banner18

“AB haksız rekabete son vermelidir”

Christian Berger’e, Gümrük Birliği’nin zaman zaman mağduriyet ve haksız rekabete neden olduğunu hatırlatan Başkan Kestelli, Türkiye’nin özellikle zeytinde rekabet ettiği ülkelere uygulanan kota ve vergisiz ihracatın Türkiye’ye de uygulamasını talep etti

Güncel 31.01.2019, 09:39 25.11.2020, 02:33
“AB haksız rekabete son vermelidir”
NURETTİN BAKİ
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ocak Ayı Meclis Toplantısı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, Berger’e hitaben özellikle zeytinyağı başta olmak üzere gümrük vergisinde Türkiye’nin rekabet ettiği bazı Avrupa ülkelerine sağlanan kolaylıklarının Türkiye’ye de sağlanmasını talep etti. Kestelli, “Gümrük Birliği’nin zaman zaman mağduriyet yarattığı veya haksız rekabete neden olduğu da bir gerçektir. Avrupa Birliği ülkeleri olan İspanya, İtalya, Yunanistan ile birlikte Türkiye, Tunus, Suriye ve Fas dünyanın önemli zeytinyağı üreticileridir. Bu ülkeler zeytinyağı ticaretinin de öncüsü durumundadır. Avrupa Birliği tarafından başta Tunus olmak üzere bazı ülkelerin önemli miktarda kota ile vergisiz ihracat yapmaları sağlanırken ne yazık ki Türkiye bu imkâna sahip değildir. Bu durum ülkemiz zeytinyağı sektörünü olumsuz etkilemektedir. Türkiye’nin AB ile uzun yıllara dayanan ilişkisi, aday ülke statüsünde olması ve Gümrük Birliği Anlaşması düşünüldüğünde, diğer ülkelere sağlanan ihracat kotalarının Türkiye’ye de verilmesi ve zeytinyağında Türkiye’ye uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir uygulama Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan 5 milyonun üzerinde Türk vatandaşına, kendi ürünlerini tüketme imkânı da sağlamış olacaktır” diye konuştu.COĞRAFİ ÜRÜN TESCİLİ
AB nezdinde hali hazırda coğrafi işaretle tescil edilen üç ürünlerinin bulunduğunu ifade eden Kestelli, Avrupa Birliği tescil sürecinin uzun oluşu ve bürokratik yapının zorluğu tescil sürecini bir hayli sancılı hale getirdiğini AB Delegasyonu Berger’e hatırlattı. Başkan Kestelli, “Birçok ürünümüz için de coğrafi işaret almak üzere başvuru yapmış durumdayız. Coğrafi işaretli ürünlerimizin Avrupa Birliği’nde tescilini hızlandırmak amacıyla AB komisyonu yetkililerinin bilgi ve yönlendirmeleri ile destek olmalarını bekliyor, bazı ülkelerin yaptığı gibi Avrupa Birliği ile ikili görüşmeler yoluyla coğrafi işaretlerin karşılıklı olarak korunmasını sağlanmak amacıyla çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, Borsamız tarafından, ‘Tarım ticaretinde yenilikler ve yeni ağlar’ başlığı ile başvuruda bulunulan projemiz ile Yunanistan ile birlikte başvurduğumuz kadın girişimcilerin iş ağları ile sivil toplumun güçlendirilmesi ve tecrübe paylaşımı” başlıklı Avrupa Birliği projemizin ön eleme aşamalarını geçmesinden büyük memnuniyet duyduğumuzu bu vesile ile belirtmek isterim” değerlendirmesinde bulundu.
