TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

1 Aralık Dünya AIDS Günü… 1.3 milyon kişi HIV’e yakalandı!

1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında paylaşılan bilgilere göre 2022 yılında dünya çapında 630 bin kişi HIV/AIDS ile ilişkili nedenlerle yaşamını yitirdi. 1.3 milyon kişi ise HIV’e yakalandı

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 12:10
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
1 Aralık Dünya AIDS Günü… 1.3 milyon kişi HIV’e yakalandı!

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “HIV/AIDS ilk tanımlandığı 1980’li yıllardan günümüze, din, dil, ırk, cinsiyet ve ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmakta ve ülke ekonomilerine büyük yük getirmektedir. Henüz etkili aşısı olmayan HIV/AIDS ile en etkili mücadele yolu, bu virüsün bulaşma yollarını bilerek etkin bir biçimde korunmaktır. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) tarafından 2022 yılında dünya çapında 630 bin kişi HIV/AIDS ile ilişkili nedenlerle yaşamını yitirdiği, 1.3 milyon kişinin ise HIV’e yakalandığı bildirilmiştir. Ayrıca, 2022 yılında HIV ile yaşayan yaklaşık 39 milyon insan olduğu bildirilmiştir” denildi.

hıv1

TOPLULUKLARIN ÖNCÜLÜK ETMESİNE İZİN VERİN

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de HIV/AIDS’in yayılımının sınırlandırılması, hatta durdurulması, öncelikle toplumun bulaşma ve korunma yolları konusunda farkındalığının artırılmasıyla mümkün olacaktır” denilen açıklamada, “HIV/AIDS konusunda toplum farkındalığını artırmak üzere, 1 Aralık günü 1988 yılından beri Dünya AIDS Günü olarak kabul edilmiştir. Küresel sağlık kampanyası olan Dünya AIDS Günü’nün 35. yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından AIDS’e son vermek için ‘Toplulukların Öncülük Etmesine İzin Verin!’ sloganıyla etkinlikler yapılacaktır. Hastalığın tanınması ve erken tanı konulması, erken tedavi başlanması ve etkili koruyucu önlemlerin alınması için 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün uyarıcı işlevi olmasını dileriz” mesajı verildi.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - HIV-AIDS’te ölümleri azaltan yöntem!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.