banner18

banner19

banner3

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘su’ ve ‘yapılaşma’ çıkışı!

İzmir 7. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehirlerde su problemini aşmak belediyenin görevidir. Yapamadılar... İzmir bize oy vermiyorsa da suyu getireceğiz dedik ve getirdik” dedi. Erdoğan ayrıca Karabağlar ilçesindeki yapılaşma sorununa da değinerek, “Bu güzel İzmir’e yakışıyor mu?” çıkışında bulundu

Güncel 22.02.2021, 16:02 22.02.2021, 17:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘su’ ve ‘yapılaşma’ çıkışı!

ÇAĞLA GENİŞ - NURETTİN BAKİ

Bir dizi programa katılmak üzere İzmir’e gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin İzmir 7. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. AK Parti İzmir İl Teşkilatı’nın günlerdir yoğun bir şekilde çalışma gerçekleştirdiği kongrede, partililer salona akın etti. Kongre öncesinde parti ve Türk bayraklarıyla süslenen salonun birçok noktasına pankartlar asıldı. Öte yandan 2019 yılından itibaren İl Başkanı olarak görevini sürdüren Kerem Ali Sürekli’nin tek aday olarak girdiği kongrede, yeniden başkan seçildi.

TERÖR BU ARAÇLARIN EN ACIMASIZIDIR

Eşi Emine Erdoğan ile birlikte salonu dolduran partilileri selamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra kürsüye gelerek konuşma yaptı. “Maşallah... Bu ne güzellik... İzmir inşallah ilk diriliş coşkusunu bizlere bugün veriyor” diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 ile ilgili bir başka müjdeyi bugün aldığımızı görüyorum. Sevgili İzmirliler, Hakkarililer Nevşehirliler... Değerli dava ve yol arkadaşlarım... Sizleri hasretle muhabbetle selamlıyorum. Kongrelerimizde görev üstlenecek kardeşlerime şimdiden başarılar diliyorum. Kuruluşundan bugüne kadar tüm kademelerimizde vazife üstlenmiş kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. İzmir de bizimdir, Nevşehir de bizimdir Hakkari de bizimdir. Türkiye’nin bu büyük zenginliğini hazmedemeyenler milletimizi parçalamak için her dönemde bizimle uğraşmışlardır. Aynı kirli zihniyet bugün de birliğimize, kardeşliğimize saldırıyor. Bu saldırı kimi zaman orduları ile doğrudan topraklarımızı işgal girişimi olarak tezahür etmiştir. İzmir’in işgali ile başlayan, Anadolu’da bizi esir almak hatta tavsiye etme hevesi yine İzmir Körfezi’nin sularında hüsranla son bulmuştur. Ordularıyla bu vatanı işgal edemeyeceklerini görenler yeni araçlar devreye sokmuştur. Terör bu araçların en acımasızıdır, en kanlısı en zalimidir. Hakkari terörün acısını, en çok çeken ilimizdir İzmir’de terör saldırıları sebebiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göç eden çok vatandaşımız yaşıyor. PKK, terör örgütünün ahlaksız ve vicdansız yüzünü en iyi onlar bilir. Dünyanın hiçbir yerinde onları destekleyen aydınlar, sivil toplum kuruluşları göremezsiniz ancak ülkemizde maalesef böyle kirli bir zihniyet hep ola gelmiştir, bugün de vardır. Terör örgütü 40 yıldır anne karnındaki çocuktan, yaşlılara kadar herkesi katlediyor” dedi.

