TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Depremzedeler 6 Şubat’ı İzmir’de andı

6 Şubat depreminin birinci yıldönümünde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Bayraklı Deprem Anıtı önünde İZDEDA tarafından anma töreni gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 11:36
Kaynak: HABER MERKEZİ
Depremzedeler 6 Şubat’ı İzmir’de andı

KEMAL ÖZKURT - Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 6 Şubat Depreminin 1.yıl dönümünde İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) tarafından depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Manavkuyu Deprem Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Anma törenine CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, AK Parti Bayraklı Belediye Başkan adayı Bilal Kırkpına, İZDEDA Kurucu Başkanı Haydar Özkan, 30 Ekim İzmir depremi depremzedeleri ve Kahramanmaraş depremi sonrası İzmir’e gelen depremzede vatandaşlar katıldı. 30 Ekim Deprem Anıtı’na depremlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımız için karanfil bırakılarak dualar okundu. Anma töreninde konuşan İZDEDA Başkanı Özkan, “6 Şubat tarihinde meydana gelen depremdeyse Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en büyük depremlerden birisini yaşadık. Buradaki can kayıpları maalesef ki bizim yaralımızı daha çok derinleştirdi. Biz burada o canlarımızı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bugün konuşulacak çok fazla bir şey yok. Sadece başımızı önümüze eğip düşünmemiz gereken çok şey olduğu kanaatindeyim” dedi. 30 Ekim İzmir depreminde Bayraklı da bulunan yapıların depreme dayanıksız olduğu gerçeğini gördüklerini belirten Kırkpınar ise, “Bayraklı’da yukarı doğru çıkıldıkça üfleseniz yıkılacak binalar var. Tamamen kendi kaderine terk edilmiş durumda” diye konuştu.

BAYRAKLI KADERİNE TERK EDİLDİ

İzmir’de yaşanan depremin Bayraklı’nın özellikle üst bölgelerinin ne kadar dayanıksız olduğu gerçeğini gösterdiğini belirten Kırkpınar, “Dünyanın en büyük depremleri yanı başımızda oluyor. 20 saniyede her şey olup bitiyor ve geride çok büyük acılar bırakıyor. Ben 30 Ekim depreminde yıkılan Rıza Bey apartmanının 3 yan binasında oturuyorum. O depremde bende arkadaşlarımı kaybettim. Bu bölge depremden daha çok etkilendi. Belki daha sağlıklı binalar yapılmış olsaydı, belli aksaklıklara göz yumulmamış olsaydı bu depremde daha az canımızı kaybedebilirdik. Yaşadığımız depremlerden bir ders çıkarmalıyız ve bütün mücadelemizi deprem gerçeğini hayatımızın merkezine koyarak, bunu bilerek ne gerekiyorsa onları yapı depreme dayanıklı bir Bayraklı inşa etmemiz lazım. Çünkü Bayraklı’da yukarı doğru çıkıldıkça üfleseniz yıkılacak binalar var. Tamamen kendi kaderine terk edilmiş durumda. Onun için projelerimizin en başında gerçeği göz önünde bulundurarak çalışmalarımıza başlayacağız. Biz her zaman beraberiz, birlikte dayanışmayla bu acıların üstesinde de geleceğiz” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜNMEMİZ GEREKEN ÇOK ŞEY VAR

Tüm depremzede vatandaşlara her zaman destek olmak için mücadele edeceklerini belirten Özkan, “Bugün acılarımızın yeniden tazelendiği bir gün. 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de 117 canımızı kaybettik. Canlarımız tekrar yerine gelmeyecek ama o canlarını kaybeden dostlarımızın yakınlarının acılarını biraz olsun hafifletebilmek için yanlarında olmaya çalıştık. 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremdeyse Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en büyük depremlerden birisini yaşadık. Buradaki can kayıpları maalesef ki bizim yaralımızı daha çok derinleştirdi. Biz burada o canlarımızı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bugün konuşulacak çok fazla bir şey yok. Sadece başımızı önümüze eğip düşünmemiz gereken çok şey olduğu kanaatindeyim” dedi.

HERKES ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALIDIR

Yaşanan depremlerin ardından daha büyüklerini yaşamamak adına herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini ifade eden Önal, “30 Ekim tarihinde İzmir’de 117 canımızı kaybettiğimiz bir deprem yaşadık. 3 sene sonrasında ise 6 Şubat tarihinde tarifi olmayan bir acıyla uyandık. Bu depremler aslında bize gerçekleri gösterdi. İzmir’de yaşadığımız depremde Bayrakl’ının sağlam olarak nitelenen ovasında bulunan yapıların depreme dayanıklı olmadığını gördük. Bizlere bu şunu gösteriyor; Bundan sonrasında hep birlikte mücadele ederek kimin üstüne ne görev düşüyorsa onu yapmak zorundayız. Bir daha bu acıları yaşamamak adına ben üzerime düşen görevi yapacağıma sizlere söz veriyorum” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.