Çarpıcı Kültürpark çıkışı: Millet Bahçesi olsun!

Yıllardır kentin en önemli gündem maddelerinden biri olan Kültürpark’ın planlama sürecine ilişkin konuşan AK Partili Başdaş, referandumu işaret ederek ‘Millet Bahçesi’ önerisi getirdi

Güncel 22.04.2022, 08:45
Çarpıcı Kültürpark çıkışı: Millet Bahçesi olsun!

GÜNÜN MANŞETİ

İLKSES Gazetesi’nin kent siyasetinin önemli aktörlerini ağırladığı ‘Perşembe Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş oldu. Başdaş, proje ve hizmetler noktasında yerel yönetimleri sert bir dille eleştirirken, gündeme damga vuran konulara yönelik soruları da yanıtladı. İlçedeki örgütlenme çalışmaları hakkında bilgi veren Başdaş, Büyükşehir’in AK Parti tarafından yönetilen ilçelere hizmet götürmediğini iddia etti. Kültürpark’ın planlama sürecine de ayrı bir parantez açan Başdaş, referandumu işaret ederek ‘Millet Bahçesi’ önerisi getirdi. Başdaş ayrıca, Yeşildere bölgesinde TOKİ tarafından konut projesi yapılacağını açıkladı.

17 BİN YENİ ÜYE

İlçedeki örgütlenme çalışmaları hakkında bilgi veren Başdaş, “2018 yılında göreve başladığım günden bu yana partimize 17 bin yeni üye kazandırdık. 13 yıl aralıksız hemen hemen bütün kademelerde görev aldım. 37 yıldır Konak’ta olduğum için ilçenin her caddesini, sokağını biliyorum. Girmediğimiz mahalle, çalınmadık kapı, sıkmadık el bırakmıyoruz. Konak’ın sorunları çok” dedi.

ONUN AKLI KONAK’TA DEĞİL

İlçedeki proje ve hizmetler üzerinden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a yüklenen Başdaş, “Maalesef Konak kötü yönetiliyor. Son 13 yıldır 75 bin insan Konak’tan göç etti. Bu belediyenin nasıl çalıştığının bir göstergesi. İyi hizmet alan bir insan oturduğu yeri terk eder mi? Ben 37 yıldır gitmek de istemiyorum ama ne doğalgaz var, ne altyapı var, ne bir tane çocuk parkı var. Benim bir tane çocuğum var, vakit buldukça onları alıp Gaziemir’deki ya da başka ilçelerdeki parklara götürüyorum. Konak’ta altyapı çökmüş durumda. Bir de bizim bütçemiz 50-60 ilden büyük bir bütçe. 2022 bütçesi 634 milyon TL! Son 5 yılı baz alırsak bütçen gerçekleşme oranı yüzde 75. En az 400-500 milyon borçla bırakacak Batur belediyeyi. Çünkü bir daha Konak’ta başkanlık yapacağına inanmıyoruz. Onun aklı Konak’ta değil, Büyükşehir’de. Kendisi de söylüyor, gizlemiyor. Her seferinde de bir enkaz devraldığını söylüyor. Kimden devraldın, o da CHP’li belediyeydi! Son 5 dönemdir hiçbir belediye başkanı ikinci kez seçilmiyor Konak’ta. Sadece ambalaj değişiyor ama içi aynı. Son 5 dönemdir hiçbir belediye başkanı Konak’ta oturmuyor. Konak’ı bilmiyor... Öğreninceye kadar zaten görev süresi bitiyor. Kemeraltı esnafını iyi biliyorum, yağmur yağmasın diye dua ediyorlar. Çünkü altyapı olmadığı için dükkanları su altında kalıyor” ifadelerini kullandı.

YOLLARI KAZIYIP BIRAKIYORLAR

Büyükşehir’in AK Parti tarafından yönetilen ilçelere hizmet götürmediğini savunan Başdaş, şu örneği verdi: “Ara sıra duyuyorduk ama inanmıyorduk... AK Partili belediyelerce yönetilen ilçelerde yolları kazıyıp bırakıyorlardı. Çünkü araları bozuk olduğu için. Dün Kiraz Belediye Başkanımız ile görüştük. Bakanla görüşme yapıp destek istemiş, yolları kazıyıp düzeltmedikleri için. Konak daha kötü! 1 yıldır bütün yollar berbat. Büyükşehir’i arıyorsun cevap veren yok, Konak Belediyesi’ni arıyorsun ‘Benim işim değil’ diyor. Kendi aralarındaki çekişme yüzünden Konak büyük zarar görüyor. Konak köstebek yuvası gibi...”

