TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir öğrenci daha yaşamına son verdi!

TÖK ve Gençlik Örgütleri, bir tıp öğrencisinin yaşamına son verdiği Hacettepe Üniversitesi’nden seslendi: “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Yaşamak ve yaşatmak için birlikte mücadele edeceğiz!”

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2023 11:01
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Bir öğrenci daha yaşamına son verdi!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK) ve gençlik örgütleri; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi beşinci sınıf öğrencisi Elif Zamir Khan’ın yurt odasında yaşamına son vermesi üzerine 31 Ekim 2023 günü Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında “İntihar değil, bu bir cinayet”, “Yaşamak, yaşatmak istiyoruz”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Umut biziz, karanlık günleri def edeceğiz” yazılı dövizler taşındı. TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ve Merkez Konseyi üyesi Dr. Ahmet Karer Yurtdaş'ın katıldığı açıklamaya sağlık emek-meslek örgütlerinin temsilcileri ile milletvekilleri de destek verdi.

tbb 2

GELECEKSİZLİK VE GÜVENCESİZLİK!

TÖK üyesi Eren Töre tarafından okunan ortak açıklama şöyle: “Geçtiğimiz iki haftada Eskişehir’de iki, Çanakkale’de bir arkadaşımız intihar etti. Bartın’da bir arkadaşımız intihar girişiminde bulundu. Aydın’da Zeren Ertaş KYK’nin ihmali sonucu öldürüldü. Geçtiğimiz iki yılda Hacettepe Üniversitesi yurdunda kalan iki arkadaşımız hayatını kaybetti. Hemşirelik öğrencisi Hasan Can Çoban rektörlüğün ihmalleri yüzünden öldürüldü. Dün akşam ise tıp öğrencisi Elif Zamir Khan yaşamına son verdi. Bizler intiharların bir halk sağlığı sorunu olduğunu biliyoruz. Gençlerin geleceksizlik ve güvencesizlik yüzünden, yoksulluk yüzünden intihar ettiklerini biliyoruz. Okumaya çalıştığımız kentlerde barınamıyoruz, nitelikli beslenemiyoruz. Baskı ve mobbing ile inşa ettiğiniz düzeninizde yaşayamıyoruz.”

tbb3

BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı: “Rektörlüğe soruyoruz: Öğrencilerin her hareketini kameralarla takip eden, bütün demokratik alanlarını gasp eden, en ufak bir sözünde soruşturmalarla sindirmeye çalışan sizler; soruşturma açmak için bizlere bu kadar kolay ulaşabiliyorken psikolojik danışma birimlerinizle neden bizlere ulaşamıyorsunuz? İnsanları sağaltmak için yemin etmiş olan bizler sağlıklı değilken, şifa dağıtmamızı nasıl bekleyebiliyorsunuz? Stajdan staja koşturduğunuz, emeğini sömürdüğünüz, mesai saatlerine hapsettiğiniz öğrencilerden fazlasıyız ve sağlıksızlık üreten düzeninize başkaldırıyoruz. Susmayacağız, korkmayacağız! Bizi yüz yüze bıraktığınız karanlığa karşı beraber mücadele edeceğiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Yaşamak ve yaşatmak için birlikte mücadele edeceğiz.”

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pandemi, deprem, sel, savaş, ekonomik sıkıntılar… Hepsi birer anksiyete!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.