ZUL SAYDIĞIMIZ İÇİN GÖRMEZDEN GELDİK

Konuşmasının devamında terörle mücadele mesajları veren Erdoğan, CHP tarafından yapılan ‘Damat Nerede?’ paylaşımına da değinerek, şunları söyledi: “Ey CHP... Ey Kılıçdaroğlu... Diyarbakır annelerinin semtine hiç uğradın mı, oradaki o terör mağduru anneleri hiç ziyaret ettin mi, orada neler oluyor haberin var mı? Olumlu bir duruş sergileyerek kınamak yerine devleti suçlayan zihniyetin her masumların katlinde vebali bulunuyor. Senin de vebalin var. Biz kendi devletinin arkasında dağ gibi duranlarla yol yürüyoruz. Biz Cudi’de varız, biz Gabar’da varız... Nerede hangi inde terörist varsa o inde biz de varız. Oraları onlara mezar edeceğiz. On binlerle anılan teröristle şimdi yüzlerle anılıyor nereden nereye... Son zamanlarda CHP hazine ve maliye eski bakanımız Berat Albayrak’ı ve tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan kampanya yürütüyor. Ülkenin hayrına en ufak bir sözlerine şahit olmadığımız CHP’lilerin hezeyanları ile uğraşmayı zul saydığımız için görmezden geldik. Ancak bu iş artık siyaset boyutunu aşıp sahip olduğumuz temel haklara ve özgürlüklere de özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızlarının payını vermek istedik. İzmir’in en büyük talihsizliği CHP’nin başındaki şahsın, bu şehrin vekili sıfatıyla mecliste yer almasıdır. İzmirli kardeşlerimiz bu zatın gerçek yüzünü görsün. Bu zat bugüne kadar belgeleriyle mahkeme kararlarıyla yüzüne vurduğumuz onca yalanına rağmen sürekli aynı şeyleri söyleyerek asıl niyetini ortaya koydu. Önüne hangi hakikat konursa kendisine önceden ezberletilen belki de dayatılan çerçeveye sabit kalarak aynı şeyleri tekrarlıyor. Geçen hafta iki bakanımız grup toplantısının öncesinde kendisine gitti. İçişleri Bakanım ile Savunma bakanımı gerek CHP gerek İYİ Parti başkanına gönderdim. Gitsinler bu katliamla ilgili kendilerini bilgilendirsinler istedim. Tabi bakanlarım bunu söyleyince ben de CHP’nin başındakini adam zannettim. Gitsinler anlatsınlar dedim. Hani diyor ya haberimiz yok... Gittiler belgeleriyle anlattılar. Kılıçdaroğlu CHP’nin başında siyasetin kendi mecrasında olarak gelmiş başkan olarak değil bir proje olarak bulunmaktadır. Yanındakiler de o projenin diğer başlıklarıdır. Nitelim gara operasyonu’nun milletimizde yol açtığı öfkeyi PKK üzerinden uzaklaştırmak için akla ziyan yollara başvurması bu tespiti doğruluyor. Berat ve bey ve şahsımızla ilgili kampanyaya hız verilmesinin amacı da budur. Dertlerinin ülke olamadığını hakikatleri dinleseler de kafalarındaki senaryonun gereğini yerine getireceklerini biliyoruz.”

DAMAT SIFATI ÖNE GEÇTİ

28 yıldır ekonomi alanında yaşanan gelişmelerden bahseden Erdoğan, Türkiye’nin ekonomi alanındaki birçok başarısının Berat Albayrak döneminde hayata geçirildiğini vurgulayarak, “Büyük saldırılar yaşadık ve mücadele verdik. Berat Bey, bu mücadelenin ön safında yer aldı. Ama damat sıfatı, gayreti ve başarısının önüne geçirildi. Herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisi ile değerlendirme objektif yapılırdı. Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımlar Berat Bey’in döneminde yaptığı stratejiler bulunuyor. Birçok kazanımın altında onun imzası vardır. Bunu başardığı için kuduruyorlar, kuduruyorlar. Türkiye ekonomisi daha güçlü kılmak için pek çok alanda önemli adımı Berat Bey döneminde hayata geçirdik. Bu CHP... Bunlar faizcidir, IMF’cidir, IMF’nin temsilcileri ile kapalı kapılar arkasında pazarlık yaparlar. Biz göreve geldiğimizde Türkiye’nin IMF’ye borcu, 23 buçuk milyar dolar... Ve biz Mayıs 2013’te IMF’ye olan borçları ödedik ve sıfırladık. Bay Kemal... Bizim IMF’ye şu an bir kuruş borcumuz yok, bitti bu iş. Bize diyorlar ki IMF’den borç alın, o sizin karakterinizdir. Bizde bu yok. Bunlar sahtekar... Şu anda merkez bankasının döviz rezervi sıfırlandı, daha da ileri gidip sıfırın altına düştü dediler. Göreve geldiğimizde 27 buçuk milyar dolar döviz rezervi vardı şimdi 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüş ile 95’e indik. Bu demektir ki biz yeniden 132ye de 200 e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz. Bizim akıl hocalarımız batı değil CHP’ninkiler orada. Bizim akıl hocalarımız kendi içimizde. Kendi işimizi kendimiz yürütürüz” şeklinde konuştu.

