin 600 konutun yapım çalışmalarını başlattık. Afetlerin ne zaman yaşanacağı bilinmediği için buradan vatandaşlarımıza riskli yapılarını dönüşüme sokmaları çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

İzmir’e son 19 yılda yapılan yatırımların tutarının 85 milyar lira olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2 devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kurduk. 7 bin 100 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurtları açtık. Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. İnşallah bugün Alsancak’taki 14 bin kişilik tribüne sahip 101 milyon lira yatırım bedeli olan yeni stadımızı da hizmete açıyoruz. Adını da Alsancak Mustafa Denizli Stadı olarak belirlediğimiz bu tesisin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bayraklı Şehir Hastanesi’ni önümüzdeki yılın haziran ayında hizmete sunmuş olacağız. İzmir’in en önemli sorunu olan sel konusunda 100 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik. İzmirli çiftçilere 6 buçuk milyar lira tarımsal destek verdik. Durmak yok yola devam. İzmirli işverenlerimize toplam 13,5 milyar lira prim teşvik desteğinde bulunduk. Enerjide İzmir ve 28 ilçesine doğalgaz arzı sağladık. Biz bugüne kadar ülkemize ne söz verdiysek yaptık. İzmir’de de verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Bugün teslim ettiğimiz konutlarda sözümüzün eri olduğumuzun son örneğidir. Bu güzel manzaranın kimi kifayetsiz siyasetçiler tarafından gölgelenmesine izin vermeyeceğinize inanıyorum. Cumhuriyetin bu güzel şehri için biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız” şeklinde konuştu.

ASLA AYRIMCILIK YAPMADIK

Konuşmasının devamında muhalefete ve yerel yönetimlere sert sözlerle yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Şehrin yerel yönetimlerdeki çeyrek asırlık ihmalini de içimiz acıyarak takip ediyoruz. Altyapı yetersizliği, yağan her yağmur ve yoğunlukta kendini belli ediyor. Son sel felaketinde ortaya çıkan tabloyu en iyi sizler biliyorsunuz. Bu şehri turist gibi ziyaret eden kişi acaba kendi belediye başkanlarına İzmir’in hangi derdine dermen olacak talimatı vermiştir? Belediyelerin sorumluğunda olan ve çözüm üretilmeyen hususların suçunu hükümete atma cinliği dışında yaptıkları iş yok. Seçimlerde verdikleri sözleri alt alta yazın hangilerinin ne oranda hayata geçirildiğine bakın. Size şimdiden karşılaşacağınız durumu söyleyeyim. Neredeyse sıfıra yakın vaat gerçekleştirme tablosu göreceksiniz. Amacım siyasi polemik değildir, sadece İzmir adına duyduğum samimi üzüntüyü paylaşıyorum. Hiçbir hizmet yapmadan İzmir’e kendi ideolojik saplantılarının gömleğini giydirmeye çalışanların gerçek yüzlerini artık sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Daha kendi hizmet binaları ile ilgili meseleleri çözemeyenlerin, bir vizyon ortaya koyabilmeleri zaten mümkün değil. Depremin ardından buraya geldiklerinde vatandaşları devlet yapsın diye tersleyenlerden İzmir’e hayır gelmez. İzmir Körfezi’ndeki kirliliğin önüne geçecek yatırımları yapmak yerine felaketin büyümesini seyredenler bu şehri aydınlatamaz. Kirliliği görüyorsunuz değil mi? Kimin görevi bu, belediyenin... Türkiye’de İzmir dışında hiçbir yerde kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması yapmayan bulunmuyor. Biz şehirlerimize eser ve hizmet getirirken asla ayrımcılık yapmadık.”

TEKEL FABRİKASI MÜJDESİ

Alsancak’taki kültür sanat merkezi yapılması planlanan Tekel Fabrikası’na kütüphane de ekleneceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstismar siyaseti yapanların ne size ne bu ülkeye faydası yoktur. Tam tersine kendileri sürekli gerilimden beslediği için yalanla sizleri oyalama yoluna gitmişlerdir. Bay Kemal’in, CHP’nin ortaklarına bakın notunuzu verin. Önünüze koyacağı herhangi bir eseri olmayanlar yarın karşınıza geldiğinde hak ettikleri cevabı vermeye hazır mıyız? Bugün İzmir’de vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıran hangi hizmet varsa altında bizim imzamızı göreceksiniz. Hız kesmeden devam edeceğiz. İnşallah İzmir’in diğer tüm sorunlarını da sorumluluklarını yerine getirmeyenlere rağmen birer birer çözeceğiz. Gençlerimize müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda bir araya geldiğimizde gençlik merkezlerimizdeki kütüphanelerin 24 saat açık olacağını söylemiştim. İzmir’de bu ihtiyacı karşılayacak düzeyde şehrimizin tarihinde önemli yeri olan Tekel Fabrikası’nı içinde fabrikası ve müzesi de olan bir kültür sanat merkezine dönüştürmeyi planlıyoruz. İnşallah bu hizmeti en kısa zamanda sizlere kazandıracağız. Şehri çamur deryasından kurtaran asfalt Osman gibi bugünkü acıklı hale getirenleri de sizlerin takdirine havale ediyoruz” dedi.

HERKES HADDİNİ DE YERİNİ DE BİLECEK!

Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, “Ege’nin incisi güzel İzmir’imizde sizlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Deprem konutlarının tüm depremzedelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İzmir bakanlığımızın da Daima gözbebeği olmuştur. İzmir’de yaşadığımız elim hadiseleri güzel İzmir’imize nazar değdi diye yorumladık. Deprem sel ve orman yangınları yaşadık. 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin üzerinden 1 yıl gerçi. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla devletimizin tüm imkanları İzmir için seferber edildi. Temennimiz bu tür afetlerin yeniden yaşanmaması ama Türkiye Cumhuriyeti daima vatandaşlarının yanındadır. Artık güçlü bir Türkiye var. İzmir bizim için herhangi bir şehir değil. Biz İzmir için değil elimizi başımızı taşın altına koyuyoruz. Vatana son 19 yılda büyük hizmetler kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Şimdi bir çuval inciri kimsenin berbat etmesine izin vermeyiz. Üç beş çapulcunun şımarık naralarına teslim edecek değiliz ülkemizi. Herkes haddini de yerini de bilecek. Bundan sonra da İzmir ve ülkemiz için durmak yok, yola devam” ifadelerini kulandı.

İZMİR’İMİZE HAYIRLI OLSUN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da, “Bugün tarihi bir güne şahitlik ediyoruz. 30 Ekim’de yaşadığımız deprem sonrası 9 ay gibi kısa zamanda konutlarımızın teslimlerini yapıyoruz. İzmir’e 30 Ekim’de söz vermiştik. Ayda bebeğin, İnci bebeğin bize uzanan elini hiçbir zaman bırakmayacağız demiştik. Sizlerin destiyle konutlarımızı teslim etmenin gururunu yaşıyoruz. Yeni konutlarımızın İzmir’imize hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

İZMİR SARSILDI İZMİRLİ SARSILMADI!

AK Parti Genel Başkanvekili ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise,“İzmir bugün tarihi bir günü yaşıyor. 30 Ekim’de İzmir sarsıldı ama İzmirli sarsılmadı. Bugün daha güçlüyüz. Cumhurbaşkanımız deprem sonrası buradaydı, yaraların sarılması için büyük destek verdi. Şubatta başladığımız yıkılan binalar en güzel şekilde yeniden yapıldı. İzmir size müteşekkirdir” dedi.

Yorumlar (0)
13
kısa süreli yağmur
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:07
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7