Altın fiyatları değişkenlik gösterdiği için çok merak ediliyor.  Her zaman için güvenli liman olarak görülen altına talep arttı.  Yatırım olarak hangi altın alınmalı sorusu en sık aratılanlar arasında yer alıyor. Altınlarını bozdurmak isteyen vatandaşlar zarar etmeden bozdurabileceği en karlı altını araştırıyorlar. Bu nedenle altın alırken işçilik olmamasına ve birçok detaya dikkat etmek gerekiyor. Peki, yatırım için hangi altın alınmalı? İşte en karlı yatırım araçları...

İŞÇİLİK MALİYETİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

İşçilik maliyetini daha az ödemek için iki çeyrek satın almak yerine bir yarım altın ya da iki yarım almayı değil tam altın satın alabilirsiniz. Eğer bilezik almak isterseniz, düşük işçiliği olan düz bilezikleri tercih edebilirsiniz.

YATIRIMI İÇİN ÇEYREK Mİ YOKSA BİLEZİK Mİ?

Altına yatırımI yapmak isterseniz çeyrek, yarım, Cumhuriyet ya da bilezik de alabilirsiniz. Ancak bu tür altınlarda altın değerine ek olarak işçilik maliyeti yer alır.

BANKADA ALTIN HESABI AÇMAK

Çoğu bankanın özel vadeli veya vadesiz altın mevduat hesabı alternatifleri bulunuyor. Vadeli altın hesaplarında belirlenen vade süresine göre baştan belirlenen faiz oranı tutarında faiz geliri elde edilebiliyor. Vadesiz altın hesapları ise herhangi bir faiz getirisi sağlamıyor. Vadeli altın mevduatları yalnızca altınların bankada güvenilir biçimde saklanması avantajını sunuyor.

KUYUMCUDAN ALTIN ALMAK

Yatırım yapmak isteyen vatandaşların geleneksel yöntemlere bağlı kalarak kuyumcudan fiziki olarak altın alma seçeneği de bulunuyor. Darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, tam altın seçenekleri oldukça sık tercih ediliyor. Ayriyeten ziynet formuna sahip Ata ve Cumhuriyet altınları da yatırım amacıyla tercih ediliyor.

İNTERNETTEN ALTIN ALMAK

Her geçen yıl daha sık kullanılan bankacılık işlemlerinin yanı sıra internet üzerinden fiziki altın satın alınması da mümkün oluyor. Fiziki altın yatırımını garanti bulanlar veya hediyelik altın satın alanlar tarafından tercih edilebilen bu yöntemde, sahte veya tarihi geçmiş altınların satın alınması riski bulunuyor.

Gram altın fiyatı ne kadar?

Gram altın, alış 1.635,19, satış 1.635,43

Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

Çeyrek altın, alış 2.758,00, satış 2.802,00

Cumhuriyet altını fiyatı ne kadar?

Cumhuriyet altını, alış 11.033,00, satış 11.166,00

Yarım altın fiyatı ne kadar?

Yarım altın, alış 5.534,0 satış 5.605,00

Milli Savunma Bakanı Güler'den Paşayeva için taziye mesajı Milli Savunma Bakanı Güler'den Paşayeva için taziye mesajı

Tam altın fiyatı ne kadar?

Tam altın, alış 10.879,37, satış 11.095,16

Reşat altın fiyatı ne kadar?

Reşat altın, alış 11.069,47 satış, 11.202,95

Bu haber de ilginizi çekebilir: Altın fiyatları doların değişimine paralel dalgalı seyir izliyor: Gözler Fed Başkanına çevrildi

Kaynak: HABER MERKEZİ