2018 İŞLEM HACMİ
2019 yılının ilk günleriyle birlikte İTB’nin 2018 yılı işlem hacmine ilişkin sonuçları da paylaşan Kestelli, toplam işlem hacmi bir önceki yıla göre cari olarak yüzde 25 oranında artarak 16 milyar 436 milyon liraya yükseldiğini ifade etti. Başkan Kestelli, “Bu artış ilk planda işlerin çok iyi olduğu şeklinde yorumlanabilir. Ancak 2018 yılı ÜFE ve TÜFE’deki ortalama yıllık fiyat değişimi ile birlikte değerlendirildiğinde, işlem hacmimizdeki reel artışın yaklaşık yüzde 4 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu durum, geride bıraktığımız 2018 yılının genel ekonomik tablosu ile ilgili temel bilgileri de veriyor aslında. Birçok üründe işlem hacmi daralsa da fiyat seviyesindeki artış nedeniyle hacim artmış görünüyor. Umarım 2019 yılı 2018’in tam tersi yaşanır ve fiyatların daha stabil kaldığı, işlem miktarımızın ise yükseldiği bir yıl olur. İşlem hacminde ilk 5 sırayı bitkisel yağlar, pamuk, çeşitli gıda maddeleri, yağlı tohumlar ve canlı hayvan-et-deri-bağırsak grupları aldı. Bu 5 grubun toplam işlem hacmindeki payı yüzde 66 oldu. İşlem hacmindeki en yüksek artış ise yüzde 97 ile pamukta yaşandı. Tescil işlem miktarı açısından değerlendirildiğinde de pamuk yüzde 60’lık oran ile en yüksek artışı yakaladı. Borsamızın ve bölgemizin önemli ürünlerden olan pamuk işlemlerindeki bu artış sevindirici. Umarım bu artış kalıcı olur ve tekstil ve konfeksiyon sanayimiz temel girdisi olan pamuğun büyük kısmını yerli üretim ile karşılayacak duruma gelir” dedi.
“GELECEĞİ KURTARMALIYIZ”
İş dünyasının çoğu sektörde ihtiyaç duyduğu vasıflara sahip çalışan bulmakta sıkıntı yaşadığını dile getiren Başkan Kestelli, şöyle konuştu: “Yılın ilk haftalarını geride bırakırken biz girişimciler için en önemli konulardan biri olan istihdam ve iş dünyası arasındaki ilişki. İş dünyamız, çoğu sektörde ihtiyaç duyduğu vasıflara sahip çalışan bulmakta zorlanıyor. Bunun iki nedeni var: Birincisi ve en önemlisi bireyin herhangi bir vasıf kazanamadan sadece diplomasını alarak mezun olması. İkinci en önemli neden ise vasıflı çalışanların daha yüksek ücret için şirketlerini değiştirmesi, hatta son yıllarda artış gösteren bir eğilimle ülkelerini terk etmesidir. Hepimizin ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi adına 2019 yılından itibaren kaliteli istihdam konusunda önemli adımlar atması gerekiyor. Her şeyden önce iş-işçi stratejileri geliştirmeli; istihdam yönetimi, ücret düzeyi, çalışan refahı ve en önemlisi liyakat sistemi üzerinde epeyce kafa yormalıyız. Bu konu sadece şirketlerin kaderini değil aynı zamanda ülkenin de kaderini belirleyecek önemdedir. Bugün gelişmiş ülkelere baktığımızda, başarılarının temelinde yatan iki ana etken görüyoruz: Biri vasıf, diğeri ise ihtisaslaşma”
“Artık geleceği kurtaran adımlar atmak zorundayız” diyen Başkan Kestelli, “Aksi durumda çocuklarımızı; yaşaması, üretmesi, gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatması daha da zorlaşmış bir Türkiye’nin beklediğini çok net olarak görüyorum. Bu noktada atılmasında fayda gördüğüm bazı adımları, yedi maddeyle sizlerle paylaşmak istiyorum: Kalıcı güven ve kalıcı huzur ortamı yaratmak zorundayız. Gençlerimize vasıf kazandırmak zorundayız. İşsizlikle topyekûn mücadele etmek zorundayız. Değişen iş dünyası karşısında, yeni iş stratejileri geliştirmek zorundayız. Çalışanların ve işletmelerin hızla değişen iş dünyasına adapte olmalarını sağlamalıyız. Dijital dönüşüm ve hızlı teknolojik değişimlere uyum sağlamalı, eğitim sistemimizde bu konuya ağırlık vermeliyiz. Liyakat ve ücret düzeyi konularında ciddi adımlar atmalıyız. Zira beyin göçünün temelinde yatan nedenin liyakat ve ücret düzeyindeki tatminsizlik olduğunu düşünüyorum. El ele verip, birlik olup kendimizi değil geleceğimizi düşünür ve bu ortak akıl çerçevesinde hareket edersek ülke olarak üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“AYNI SÜREÇLERDEN GEÇTİK”
Kestelli’den sonra söz alan AB Delegasyonu Christian Berger ise Başkan Kestelli ve İTB meclis üyelerinin ifade ettikleri sıkıntılarına yanıt verdi. Sözlerine Türkiye’nin AB’nin hem ekonomik hem de önemli stratejik bir ortağı olduğunu ifade ederek başlayan Berger, Türkiye’yi aday ülke olarak kabul ettiklerini belirtti. Berger, zeytinyağı konusuna da cevap verdi. Berger, “Tunus’ta kota ile vergisiz ihracat yapmaları konusunda aslında sorumlu benim. Arap Baharında ekonomik anlamda yardımcı olacağımız tek konu kotanın artırılmasıydı. Ürdün’de de buna benzer çalışmalar yaptık. Suriyeli mültecilere yardımcı olmak için yerel ürünler üzerindeki koşulları azalttık. Bu aslında mültecilerin olduğu her ülke için uygulanabilecek bir örnek” yanıtını verdi.