AÇTIĞIM HER DAVAYI KAZANIYORUM

Küresel sağlık krizinin damgasını vurduğu 2020’de, dünya ekonomileri derinden sarsıldığını söyleyen Erdoğan, “Berat Bey’in sorumluğunda aldığımız etkin tedbirlerle ülkemizin zararı en az zararla geçirmesini sağladık. Şimdi Berat Bey de hukuk çerçevesinde bugün itibariyle yargıda hakkını arayacaktır. Aynı şekilde ben de birçok dava açtım. Açtığım her davayı kazanıyorum sonra dert yanıyorlar. Şimdi yargıya giderler ha diye... Gideceğimiz tek yer var, yargı... Senin paran bol zaten senden o parayı alıp fakir fukaraya dağıtacağız. Döviz rezervleri üzerinden, Berat Bey üzerinden yürütülen kampanyanın amacı bu konuda bilgi sahibi olmak değildir. Çünkü biz bunları bilgilendirdiğimizde ne yaptıklarını biliyoruz. CHP yüzünden kafası karışan vatandaşlarımız için bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Salgınla birlikte finansal dalgalanmalara karşı tedbir geliştirmemiz gerekiyordu. Ödemeler dengesi tarafından bir sıkıntı ile karşılaşmamak için planlı döviz işlemleri yapıyoruz. Piyasa ve hukuk kuralları çerçevesinde... Ne dövizin buharlaşması ne de haksız kazanç söz konusu değildir. CHP’nin bu izahlara rağmen aynı teraneyi sürdüreceğinden şüphemiz yok ama bizim muhatabımız millettir. Erdoğan’a, ailesine ve çalışma arkadaşlarına saldırarak vaktimizi çalarak bizi hedeflerimizden uzaklaştırabileceklerini sananlara diyoruz ki, size buradan ekmek çıkmaz! Gidin başka kapıya... Eğer milletten size iktidar yolunu açmasını istiyorsanız bizimle vizyonda, hedefte, yatırımda, icraatta yarışın. Eğer bunu bile söyleyemiyorsanız düşün milletin yakasından. Dikili taşınız yok ya...” diye konuştu.

SUYU BİZ VERDİK

Yıllardır İzmir üzerinden yürütülen su tartışmasına da değinen Erdoğan, “Büyükşehirlerde su problemini aşmak kimin görevidir? Belediyenin mi yoksa merkezi yönetimin mi? Bay Kemal bunları bilmez. Bu Büyükşehir’in görevidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin suyunu DSİ kanalı ile getirdik. Biz verdik biz... Büyükşehir getirmesi gerekirken yapamadı bunu. Biz dedik ki İzmir bize oy vermiyorsa da suyu getireceğiz dedik ve suyu getirdik. Bizim anlayışımız bu... Hiç umudumuz yok ama İzmir’den verdiğimiz bu mesajların yerini bulması en büyük temennimiz. Aksi takdirde 2023 yılındaki seçimde de kendimiz ile yarışmayı sürdüreceğiz” dedi.

KARABAĞLARI’IN HALİNİ GÖRDÜM...

“Salgından teröre kadar pek çok sıkıntıya rağmen hala dimdik ayaktaysak bunu geçtiğimiz 18 yılda elde ettiğimiz kazanımlara borçluyuz” diyen Erdoğan, “Bugün doğalgazın girmediği şehir kalmadı. Nereden nereye... Benim vatandaşıma bu yakışır o yüzden. Ama aka kara, karaya ak demek dışında mesaisi olmayanların İzmir’i nasıl ser sefil bıraktığını görüyoruz. Havaalanından gelirken Karabağların halini gördüm. Eşime onu söyledim. Şunu görüyorsun dimi dedim. Bu güzel İzmir’e yakışıyor mu? Böyle bir yapılanma yakışıyor mu? Ya siz ne işe yarıyorsunuz, ne iş yaparsınız... Bu gecekonduları kaçak yapıları neden düzenlemiyorsunuz. Yapmazlar... Yapamazlar... Çünkü bunlar bizim gibi dertli değil, biz dertliyiz dertli. Türkiye’nin en güzel şehri belediye hizmetlerinde ilk ona bile giremiyorsa durup bir düşünmek gerekiyor. Bunun sebebi ne kaynak ne araç... Daha geçenlerde İzmir’i su bastı, ekranda bir hanımefendi bay kemale ne diyor. 35 yıldır siz yönetiyorsunuz burayı ama bu altyapı enden yapılmıyor diye soruyor. Doğru... Çünkü esnafın hepsinin dükkanını su bastı. Aynı şeyi depremde yaşamadık mı? İnşallah 6 ay sonra teslimata başlıyoruz, yılsonuna kadar da deprem konutlarımızı bitireceğiz. Bu söz Bay Kemal sözü değildir ha!” ifadelerini kullandı.

