TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

10 yıl sonra gelen adalet: İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız!

Can Gölcü için tutuklama kararı verildiğini duyuran platform, “ ‘İntihardı’ denilip soruşturmaya zahmet bile edilmemiş hiçbir kadın ölümünü karanlıkta bırakmayacağız” sözlerini kullandı

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2023 07:13
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
10 yıl sonra gelen adalet: İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, nişanlısı Baki Can Gölcü tarafından öldürülen Gamze Uslu için yaklaşık 10 yıldır ailesi ile beraber omuz omuza mücadele veriyor.

Baki Can Gölcü için 10 yıl sonra tutuklama kararı verildiğini duyuran platform, “Her yıl yüzlerce şüpheli kadın ölümü oluyor, katiller gün geçtikçe cinayetin üstünü kapatabilecekleri konusunda daha da cesaretleniyor. Fakat kadınların örgütlü mücadelesini hesaba katmayı unutuyorlar. Gamze için de, tüm şüpheli kadın ölümleri için de adaleti kazanacağız. ‘İntihardı’ denilip soruşturmaya zahmet bile edilmemiş hiçbir kadın ölümünü karanlıkta bırakmayacağız” mesajını verdi.

kadın cinayetleri

KATİL 10 YILDIR ARAMIZDAYDI

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Nişanlısı olan Baki Can Gölcü ile kaldığı otelin 4. katından atılarak ölen Gamze Uslu'nun davasıyla ilgili karar Yargıtay'da onandı, faile 10 yılın sonunda tutuklama kararı verildi. Bilirkişi dava için iki kez rapor yazmış, ikisinde de cinayet mi intihar mı olduğunun tespit edilemeyeceğini bildirmişti. 2013’te başlayıp 3 yıl süren davada, müebbet hapis cezasına çarptırılan, cezası daha sonra 25 yıla düşürülen Baki Can Gölcü hakkındaki hüküm, 2020 yılında Yargıtay tarafından usulen bozuldu. Ardından mahkeme tekrar müebbet hapis verdi ve yine iyi hal indirimi ile 25 yıla düşürüldü. Katil tüm bu süre boyunca aramızdaydı. Cinayet açığa çıktığında bile tutuklu yargılanmadı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak on yıldır Gamze Uslu’nun ailesi ile omuz omuza adalet mücadelemizi sürdürüyoruz. İndirim ve tutuksuz yargılanma kararının ardından çabalarımızla dava yeniden Yargıtay’a gitti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararı onadı. 10 yılın sonunda katil Baki Can Gölcü sonunda tutuklanarak cezaevine gönderildi” denildi.

BU CESARETİ…

Öte yandan açıklamada şu ifadeler de kullanıldı: “Gamze Uslu'nun babası Sinan Uslu Yargıtay’ın kararıyla ilgili ‘Bizim beklentimiz iyi hal indiriminin kaldırılmasıydı. Katilin ‘iyi hali’ mi olur? Tutuklama kararıyla en azından gönlümüz ferahladı. Adalet geç geldi, 10 yıl boyunca çok yıprandık. Bu, adaleti uygulayanların ayıbıdır’ dedi. Yıllardır kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinin verisini topluyoruz. Gördük ki 2019’dan bu yana her geçtiğimiz yıl şüpheli kadın ölümlerinin sayısı kadın cinayetlerine yaklaşıyor. Bu demektir ki katiller artık kadınları öldürüp suçlarını gizleyebileceklerini, cinayeti intihar gibi gösterebileceklerini düşünüyor. Bu cesareti ‘62284’ü ayıklayacağız’ diyen vekillerden, nafaka hakkını ve karma eğitimi tartışmaya açan Bakanlardan, şüpheli kadın ölümlerinde etkin soruşturma yürütmeyen yetkililerden alıyorlar. Bu cesareti, ilk mahkemede cinayet olduğuna karar vermesine rağmen katili 10 yıldır tutuklamayan mahkemelerden alıyorlar. Bunca sene sonra bile kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayan hakimlerden alıyorlar.”

TÜM KADINLARA SÖZÜMÜZ

“Her yıl yüzlerce şüpheli kadın ölümü oluyor, katiller gün geçtikçe cinayetin üstünü kapatabilecekleri konusunda daha da cesaretleniyor” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Fakat kadınların örgütlü mücadelesini hesaba katmayı unutuyorlar. Gamze için de, tüm şüpheli kadın ölümleri için de adaleti kazanacağız. ‘İntihardı’ denilip soruşturmaya zahmet bile edilmemiş hiçbir kadın ölümünü karanlıkta bırakmayacağız. Cinayet ortaya çıktığında bile tutuklanmayan katiller, iyi hal indirimi vererek cinayete neredeyse teşvik eden mahkemeler karşılarında bizi bulacak. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri olarak tüm kadınlara sözümüz: İntihar denileni şüpheli bırakmayacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız” sözlerine de dikkat çekildi.
BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mor Dayanışma: “İzmir'de nitelikli ve güvenli kadın sığınma evleri açılsın”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.