AK Parti şerh koydu, İduğ, “Salı günü cevaplarım” dedi

Bornova Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un başkanlığında gerçekleştirildi. Mart ayı faaliyetlerinin anlatıldığı videonun gösterildiği toplantıda geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Bor nova Belediye Meclis Üyesi Ali Kılıç’ı anlatan kısa bir görsel de sunuldu. Meclise AK Parti Bornova İlçe Başkanı Veysel Güldoğan da katıldı

Güncel 02.04.2022, 12:03
AK Parti şerh koydu, İduğ, “Salı günü cevaplarım” dedi

Oylamaların ardından denetim komisyonu raporu ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Rapor okunduktan sonra AK Parti Meclis Grubu’nun raporla ilgili şerhi okundu. AK Parti Denetim Komisyonu Üyeleri Mehmet Turu ve Akın Dalgıç’ın hazırladığı şerhte 70 bulgu okundu. AK Parti’nin şerhinden sonra Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Gazeteci Uğur Dündar geleceği için şimdi yanıt vermiyorum. Salı günü yapacağımız mecliste bunların hepsine tek tek cevap vereceğim” dedi. İduğ, konuşmasının ardından toplantının idaresini Meclis Başkanvekili Hüseyin Ünal’a bıraktı.

Meclis başlamadan önce mart ayında hayatını kaybeden meclis üyesi Ali Kılıç için sinevizyon gösterisi yapıldı. Ali Kılıç yerine Recep Daloğlu yeni meclis üyesi olarak ilk toplantısına katıldı. Başkan İduğ, Daloğlu’na rozet taktı.

Daloğlu’na rozet takım töreni gerçekleştirildikten sonra, belediyenin mart ayına dair yaptığı çalışmalar meclis üyelerine sinevizyon gösterisi olarak sunuldu.

YENİ ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİ

Gizli oy sayımı ile gerçekleştirilen encümen üyeleri için CHP Grubu Ulaş Özdemir, Murat Kaya ve Ramadan Güler’i önerdi. Kapalı bir şekilde yapılan oylama sonucunda yeni dönem encümen üyeleri Ulaş Özdemir, Murat Kaya ve Ramadan Güler oldu.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Ercan Kahya, Cem Arıkan ve Kamuran Allı; AK Parti Grubu ise Sait Tatlı ve Emin Turan’ı aday olarak gösterdi.

İmar Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Halit Aksu, Hülya Uğurlu ve İsmail Atmaca’yı, AK Parti Grubu Selma Kısa ve Ethem Ok’u aday gösterdi.

Hukuk Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Bahar Gürsul, Kadir Yıldız ve Göksel Ceviz’i, AK Parti Grubu Hatice Yıldırım ve Cesim Çelik’i aday olarak gösterdi.

Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Kadir Yıldız, Nedim Gümüşkaya ve Göksel Ceviz’i, AK Parti Grubu Hatice Yıldırım’ı ve Cihan Dağlıer’i aday olarak gösterdi.

Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Barbaros Taşer, Taner Doğan ve Bengül Tice’yi, AK Parti Grubu Hatice Yıldırım ve İsmail Bedir’i aday olarak gösterdi.

Esnaf Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Öner Baş ve Nedim Gümüşkaya’yı, İYİ Parti Grubu Hikmet Doğan’ı AK Parti Grubu ise Mehmet Turu ve Akın Dalgıç’ı aday olarak gösterdi.

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Bengül Tice, Hülya Uğurlu ve Çeto Çamlıbel’i, AK Parti Grubu Selma kısa ve Hatice Yıldırım’ı aday olarak gösterdi.

Kent Yenileme Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Çeto Çamlıbel, Murat Kaya ve Halit Aksu’yu, AK Parti Grubu Mehmet Turu, Selma Kısa’yı aday olarak gösterdi.

Ulaşım Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Hüseyin Ünal, Taner Doğan ve Hülya Uğurlu’yu, AK Parti Grubu İsmail Vatansever ve Akın Dalgıç’ı aday olarak gösterdi.

Kültür Turizm ve Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Ramadan Güler, İsmail Atmaca’yı, İYİ Parti Grubu Hikmet Doğan’ı, AK Parti Grubu Akın Dalgıç ve İsmail Bedir’i aday olarak gösterdi.

Belediye Taşınmazlarının Değerlendirilmesi Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Öner Baş, Kamuran Allı ve Bengül Tice’yi, AK Parti Grubu Adem Kasacı ve Cihan Dağlıer’i aday olarak gösterdi.

Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Murat Kaya, Kamuran Allı ve Taner Doğan’ı, AK Parti Grubu Adem Kasacı ve Mehmet Turu’yu aday olarak gösterdi.

Tarım ve Kooperatif Komisyonu üyeleri için CHP Grubu Barbaros Taşer, Cem Arıkan ve Murat Kaya’yı, AK Parti Grubu Cesim Çelik ve İsmail Vatansever’i aday olarak gösterdi.

Gösterilen bütün komisyon üyeleri seçildi.

ŞERH SONRASI MECLİS BAŞKANI DEĞİŞTİ

Oylamalardan sonra denetim komisyonu raporu ile ilgili bilgilendirme meclis üyelerine okundu. Raporun ardından AK Parti Grubu’nun rapora olan şerhi okundu. Başkan İduğ, şerh maddelerine Salı günü tek tek cevap vereceğini söyledi.

Başkan İduğ, Uğur Dündar’ın kenti ziyaret edeceğini mazaret göstererek toplantıdan ayrıldı. İduğ’un yerine Hüseyin Ünal, meclise başkanlık yapmaya devam etti.