HENÜZ TESPİTLER BİLE BİTİRİLEMEZDİ

Sözlerinin devamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni hedef alan Erdoğan, “Şayet bu konutların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yerine yerel idare yapacak olsaydı şu anda bırakın temeli hatta projeyi... Henüz tespitler bile bitirilememişti. Yapamazlar, dertli olacaksın dertli... İçerlerindeki rant kavgasından yatırımın kendisine sıra gelmezdi” dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı durum Hakkari’de de söz konusudur. Devletin kaynağını teröre peşkeş çekilmesine göz mü umacaktık. Kayyum diyenlerin bu çarpıklığa laf ettiğini duydunuz mu? Duyamazsınız kendi karanlık gündemlerine malzeme üretiyorlar. Üretimin durduğu, Kandil’e devletin verdiği paranın gönderildiği yerlere; bugün de yarın da kayyum atamaya devam edeceğiz. PKK’lıların, FETÖ’cülerin hakkını savunmak için dünyayı ayağa kaldırmayı bilirler. Ankara’dan İstanbul’a teröristlerle yürümeyi de bilir bay kemal. Terör gibi sağlık krizleri gibi milli konularda siyaset iktidarıyla muhalefetiyle tek yürek hareket eder. İnşallah 2023 diğer pek çok güzel haber ve müjde yanında ülkemizde köhne muhalefet anlayışının tasfiye edildiği bir yıl olacak. Gelin yeni anayasamızla dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girme hedefimizle, büyük ve güçlü Türkiye’yi zirveye çıkaralım.”

2023 VE 2024’E HAZIR MISINIZ?

Kongrenin açılış konuşmasını yapan mevcut başkan Kerem Ali Sürekli, “Bugün bize muhteşem bir gün yaşatıyorsunuz. Bugün İzmir’in düğünü... Beklenen an biraz sonra geliyor. Sizlerle her zaman, gece gündüz, pandemi, sel, deprem demeden birlikteyiz. Biriz, beraberiz, güçlüyüz... Hep birlikte İzmir’iz, Türkiye’yiz. Bugün önemli bir sürecin başlangıcındayız. Cumhurbaşkanım bana görevi verirken, ‘Kerem Ali, git İzmir’e; 2023 ve 2024 hazırlıklarını yap’ demişti. Emirlerini yerine getirdik, kolları sıvadık. 22 aydır sizlerle gece gündüz çalıştık. Durmadan çalışacağız. Hedeflerimiz büyük. İlk önce 2023’te yapılacak seçimlerde Cumhur İttifakı olarak en yüksek oyla birinci parti yapacağız. Bu bize işaret fişeği olacak ardından süremiz kısa. Burası benim ailem. Bu ailenin ferdi olarak üstümüzü düşeni yapmaya çalışıyoruz. Nihai hedefimiz 2024’te başta büyükşehir olmak üzere birçok şehri Cumhur İttifakı kazanacak. 2023 ve 2024 e hazır mısınız? Durmak yok...” dedi.

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYDULAR MI?

Sürekli’nin ardından kürsüye gelen önceki dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “İzmir tarihçilerin dediği gibi gök kubbe altında yaratılmış en güzel topraklar. Hizmetkar belediyecilik maalesef İzmir’de tam karşılığını bulamadı. Genel hizmetler olarak muhteşem hizmetler yapıyoruz ama yerel hizmetler açısından İzmir’e hizmetkar olacak ak belediyecilik İzmir’e gelecek mi. o zeybek konak meydanında oynanacak mı, o gün İzmir hizmetlerle tanışacak. 2023’te İzmir, Cumhur İttifakı’nın birinci geldiği şehir olacak. 2024 İzmir’de önce büyükşehir ve ilçelerimizde AK hizmet belediyeciliği ile tanışacak. 2019 Mart belediye seçimlerinde dedik ki bunlar bugüne kadar bir şey yapmadı ve yapmayacaklar. 2 yıl geçti taş üstüne taş koydular mı? İzmir’in dertlerinden bir tanesine bile çare olmadılar. Türkiye’nin başka yerinde yağmur yağmıyor mu da İzmir’e her yağmur yağdığında çamur deryasına dönüyor? Bunu çözerse AK Parti çözer” ifadelerini kullandı.

BUGÜN HELALLEŞME GÜNÜ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise şunları söyledi: “Bugün bizim düğünümüz ama aynı zamanda helalleşme günümüz. Her ilde bu sözü söylerken hafızamda İzmir’in ak parti neferleri olmuştur. Çünkü dile kolay 20 sene geride bıraktık. Bunun 18 senesini iktidar olarak geride bıraktık. 15 tane seçim kazandık, darbe teşebbüslerine karşı meydan okuduk, yolsuzluk kılıflı darbe girişimlerine karşı durduk. 20 sene boyunca sokak sokak, cadde cadde çalışan herkesten Allah razı olsun. 20 yıl boyunca inandığımız yolda yürümek için her türlü engellemelere rağmen duble yollarla, otoyollarla Marmaray’la, hava alanları ile bugünlere kadar geldik. Şimdi inandığımız yolda aynı hızla yürümeye var mıyız?2023 ve 2024’te zafer kazanmaya var mıyız?”