MİLLET BAHÇESİ OLSUN

Kentin yıllardır en önemli gündem maddelerinden biri olan Kültürpark’ın planlama sürecine ilişkin konuşan Başdaş, “İzmir’de Kültürpark için referanduma gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer gidilirse yüzde 95’i eski fuarı isteyecektir. Buca Cezaevi yıkılıyor, sivil toplum kuruluşları gidip orada açıklama yapıyorlar. Burası park olsun diye... Onlara çağrıda bulunuyorum, gelin Kültürpark’ın önüne... Burası Millet Bahçesi olsun. Büyükşehir versin, ben devreye gireyim... Ben ilk ilçe başkanı olduğumda Bakan, ilçenizde yapılmasını istediğiniz bir şey var mı diye sordu. Bir yer buldum orayı Millet Bahçesi yapalım dedim. Tamam dedi, hemen notları aldı, neresi diye sordu. Fuar dedim, orayı Büyükşehir vermez dedi. Diğer illerde öyle Millet Bahçeleri yapılmış ki... Yıllardır atıl duruyor, versinler Millet Bahçesi yapalım. Eskiden Kültürpark açıkken bölgedeki tüm esnafın yüzü gülüyordu, oteller o yüzden buraya kuruldu. Ben 11 yaşındayken havuzun yanında su satıyordum. Daha önce buradaki tüm işyerleri Eylül ayına çek keserdi çünkü Fuar açılınca işlerimizi yapıp ödemelerimizi yapacağız diye. 15 yıldır esnaf kan ağlıyor. Kiralar bedava, kimse oturmuyor çünkü orası öldü. Bunu öldüren fuar. Şu an hangi mantıkla kapalı tutuluyor, hangi mantıkla bu halde bir türlü çözemedim. Belediye başkanına da söyledik Millet Bahçesi olsun diye ama Büyükşehir’in bünyesinde dedi. Altyapıyı kurdular, otopark yaptılar ama boş duruyor” dedi.

2 YILDIR BİNA İŞİNİ ÇÖZEMEDİ

Büyükşehir’in bazı birimlerinin Kültürpark’a taşınmasına tepki gösteren Başdaş, “Koskoca Büyükşehir tam 2 yıldır bina işini çözemedi. TOKİ, Bayraklı’da dünya kadar konut yaptı, teslim etti. Ama yıkıp yıkmayacaklarına yeni karar verdiler. Halbuki hemen faaliyete girseydi şimdi kendi binasına dönmüş olacaktı” değerlendirmesini yaptı.

BALKONUMA ÇIKAMIYORUM

Kentteki koku sorununa da değinen Başdaş, şunları söyledi: “Misafiriniz geldiği zaman götüreceğiniz yer yok! Eskiden Kordon’a gidiyorduk şimdi kokudan oraya da gidemiyoruz. Ben Yapıcıoğlu’nda oturuyorum, balkonuma çıkamıyorum. Rüzgar bir esiyor, bütün koku evin içinde! Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey kalmadı. Kentin bütün altyapısını değiştirmeleri lazım ama işi bilmiyorlar. Bunun için bir çalışmaları yok. Her akşam Üçkuyular’da vidanjörlerle temizliyorlar. Vatandaşlar maskeye alıştı, maskeyi çıkarınca farklı bir şeyle karşılaştılar. Buralarda yürürken insanların maskeyi yeniden takması gerekiyor.”

UCUZ NUMARALARDAN SIKILDIK

Gültepe imar planlarına Mimarlar Odası’nın yaptığı itiraz sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınmasının ise danışıklı dövüş olduğunu iddia eden Başdaş, “2020 yılı Ağustos ayında bizim çekincelerimiz ve şartlı ‘evet’imizle planlar belediye meclisimizden oy birliği ile geçti. Projedeki hataların ve oluşabilecek mağduriyetlerin zaman içerisinde düzelmesi gerektiğini defalarca ifade ettik. İnsanımıza her fırsatta umut veren Batur her geçen gün verdiği sözleri tutamıyor. Planlara gelen 6 bin 317 itiraza kulak asmadan mecliste ret ettiren başkan parselizasyon planlarının önce Mart sonra Ağustos ve son olarak Ekim ayında açıklanacağını söyledi. Daha parselizasyon planlarını açıklayamayan Başkan’ın imdadına Mimarlar Odası yetişti. Biz başkanın çıkış yolu bulamayınca kendini mağdur göstermek için Mimarlar Odası’na itiraz telkininde bulunduğunu düşünüyoruz. Şimdi, ‘Biz yapacaktık ama mahkeme durdurdu’ diyecek. Halkımız gerçekleri biliyor. Bu ucuz numaralarından sıkıldık. Başkan yapamıyorsa suçu başkalarında değil, kendi beceriksiz yönetiminde arasın” diye konuştu.