‘7 YILLIK KİRA BİR SONRAKİ DÖNEME HAKSIZLIK OLUR’

Belediyeye ait Erzene Mahallesi’nde bulunan büfenin yedi yıllığına dair önerge meclise sunuldu. Komisyondan oy çokluğu ile gelen önergeye dair AK Parti Grup Sözcücüs Sait Tatlı, kiralama süresinin fazla olması ve bir sonraki seçimlerden sonraya sarkacağı sebebiyle haksızlık olacağını ifade ederek, “Bu konunun oy çokluğuna dönmesinin sebebi zamandır. Kimi komisyonda 3, kimisinde 5 yıl gibi bir anlaşmaya varılamamış. Bizim arkadaşlarımız 7 yıl için bir sonraki meclis kararına haksızlık sayılacağını düşündüler. Bu sürenin önümüzdeki meclisine ipotek koymadan bir tarih belirlersek oybirliğine çevirebiliriz” sözlerine yer verdi.

Tatlı’nın eleştirilerine cevap veren CHP’li Bahar Gürsul, belediyenin bu sözleşmeden zarar etmeyeceğini söyleyerek “Hukuk komisyonumuza geldi ve AK Parti’nin çekinceleri vardı. Encümende ihale olunurken kira sözleşmesi yapılıyor. Kira artışlarını ÜFE ve TÜFE üzerinden yapılıyor. Esnaf kısa süreli kiralama olunca kiralamak istemiyor. Bu raddede belediyemizin bir zararı yok. Biz de bu yüzden 7 yıl olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

Gürsul’un sözlerine cevaben Tatlı, kar veya zarar üzerine karşı çıkmadıklarını söyleyerek “Kar veya zarardan değil, gelecek dönem seçilecek meclisin yok sayılmasından rahatsız oluyoruz. Kısa süreli kiralama siyasi nezakettir. Sizi bu nezakete davet ediyorum” dedi.

Konu hakkında son olarak söz alan İYİ Partili Kemal Sevinç, komisyon iradesine saygı duyulması gerektiğini belirterek “Belediyemizin gelir getirici birimleri bununla ilgili bir irade ortaya çıkarmış. AK Partili arkadaşlarımız gelecek dönemdeki başkana sirayet etsin istemiyor ama komisyon iradesine saygı duymalıyız” cümlelerini kurdu.

Karar, oy çokluğu ile kabul edildi.

BORNOVA’DA OTOPARK SORUNU YOK MU?

Komisyondan gelen önergeler arasında yer alan, Bornova merkeze yapılması planlanan otoparkın gündemden kaldırılması sonrası AK Partili Selma Kısa konuya tepki göstererek, “Görüyorum ki Bornova’da merkezde otopark sorunu yok. Biz bununla ilgili imar planlarını alınmak istedik ama bu önergeyi verdiğimizden beri görüşü alınmayan daire başkanlığı kalmadı. Bornova Belediyesi olarak Bornova’da otopark ihtiyacı olmadığını söylüyor Bornova Meclisi. Biz 10-15 yıl sonra bile katlı otopark olmasın diye görüş vermiş olduk” görüşünü aktardı.

BORNOVA OTOPRAKSIZ KALMAZ

Kısa’ya cevap veren Sevinç, bu yatırımın çok büyük bir proje olduğunu ve Bornova’nın tek başına bu projeyi yapamayacağını söyleyerek, “Ben bu durumu Büyükşehir’de görüştüm. Bornova Belediyesi’nin bir stratejik planı var. Şu an belediyenin otopark olarak bir tasarrufu yok. Bornova merkezdeki bu proje çok büyük bir proje. Büyükşehir bu projeyi büyük çaplı olarak bir proje olarak yapacak. Bunun yapımcısı büyükşehir. Bunu yapacak gücü yok Bornova’nın. Katlı otopark için önümüzdeki yatırım döneminde gündeme gelebilir. 15 yıl Bornova otoparksız kalır cümlesine katılmıyorum” diye konuştu.

Önerge oy çokluğu ile meclis gündeminden kaldırıldı.

BİZİM DE SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ OLUR

Meclisin dilek ve temenniler bölümünde AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan, toplantı yerinin değişmesinin kendilerine haber veriliş biçiminde bir usül sorunu olduğunu söyledi. Taştan ayrıca, belediyenin web sitesinde şerhlerin yer almamasına da ayrıca tepki göstererek, şöyle konuştu:

“Usül konularına dikkat çekmek isterim. Sabah saatlerinde gelen mesajla toplantı yerimiz değişti. Misafirlerimiz gelecek diye bu konuda sessiz kaldık. Biz bu konuda bir şey söylemedik ama en azından bir mesaj yerine telefon açılabilirdi. Yeni dönem encümenimiz için hayırlı olsun. Encümen kararları web sitemizde yer almıyor. Encümen gündemi gizlidir ama karar alenidir. Orta çağda yaşamıyoruz. Web sitesinde yayınlanmasını istiyoruz. Alınan kararları da mail olarak bize bildirilmesini istiyoruz. İki meclis önce usülde bir talebimiz olmuştu. Komisyon raporları şerhlerle bir bütündür, şerhlerin de komisyon raporları gibi yer alması gerekiyor. Hala şerhler yer almıyor. Salı günü sayın başkan bütün şerhlere tek tek cevap vereceğim dedi, bizim de söyleyecek bir şeyimiz olur. Siz iletirsiniz.” HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)
34
parçalı az bulutlu
banner21
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:44
Öğle 13:14
İkindi 17:07
Akşam 20:33
Yatsı 22:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31