ACILARI PAYLAŞARAK AZALTTIK

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da, “2023’e giden yolda AK kadroları yeni bir heyecanla inandığımız yolda emin adımlarla geleceğe açılıyoruz. Şimdi soruyorum... Bugünlere kadar 15 seçimde destan yazdınız AK kadınlar. En büyük başarının altında sizin imzanız var. 2023’te cumhurbaşkanımızı tekrar seçmeye hazır mıyız? Soruyorum gençler... 2023 ve 2024 yolculuğuna hazır mısınız? İzmir olarak yeni bir destan yazacak mıyız? İzmir son aylarda önemli üzüntüler yaşadı. İzmir’de deprem oldu, sel oldu, hortumlar oldu. Acılarımızı hep beraber paylaştık azalttık. Ancak zor günde de yine İzmir’in yanında sayın cumhurbaşkanım vardı, bakanlarımız vardı ve milletvekillerimiz vardı. Acıları paylaştık ve yaralarınızı hafiflettik. 3 ay geçti depremden, bugün cumhurbaşkanımızın katılımı ile depremde yuvalarını kaybedenlerin konutlarının temelini atıyoruz. Yaralar sarılır, giden evler geri gelir ama yok olan canlar geri gelmez. Bu vesile ile hayatını kaybeden tüm hemşerilerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Geçtiğimiz hafta Türkiye emperyal günlerin oyuncağı olan terör örgütünün alçakça bir cinayetine şahit oldu. 16 kardeşimiz şahadet şerbetini içti. Bir kez daha terörle kol kola yürüyenlerin foyaları ortaya çıktı. Şunu herkes bilmeli Türkiye’de vatanımızı böldürtmeyeceğiz, alçaklara hak ettikleri dersi vereceğiz. Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz dedik” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ İZMİR'DE YENİ DÖNEM

AK Parti İzmir'de yeni bir dönemin perdesi açıldı. İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin yeniden koltuğa oturduğu süreçte teşkilatın ana kademesinde görev alacak isimler de belli oldu. Buna göre AK Parti İzmir'in yeni il yönetiminde şu isimler görev alacak:  Ali Aslan, Ayşe Cankurtaran, Binnur Sarıata, Bora Ersan, Bülent Bademci, Cevdet Çayır, Deniz Doğan, Dilaver Kişili, Elif Özüm, Elmas Gündoğdu, Emrullah Duran, Emrun Sulayıcı, Erkan Özkan, Erkan Taş, Ferhan Eroğlu, Feyim Özçelik, Furkan Katmerci, Gizem Akyüz, Gülay Sayın, Gülşen Gezici, Güven Demirağ, Harun Akdağ, Hasan Akbıyık, Hayrettin Uçak, Hikmet Kaya, İbrahim Derici, İsmail Çiftçioğlu, Kudret Karaçelik, Mehmet Kocaağa, Melek Eroğlu, Merve Karıncalı, Mirhan Bedir, Mustafa Gedikoğlu, Mustafa Kandil, Muzaffer Sıtkı Yüksel, Mücahit Akay, Münir Ensari, Nail Kocabaş, Necdet Heppekcan, Nil Güneri, Onur Yılmaz, Rafet Uslu, Sefa Şahin, Selim Kalemci, Semiha Paçacı, Yasemin Ulgaç, Yeşim Gülhan, Yılmaz Akın, Yusuf Gültekin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentteki programına kongre sonrasında devam edecek. Erdoğan, partisinin kongresinin ardından deprem konutları için temel atma ve Göztepe Stadı açılış törenine katılacak. Daha sonra ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) ev sahipliği yapacağı Uluslararası Göç Konferansı’nda yer alacağı belirtilen Erdoğan’ın gün içinde kentten ayrılmasının beklendiği öğrenildi.

Yorumlar (0)
12
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:07
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 15 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Antalyaspor 14 18
13. Gaziantep FK 14 18
14. Altay 14 17
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 13 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Tuzlaspor 13 21
7. İstanbulspor 14 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Samsunspor 13 19
11. Adanaspor 15 19
12. Menemenspor 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Liverpool 15 34
2. Chelsea 15 33
3. Man City 14 32
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 14 29
5. Real Sociedad 15 29
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7