NİYE SON GÜN İTİRAZ ETTİ?

Yeşildere planlarını ve süreçte yaşanan itirazları örnek göstererek konuşmasına devam eden Başdaş, “Sayın Tunç Soyer, İzmir’in 2026 yılında ev sahipliği yapmaya hak kazandığı dünyanın en önemli Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’sunun (Botanik EXPO) Yeşildere’de yapılacağını duyurmuştu. Hemen bir gün sonra imar plancıları devreye girdiler ve itiraz ettiler. Bir gün sonra… Peki, Konak Belediyesi Gültepe için 1 yıl boyunca niye itiraz etmedi de son gün itiraz etti? Biz ilk gün zaten olmayacağını söyledik. Ben neredeyse çıktığım her programda anlattım. ‘İmkansız’ dedim. Rastgele, vakit geçirmek için, kendilerini başarılı gösterip 2024’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmak için yapıyor. Ama herkes artık her şeyin farkında. Diledikleri gibi olmayacak!” dedi.

BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

Sadece Gültepe özelinde değil, Çınartepe’de de benzer durumların yaşandığını kaydeden Başdaş, “Seçimlerden sonra Abdül Batur’u ziyaret ederek başarılar diledik. Konak halkı yaranına yapılacak her çalışmaya katkı koyacağımızın ve destek olacağımızın sözünü verdik. Kendisi bizden Çınartepe’de bulunan rekreasyon alanının belediyeye devredilmesini istedi. Burayı onarıp halkın hizmetine sunacağını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığına ait olan arazinin devri için görüşmeleri yapıp 1 ay içerisinde belediyeye devrini sağladık. Ama buraya neredeyse 2 yıldır bir çivi bile çakılmadı” bilgisini paylaştı.

OTURUM İZNİ ALAMAYACAKLAR

Mültecilerin geri gönderilmesine ilişkin tartışmalara değinen Başdaş, Konak’taki durumu ise şu sözlerle değerlendirdi: “Yeni hiçbir mülteci, kaydını yaptırıp Konak’a gelemeyecek! Konak kapalı, daha doğrusu İzmir kapalı artık. Hiç kimse şu anda Konak’tan oturum izni alamaz.” Konuya farklı bir yorum getiren Başdaş, “Ukrayna’da 4 milyona yakın insan Polonya’ya gitti. Şu an da bütün dünya birlik olmuş Polonya’ya destek veriyor… Türkiye’de gıda sorununun yaşanma sebeplerinden biri de bu. Polonya’ya gelen destek Türkiye’ye de zamanında gelmiş olsaydı mülteci sorunu böylesine derinleşmezdi. 4 milyon mülteci Türkiye’ye sığındığı zaman Polonya’ya gelen desteğin yarısı Türkiye’ye gelseydi bu sorun bu boyuta ulaşmayacaktı. Tüm bu yaşananlar dünyanın, diğer devletlerin ne denli ikiyüzlü olduğunu gösteriyor.”

FIRSATÇILIK YAPILIYOR

Haziran ayına doğru gıda fiyatlarında yaşanan artışın azalacağını öngören Başdaş, “2021 yılında hiçbir Avrupa ülkesi üretim yapamadı. Türkiye şu anda bütün Avrupa ülkelerinin çok çok üstünde. Çünkü üretime hiç ara vermedi. Pandemiyi de atlatmak üzereyiz… Hepsinden önce içimizde de birçok vatandaş fırsatçılık yapıyor. Denetimleri artırıp gereken cezaları vermemiz gerekiyor. ‘Patatese zam gelecek’ haberi çıkınca marketçi patatesi saklıyor. Depoda çürütüyorlar resmen. Firmalara gidip bakın, patateslerin çoğu depolarda filizleniyor neredeyse. Bizim Türk vatandaşımız böyle olmamalı, her fırsat geldiğinde kendi milletine zulüm etmemeli. Cezaların çok ağır olması lazım. Kendimde gıda işi içerisinde olduğum için bununla alakalı bir rapor hazırlayıp sundum” dedi.

