İzmirli 20 yaşındaki Gizem Kılıç’ın 12 yaşında geçirdiği trafik kazasında ince bağırsakları zarar gördü ve genç kız 2010 yılında kök hücreyle birlikte ince bağırsak nakli oldu. Kılıç, 2014 yılında ikinci kez yapılan ince bağırsak nakliyle yeniden hayata tutundu. Bir süre sonra ikinci kez nakledilen organın görevini yapmaması üzerinde Gizem Kılıç’a üçüncü kez ince bağırsak nakli olması gerektiği söylendi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Kılıç, 14 Kasım 2018’de yaşamını yitirdi. Sosyal medyadan yayınladığı video ile yaşamak istediğini haykıran ve organ bağışına dikkat çekmesiyle tanınan Gizem’in vasiyeti, organ bekleyen hastalar için umut olacak. Kızının ölmeden önce kendisine “Bana söz ver, ‘benim kızım artık yok’ demeyeceksin, organ nakli bekleyen kardeşlerime destek olacaksın” dediğini belirten anne Aysel İşlek, yarın Organ Bağış Haftası kapsamında organ bağışına dikkat çekmek için “Başka Gizemler ölmesin, yaşat ki yaşayasın” etkinliği düzenleyecek. Etkinliğin Konak Meydanı’nda yapılmasının planlandığını belirten İşlek, İzmirlileri etkinliğe katılmaya ve organ bağışında bulunmaya davet etti.
“YAŞAT Kİ YAŞAYASIN”
Etkinliğin saat 12.00’de başlayacağını ifade eden İşlek, “Organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak için el birliği ile herkes yüreklerini birleştirecek ve ses getirmeye çalışacak. Etkinlikte Kızılay’ın aracı, organ bağışı stantları olacak. ‘Başka Gizemler ölmesin, yaşat ki yaşayasın’ diyeceğiz. 9 Kasım’da yüreklerimizi birleştireceğiz ve ‘başka Gizemler ölmesin’ diye haykıracağız. Etkinlikte Gizem Kılıç hashtag’li tişörtlerimiz basılacak. Eşini çoklu organ yetmezliğinden kaybedip Refakatçi kitabını yazan Ümit Mutlu aramızda olacak. Ben de orada bir konuşma yapacağım. Etkinlikte çok sayıda organ bağışı yapılsın istiyoruz” dedi. Organ Bağış Haftası’nda çok sayıda etkinlik olması sebebiyle programı Cumhuriyet Meydanı’nda değil, Konak Meydanı’da düzenleyeceklerini kaydeden İşlek, “Cumhuriyet Meydanı Gizem için önemliydi. Gizem ölüm riski olmasına rağmen son isteği olarak orada ülkücü yemini etmişti. Oraya gittiğinde ayakta duramıyordu. Yaşarken bizden son isteğiydi. İzmir Ülkü Ocakları da bize destek verdi ve Gizem orada ülkücü yemini etti. Gizem’in ayakta dimdik durabildiği en son yer Cumhuriyet Meydanı oldu. Orası bizim için çok önemli ancak etkinliğimiz Konak Meydanı’nda 12.00’da düzenlenecek” diye konuştu.
Gizem’in okumayı seven, başarmaya odaklı bir Türk kızı olduğunu ifade eden anne, “Yaşamayı seven, hiçbir zaman umutlarını bırakmayan çok güçlü bir kızdı. Mücadelesinde hiç pes etmedi. Çok yoruldu ama pes etmedi. Son ana kadar başaracağına hep inandı. Gizem, ‘Anne ben iyileşeceğim ve bir dahaki Organ Bağış Haftası’nda organ bağışı ile ilgili programlar düzenleyeceğim’ demişti. Daha sonra ameliyata giderken de ‘Olur da ameliyattan çıkamazsam bunu vasiyet olarak kabul et. Bir dahaki Organ Bağış Haftası’nda farkındalık için çalışma yap. Bana söz ver, ‘benim kızım artık yok’ demeyeceksin, organ nakli bekleyen kardeşlerime destek olacaksın. Bu işin peşini bırakmayacaksın’ dedi. Gizem hiçbir zaman ‘hep ben’ diyen bir çocuk olmadı. Kendi acı çekmesine rağmen yan odadaki arkadaşlarının ağlama sesinden kendi acısını unuturdu. Ben ona ‘inşallah sen buradan çıkacaksın ve o etkinlikleri birlikte yapacağız’ demiştim. Ona verdiği sözü tutmak istiyorum” ifadelerini kullandı.
İzmirlileri her birlikte tek yürek olmaya ve sessiz çığlıkların sesi olmaya davet eden Aysel İşlek, Gizem’le geçirdikleri süreç hakkında şunları söyledi: “Gizem çok güzel şeyler yapmak isterdi. İnandığı bir dava vardı. Bir şeyler yapabilmek için de sağlıklı olması gerekiyordu. En önemlisi umutlarına tutunuyordu. Çok hassas bir süreçti. Düşünün ki 7/24 bir odanın içindesiniz, karşınızdaki kişi sizin bir parçanız ve enfeksiyon kapmasın diye ona çıplak elle dokunamıyorsunuz. Çok hassas bir süreçti ama onu kaybedeceğimi hiç düşünememiştim. Dibe vurduğum çok zaman oldu. Hastane duvarlarına yumruk attığım çok oldu.” İHA/İZMİR