TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

10 yıllık çöpün cefasını Gediz çekiyor!

Menemen’e bağlı Ayvacık Köyü 10 yıldır çöple, kanalizasyon atıkları ile mücadele ediyor… Bitmek bilmeyen derenin pisliği, Gediz Havzası’na akıyor. Köylü isyanda, yetkililerden yardım istiyor

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 05:50
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
10 yıllık çöpün cefasını Gediz çekiyor!

YAREN GÜZELKAN-ÖZEL HABER

Yaklaşık 382 nüfuslu İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Ayvacık Köyü’nde sorunlar bitmek bilmiyor. 10 yıldır yetkililerden yardım eli uzanmasını bekleyen Ayvacık Köyü sakinleri istedikleri o yardımın gelmemesi nedeniyle isyanda. Menemen’in birçok köyünün aynı kaderi yaşadığı kanalizasyon sularının dereye akması Ayvacık’ın ise en büyük problemi. Derede biriken çöpler, kanalizasyon atıkları Ege Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye’nin ikinci büyük akarsuyu olarak tanımlanan Gediz Havzası’na gidiyor. Köylü, Gediz’e akan pisliğin durdurulmasını talep ederken ileride yaşayacakları halk sağlığı sorunundan dolayı da endişeli!

gürol kaplan

BİR İCRAAT YOK

Ayvacık Köyü sakinlerinden Coşkun Demir, köyün sorunlarına değinerek “Köyümüzde sorunlarımız var. Bazıları halledildi ama ilk problemimiz dereye akan kanalizasyon suları, ikinci olarak köyün giriş çıkışındaki yolun karayollarına bağlanırken ki olan kavşak sorunumuz. Bunların halledilmesini istiyoruz. Yetkililer gelip bakıyor ama herhangi bir icraat ve olumlu bir gelişme yok. 10 senedir bu derenin sorunu bitmiyor” isyan etti.

TEMİZ BİR ORTAM İSTİYORUZ

Yetkililere çağrıda bulunan Coşkun Demir, temiz bir ortamda yaşamak istediklerini söyleyerek “Bu derenin sorunu için arıtma yapabilirler, çöpleri toplayabilirler. Biz ne desek boş ama sağlığımız için bu problemin bir an evvel çözüme kavuşması gerekiyor. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

menemen

GEDİZ HAVZASI, PİSLİĞİ NASIL ARITACAK?

Ayvacık Köyü’nün yaşadığı problemle ilgili gazetemize ulaşan Çevre Aktivisti Gürol Kaplan, “Türkiye’de siyasi felsefe şov amaçlı. Ben Avrupa’da yaşadım orada böyle bir şey görmedim ki, orada böyle bir şey olsa toplumun isyanı bu duruma büyük olur. Bizim toplumumuz hijyenle hastalığın eşdeğer olduğunu bilmiyor ya da biliyor da geçiştiriyor. Çaltı, Ayvacık, Bağcılar gibi çoğu köy sorunlu. Eskiden buralar daha temizdi. Şimdi kanalizasyon atığı bu gördüğünüz derede toplanıyor, buradan da Gediz Nehri’ne gidiyor. Gediz Havzası nasıl bütün pisliği arıtabilsin? Öyle bir dünya yok. Menemen Emiralem Ovası dünyanın en verimli ovalarından biri. Buraya kıymaya nasıl vicdanları el veriyor” diye konuştu.

HALK SAĞLIĞI SORUNU OLACAK…

10 yıldır devam eden problemin ileride halk sağlığı boyutuna ulaşacağına dikkat çeken Kaplan, Ayvacık Köyü’nde yaşayan insanların sağlık sorunları yaşadığını da belirterek “Yalnız bu köy değil, diğer köylerde böyle. Belediye işçileri çöpleri gelip alıyor daha sonra da dereye boşaltıyor. Gerçekten bu durum trajikomedi bir mesele. 10 yıl geçti ne zaman dedikleri projeleri hayata geçirecekler diye soruyorum. 20 bin kişinin atığı Gediz Havzası’na gidiyor, yazık değil mi? Doğa bize bu işin böyle gitmeyeceğini söylüyor” bilgisini paylaştı.

menemen

GÜZEL BİR DÜNYA BIRAKALIM

Gürol Kaplan, Ayvacık’ın ve diğer köylerin ortak sorunu olan kanalizasyon pisliğinin bir an evvel çözülmesini isteyerek yetkililerden yardım talep etti. Kaplan, “Gelsinler bu dere yatağında birkaç gün kalsınlar bakalım ne hissedecekler çok merak ediyorum. Diyorlarsa çok iyi o zaman bizde şikayetimizi geri çekeceğiz. Alt yapı probleminin çözülmesini istememiz ve hijyenik bir ortamda yaşama talebimiz en doğal hakkımız değil mi? Bu sorunu halledebiliyorlarsa etsinler. Problemi sadece burada yaşayan köy halkı çekmiyor, Gediz’de çekiyor. Biz bu dünyadan göçüp gideceğiz geride kalanlara neden güzel bir dünya bırakmayalım” ifadelerini kullandı.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Menemenli kadınlar Türkiye’yi geziyor

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.