BİRİLERİ ALGI YARATIYOR

Süreç içerisinde algı operasyonlarının da yapıldığını kaydeden Başdaş, “Birden fazla alınmasın diye birileri algı yaratıyor. Depon dolu ama! Bir de biz çabucak galeyana geliyoruz. Yağ olayında mesela… Balkonlardan yağ çalanlar oldu, o boyuta geldi insanımız. Sonra sorun çözüldü, piyasa yağ dolu fakat çıkan fiyatlar inmiyor! Yine iş denetime dayanıyor. Tarımsal üretime hükümet olarak ciddi destekler veriyoruz. Fakat çiftçimiz, üreticimiz yapmıyor, yapmış gibi gösteriyor. ‘Tarla para getirmiyor’ deyip yanlış algılar yapılmamalı. Verilen desteği üretim ile pekiştirmeliyiz. Üretimi yapmak, artırmak zorundayız. Üretimi arttırdıktan sonra göreceksiniz ki biz bize yeteceğiz!” bilgisini paylaştı.

ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası ve Konak Belediyesi Hizmet Binası ile ilgili de konuşan Başdaş, “Büyükşehir Belediye binası için depremden önce depreme dayanıksız diye rapor alındı. Yıkılıp gerekirse yerinde yapılması lazım. Benim önerim orasının bir an önce yıkılmasıdır. Daha önce de orası için güçlendirme yapıldı. Güçlendirmeye harcadıkları paranın yarısına bile o bina yapılırdı. İki yıldır boş duruyor. Başka yerlere kiralar veriyor. Verilen kiralarla orası yeniden yapılırdı. Konak’a zaten yakışmıyor. İzmir’in Büyükşehir binası bu kadar basit olmaması lazım. 2024’te göreve geldiğimizde de Konak Belediyesi hizmet binasını da tahmin ediyorum yapması bize düşecek. 2018’de ben daha meclis üyesi iken Sema Hanım geldi dedi ki ben Konak’a hizmet etmek istiyorum dedi. Bizde Konak halkının yararına yapılacak olan her türlü hizmete bizde destek vereceğiz dedik. Yenişehir’de eski akaryakıt istasyonunun olduğu yerde mahkeme kararı ile kiracı çıkartıldı. 4 yıl önce o zamanın parası ile aylık 50 bin TL kirası vardı. 4 yıldır kamu zararı var. İzmir burada biraz sessiz kaldı. 95 tane esnafı buraya hizmet binası yapacağım diye tahliye edeceksin ve projeye çıkacasın ve mağdur edeceksin. Projeyi kazanan firmaya ödeme yapacaksın. Herşeyi hazırlayacaksın. Seçim zamanında ben buraya temel atacağım diyeceksin. Dünya kadar masraf yapılıyor o gidiyor başka belediye başkanı geliyor proje iptal ediliyor. Niye iptal ettiğini de kimse bilmiyor. Orası olmaz ufak dedi ama yeni yapacağı hizmet binasının iki katı büyüklüğünde orası. Üç dört defa söyledik proje çizilmiş, harçlar yatırılmış, hizmet binası olacak. Şoförler Odası’na gelin dava açın dedim kamu zararı var dedim onlarda seslerini çıkartmadı. Oradaki 95 esnafta sessiz. Ondan sonra kalkıp ben orayı yapmayacağım burayı yapacağım diyerek zaman kazanmaya çalışıyor. 5 yılını bitirip kaçmaya çalışıyor. Bütün birimleri yeni binada da toplayamayacaklar” şeklinde konuştu.

BİTPAZARININ ÇÖZÜMÜ VAR

Yenişehir’de kurulan bitpazarı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başdaş, “Siz madem bunlara izin veriyorsunuz o zaman bunları toplayın bir yere. Hatay pazarı kuruluyor haftanın bir günü işportacılar toplansın cumartesi dışında biz sizi dışarıda istemiyoruz orada cumartesi tezgah kurun deyin hepsi razı. Gerekirse haftanın iki günü verirsiniz. İki gün dışında sizi buralarda istemiyoruz deyin onlarda razı olacaklar. Onların da bir dernekleri var. Bitpazarlarının özel alıcısı var. Sadece gelip gezmek isteyen çok insan var. Ama yer yok. Konak’ta yer var ama yok. Çözüm üretmek için hiçbirşey yapmıyorlar. Size çözümü söylüyorum. Hatay Pazaryeri ve Yenişehir Pazaryerini haftanın bir günü versinler bitpazarı esnafına. Devlette destek verecek. Vatandaşın işi ile ilgili çözüm üretmek gerekiyor. Yeniden dünyayı keşfetmeye gerek yok. Ama maalesef derdi Konak değil onların” ifadelerini kullandı.