“ÇOĞALTMAK MÜMKÜN”
Berger, “Türkiye hem aday ülke hem de AB için önemli bir ortak. Katılım sürecine ilişkin hayal kırıklığı konusunda; diğer ülkelere sorduğunuzda aynı hayal kırıklıklarını onların da paylaştığını göreceksiniz. Biz de aynı süreçten 30 yıl önce geçtik” dedi. Türkiye’nin AB üyeliği hakkındaki konuşmaları değerlendiren Berger, “Bizler Türkiye’yi aday ülke olarak görüyoruz. Hukuki anlamda aday ülke hem de AB için önemli bir ortak. Hem ortağımız hem de aday bir ülke. Katılım sürecini aşan, ötesine geçen önemli alanlar var. İş birlikler, ortaklıklar yürüttüğümüz enerji konusu var. AB enerji güvenliği, çevre ile de bağlantılı bir husus. Güvenlik bu alanlardan bir başkası. Terörle mücadele, Suriye ve Irak’ta yaşanan krizlerle mücadele edilmesi ve göç konusu da işbirliği yaptığımız bir alan. Aynı mücadeleleri veriyoruz. Örneğin plastik poşet konusu. Bu basit bir örnek. Bunu çoğaltmak mümkün. Türkiye, AB politikalarını yakın takip eden bir ülke. Yüzünü batıya çevirme şeklinde ifade ettiğiniz pozisyon Türkiye’de hala korunan bir pozisyon. Katılım sürecine ilişkin hayal kırıklığı konusunda; diğer ülkelere sorduğunuzda aynı hayal kırıklıklarının onların da paylaştığını göreceksiniz. Biz de aynı süreçten 30 yıl önce geçtik” diye konuştu.
INSTAGRAM YARIŞMASI
İTB meclis toplantısı öncesinde 2 Temmuz–30 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen İzmir Ticaret Borsası Instagram Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. Instagram Fotoğraf ve Video Yarışması Pamuk Fotoğraf, Zeytin-Zeytinyağı Fotoğraf, Pamuk Video ve Zeytin-Zeytinyağı Video kategorilerinde gerçekleştirildi. Jüri değerlendirmesi sonucunda kazananlar şöyle belirlendi:
Pamuk Fotoğraf Kategorisi: 1. Mehmet Aslan 2. Seçkin Yenici 3. Hakan Kuyumcu - Mansiyon: Ozan Yazar - Pamuk Video Kategorisi: Eserler arasında yapılan değerlendirme sonucu bu kategoride ödüllendirme yapılmamıştır. Zeytin-Zeytinyağı Fotoğraf Kategorisi: 1. Seyit Konyalı 2. Pınar Beğendik 3. Şerife Keser - Mansiyon: Ekrem Ceren - ve Kahraman Bekçili olarak belirlendi. Zeytin-zeytinyağı Video Kategorisi: Bu kategoride 3. olmaya layık eser değerlendirilemediğinden, 1.’lik ve 2.’lik kategorisinde ödüllendirme yapılmış olup 1. Ramazan Emiroğlu 2. Çetin Karaşahin eserine ödül verilmesine karar verildi. Yarışmada birincilik ödülü 5.000 TL, ikincilik ödülü 3.000 TL, üçüncülük ödülü 2.000 TL, Mansiyon 1.000 TL olarak açıklandı.

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:22
İkindi 17:09
Akşam 20:19
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
banner27