TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dolandırıcıların yeni yöntemi: Adabeyan kargo

Gönderiniz yola çıktı ifadeleri yer alan ‘Adabeyan’ isimli kargo firması dolandırıcıların yeni yöntemi haline geldi. Vatandaşları kargo mesajları ile ağına düşürmeye çalışan dolandırıcılar konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 05:42
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Dolandırıcıların yeni yöntemi: Adabeyan kargo

Sosyal medyanın gündemine oturan ‘Adabeyan Kargo’ adı altında gönderilen, kargo takip bilgileri içeren mesajlar gündeme geldi. Vatandaşlar, gelen bu mesajların kurumsal bir mesaj içeriği şeklinde telefonlara geldiğini iddia ediyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için bu yöntemi kullandıklarını söyleyen Avukat Berkan Çeviktürk, vatandaşların bilmedikleri telefon numaraları üzerinden gelen mesajlara itibar etmeyip, mesajda gelen linklere asla tıklamamaları konusunda uyardı. Konuya ilişkin gazetemize konuşan Havva Nur Arslan, geçtiğimiz gece, telefonuna Adabeyan isimli kargo şirketinden mesaj geldiğini söyleyerek panik olduğunu dile getirdi. Dolandırıcıların yeni yöntemi olan kargo mesajları konusunda çevresindekileri de uyardığını ifade eden Arslan, kimsenin mağduriyet yaşamamasını temenni etti.

HAVVA NUR ARSLAN

HİÇ DUYMADIĞIM KARGO ŞİRKETİ

Gece 04.14 sularında göndericisi ‘Adabeyan’ isimli kargo mesajının telefonuna geldiğini görünce şaşırdığını dile getiren Havva Nur Arslan, “Uyanıktım direkt mesaja baktım. Şu an aktif Trendyol uygulamasından siparişim olduğu için oradan geldiğini düşündüm. Mesaja tıklayınca daha önce hiç duymadığım bir kargo şirketi olduğunu fark edince linke tıklamadım. Hemen internet üzerinden araştırma yapıp ‘Adabeyan’ kelimesini yazar yazmaz zaten kargo dolandırıcılığı çıktığı için mesaja tıklamadım. Trendyol siparişleri kontrol ettiğimde de Adabeyan firması ile gönderilmiş hiçbir kargom olmadığını fark ettim. Daha sonra annemin telefonuna baktığımda ona da aynı mesaj geldiğini gördüm fakat annem üzerinden hiçbir yerden sipariş vermemiştik. Onlar da yanlışlıkla mesaja tıklamasın diye hepimizden mesajı sildim” dedi.

AVUKAT BERKAN ÇEVİKTÜRK-1

DOLANDIRICILARIN YÖNTEMLERİ…

Dolandırıcıların kargo şirketi gibi yurttaşların telefonlarına nasıl mesaj yolladıkları konusunda bilgilendiren Avukat Berkan Çeviktürk, “Genelde kişilerin kişisel verisi niteliğinde telefon numaraları illegal şekilde ele geçiriliyor. Ele geçirilen telefon numaralarına genelde hiç kullanılmayan veyahut çalınmış, başkası üzerine kaydedilmiş veya internetten satın alınmış mesaj uygulamaları üzerinden link bırakmak suretiyle mesaj yollanıyor” şeklinde konuştu.

LİNK TIKLAMA

KİŞİSEL VERİLER KORUNMALI

Avukat Çeviktürk, vatandaşları dolandırıcılar konusunda mağduriyet yaşamamaları için uyardı: “Bilmediği telefon numaraları üzerinden gönderilen linke hiçbir şekilde tıklamamaları gerekiyor. Sonuçta alışveriş yapmadığını biliyor, alışveriş yapmamışsa gönderi gelmesi istisnalar dışında hayatın olağan akışına da aykırıdır.” Son olarak SMS dolandırıcılığı konusunun çözüme kavuşması adına konuşan Çeviktürk, “Devletin bu konuda kişisel verilerin ele geçirilmesine dair önlemleri ivedilikle alması lazım. İnsanların bilinçlendirmesinin önemli derecede arz ediyoruz. Bir de mağdur olduğunu düşünen kişi hemen müşterisi olduğu bankayı arayıp şüpheli işlem başvurusunda bulunsun. Para, dolandırıcıların hesabına geçmeden ya da geçtikten sonra dahi bloke konma ihtimali var” bilgisini paylaştı.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Adabeyan nedir? Adabeyan kargo dolandırıcı mı?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.