İZMİR’İN PARASINI ÇÖPE ATTILAR

Kadifekale’deki Pagos üretici pazarının açılışına 10 milyon TL’dan fazla para harcandığını iddia eden Başdaş, “Konserler verildi, 20 tane otobüs yapıldı vatandaşlar oraya taşındı. İsmini her ne kadar istemesem de dedim ki üretici pazarı deyip gidip baktım. En son orada bir çekim yaptım. Pazara gelen 20 otobüs bomboş. İnsan gelmiyor. Orada sadece 10 tane esnaf kaldı. Kadifekale’nin içi bomboş bu kadar masraf çöpe gitti. Çünkü altyapısı olmayan birşey yapıyorsun. Sadece orada gösteriş yapıyorsun. İzmir’in parasını çöpe attılar” dedi.

YEŞİLDERE’Yİ BİZ YAPACAĞIZ

Yeşildere’de 300 konutluk TOKİ projesinin müjdesini veren Başdaş, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum 3-4 ay önce Sabancı Kültür Merkezi’nde Bayraklı depremi ile ilgili bir panel vardı. Oradaki programı bitirdik Konak Tüneli’nden çıktık. Konak Tüneli’nden Yeşildere’ye çıkışta orada durduk ve oraya hemen 500 konutluk kentsel dönüşümü biz TOKİ ile yapıyoruz dedi. Çevre ve Şehircilik’ten müdürler geldi aldım orayı gezdirdim oradaki vatandaşlarla görüştük. Vatandaşlar memnun oldu. Geçen gün yine yakaladım Sayın Bakanı ne oldu diye sordum. Biz yapmaya kalktığımız anda bu hafta Büyükşehir meclisinde Sayın Tunç Soyer EXPO 2026’yı biz Yeşildere’de yapacağız dedi. Bir gün sonra Mimarlar Odası yine açıklama yaptı böyle birşey burada olmaz diye. Bende Sayın Bakana bunu sordum. Biz dedi verdiğimiz sözü yapacağız dedi. Bütün bürokratlar ilçe başkanı ve vatandaşlar ile çalışma yapın halk istiyorsa biz orada pilot bölge olarak 2 etap 300 konut hemen çalışmasına başlayacağız en kısa zamanda biz sahaya inip bu zihniyeti bir 30 yıl daha beklemeyeceğiz dedi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile 300 konutluk pilot bir çalışma iki etapta daha çalışmalara başlayacağız. Büyükşehir’in buna karşı çıkacağını biliyoruz çünkü herşeye karşı çıkıyorlar. Artık onların insiyatifine bırakmayacağız çünkü Konaklılar bunu hak etmiyor daha iyisini hak ediyor. Süre verilmedi ancak altyapı çalışmasını yapmamız için bize nabız yoklayın dedi. o görünüm İzmir’e yakışmıyor. Bir yerden başlamamız lazım. Bir yerde hükümetimizin yaptığı güzel işleri görmeleri lazım” dedi.

ÖZELEŞTİRİ VE MAHALLE BASKISI VURGUSU

Kendilerini Konak halkına iyi anlatamadıkları için geçmiş dönemlerde belediye başkanlığını kazanamadıklarını belirten Başdaş, “Zamanında demek ki görevimizi iyi yapamadık. Ama şu anda iyi çalışıyoruz. Ancak İzmir’de ideoloji çok farklı ve mahalle baskısı çok” diye konuştu.

MUHTEŞEM PROJELER YAPTIK

AK Parti Hükümeti’nin ilçeye önemli projeler kazandırdığını savunan Başdaş, “Biz son 4-5 yılda muhteşem projeler yaptık. 17 tane yeni okul yapıyoruz. 7 tanesinin inşaatı başladı ve bir tanesi bitti. Önümüzdeki aylarda açılışını planlayacağız. 5 tane yeni halı sahayı okul bahçelerine yaptık açılışı yapılmadı. Çok Amaçlı Spor Salonu’nun projesini ve ödeneğini aldık. Hangi okulda yapacağız diye okul okul geziyorum. Bahçesi müsait olan bir okula bu salonu yapacağız. İki tane büyük stat yaptık Konak’a. Göztepe ve Alsancak statları İzmir’in sporda vizyonunu değiştirdi” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
34
parçalı az bulutlu
banner21
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:44
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:33
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31