TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

3 Aralık: Kutlama değil savunuculuk günü!

3 Aralık’ın hak temelli bir savunuculuk günü olduğunu ve ‘kutlanacak’ bir şey olmadığını ifade eden Kuyumcu, “Sevgi hiçbir engeli aşmaz. Erişilebilir, ulaşılabilir çevre, eğitim, istihdam, spor, sanat ve kültürel hayata katılım ile yaşam hakkına saygı engelleri aşar” sözleriyle yöneticilere seslendi

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 09:00
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
3 Aralık: Kutlama değil savunuculuk günü!

ÇAĞLA GENİŞ

Konserlerde, etkinliklerde, toplantılarda engelliler hep en öndedir. Siyasi partilerin seçim dönemlerinde odak noktası haline gelirler, sorunları masaya yatırılır ve sözler verilir. Belediye başkanları ‘engelli kardeşlerini’ anlayabilmek için tekerlekli sandalyeye oturur, gözlerini bağlar, kulaklarını tıkar. Ama bunların hiçbiri erişilebilirlik, eğitim, çalışma hayatı ve sağlık alanındaki sorunları çözmez. Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelli bireylerin hayatları fiziksel, ruhsal ve etik engellerle dolu. Özellikle yasaların uygulanmaması nedeniyle pek çok alanda ötekileştirilmiş durumdalar. Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde verilen sözlere, vaatlere karşın, engellilerin yaşama katılabilmeleri için yeterli adımlar atılmıyor. 3 Aralık’ın hak temelli bir savunuculuk günü olduğunu ve ‘kutlanacak’ bir şey olmadığını ifade eden Engelli Bakım Rehabilitasyon ve Erişilebilirlik Uzmanı Adem Kuyumcu, yöneticilere ve sorumlulara şu çağrıda bulundu: “Sevgi hiçbir engeli aşmaz. Erişilebilir, ulaşılabilir çevre, eğitim, istihdam, spor, sanat ve kültürel hayata katılım ile yaşam hakkına saygı engelleri aşar.”

BAYRAM DEĞİL… KUTLAMA YAPILMAZ!

Engelli bireylere yönelik önyargıları ortadan kaldırmak ve üretilen ayrımcı dilin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin altını çizen Kuyumcu, “Kırıcı olmayayım derken ayrımcı ve anlamsız ifadeler kullanmayınız. Hak temelli savunuculuk günleri ve haftaları bayram değildir kutlama yapılmaz. Gerçek sorunlar ve çözümler konuşulur. Hayatta her alanda var olan engeller nedeniyle engellilik zorunlu ve zor bir yaşam biçimidir. Kimse hayatını engelli olarak sürdürmek istemez. Bir insan engelli olduğu için kutlanmaz ve Engelliler Günü ve haftası gibi dönemlerde kutlama içerikli mesajlar yayınlamak yanlıştır. Kutlama içerikli etkinlikler yapmak doğru değildir” dedi.

engelliler günü

SEVGİ HİÇBİR ENGELİ AŞMAZ

Engelliler Günü’nde herkesin kendisiyle yüzleşmesi gerektiğini kaydeden Kuyumcu, “Sevgi her engeli aşar gibi engellilikle ilgili hiçbir anlam ifade etmeyen içi boş paylaşımlar konuyu ciddiye almamaktır. Sevgi hiçbir engeli aşmaz. Erişilebilir, ulaşılabilir çevre, eğitim, istihdam, spor, sanat ve kültürel hayata katılım ile yaşam hakkına saygı engelleri aşar. Engellilik tercih değildir aday olunmaz. ‘Hepimiz engelli adayıyız’ gibi ifadeler hepimizin öleceğini bilmemize rağmen bunu hatırlatmakla aynıdır. Ayrıca engelliliği korku unsuru olarak kullanmaktır. Engelliler gününde herkes kendine engel kaldıran mıyım engel yaratan mıyım sorusunu sormalı ve bununla yüzleşmelidir. Resmi ve özel kurumlar ise geçen bir yılda engellilerin hayata eşit ve adil katılımı için yaptıkları çalışmalar ile gelecek yıl programlarını engelli camiası ile paylaşmalıdır” ifadelerini kullandı.

BU YAKLAŞIMDAN VAZGEÇİLMELİ

Yöneticilere de seslenen Kuyumcu, “Engelli rapor oranları yüzde 40 üzerinde olduğu için engelli olarak tanımlanan bireylerin sayısı 10 milyonun üzerinde ve aileleriyle 30 milyonu aştığına göre siyasi partiler ve belediyeler sorunların çözümünde görevlerini doğru şekilde yapmalıdırlar. Engelli camiası doğru hizmet üreten ve her alanda erişilebilirliği sağlayanlara oy vermektedir. Bir ülkenin ve bir kentin gelişmişlik düzeyi; sokaklarda, eğitim, sağlık, istihdam, spor ve sosyal alanlarda görülen ortopedik, görme, işitme ve zihinsel farklılığı olan kişi sayısı kadardır. Engelli camiasının tamamını yardıma muhtaç görmek, hem hizmet üretmemenin hem de ayrımcılığın temelini oluşturmaktadır. Bu yaklaşımdan vazgeçilmeli engelli camiasının da eşit yaşam ve tüketim hakkına saygı gösterilerek tüm hizmetlerden faydalanmasına imkan tanınmalıdır” şeklinde konuştu.

AYIPLARINI ÖRTME ÇABASI

Yıllardır aynı yanlışların tekrarlandığını vurgulayan Kuyumcu, “Damatsız düğün, gelinsiz düğün gibi etkinlikler sonrasında bireyin ruhsal durumuna çok olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Ayrıca bu etkinlikler sonrası bireyler sıklıkla cinsel istismarla da karşılaşmaktadırlar. Bu tür etkinlikler yapılmamalıdır. Bayramlarda şenlik ve kutlama yapılır, hak temelli farkındalık günlerinde bu tür etkinlikleri yapanlar bu önemli günlerin içini boşaltıp, görevlerini yapmadıkları ortaya çıkmasın, hakkını arayanlar sorgulanmasın diye ayıplarını örtme çabasında olanlardır” açıklamasını yaptı.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Engelli bireyler buz pistine çıktı hayalleri gerçek oldu

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.