Giresun Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılıp İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevime başlayalı tam üç yıl oldu. Fiilen Giresun’dan ayrılmış olsam da beş yıl boyunca köylüsüyle, esnafıyla, şairi, yazarıyla, gazetecisi, akademisyeniyle, yaşlısıyla genci ile kurulan dostluk bağlarımız hiç kopmadı. Aksine öyle güzel bereketli topraklara ekilmiş ki daha da serpilip gelişip derinleşerek güzelleşti.

Kamuran hocamla birlikte İzmir’de sürdürdüğümüz çalışmalarımızın Giresun’da da çok yakından takip edilmekte olduğunu bizzat orada bulunduğumuz birkaç gün boyunca buluştuğumuz, karşılaştığımız dostlarımızın ağzından öğrendik. Birbirimize sarılıp hasret giderişimizden de tüm açıklığıyla bir kez daha anladık bu müthiş bir bahtiyarlık.

Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğretim üyesi Abbas hocam üç yıl önce Giresun’dan ayrılırken “bazı şehirlerden, köylerden yüzlerce, binlerce memur ve akademisyen gelir geçer. Birçoğunun ne geldiğini fark edersiniz ne de ayrıldığını” demişti benim için düzenledikleri onlarca veda yemeklerinden birinde.

Tam da Abbas hocamızın ifade ettiği gibi Giresun’da sanki hiç ayrılmamışız gibi karşılandık, üç yıl sonra iyi ki gelmişiz dedik.  Üç güzel toplantı gerçekleştirdik, düğünlere, yemeklere katıldık,  kahvaltılarda birlikte olduk, yine bir veda akşamında tekrardan görüşmek üzere veda ettik Giresunlu dostlara. Lisansta, yüksek lisansta birlikte olduğumuz öğrencilerimizle yeniden buluşmak, akademisyen arkadaşlarımızla yeniden sohbet etmek, sanatçılarımızla, şairlerimizle,  Japon balıkçısı Yetkin Ustamızla muhabbetlerimizi tazelemek muhteşem bir keyifti. İzmir’e döndüğümüzde akşam vakti havaalanında hala Giresun’daki dostlarımızdan akşam yemeğe katılıp katılamayacağımızı soran telefonlar almanın keyfini yaşadık.

İlk toplantımız Giresun Kültür Sanat ve Turizm derneğindeydi. Derneğin yönetim kurulu başkanı iş insanı İbrahim İlyasoğlu’nun ev sahipliğinde değerli dernek temsilcileri ile sokak ekonomisi ve sokakların ötekileri üzerine keyifli bir söyleşi yaptık. İkinci toplantımız, Türkiye’nin en eski üniversite mezunları cemiyeti olan İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği’nde gerçekleşti. Sokak ekonomisi ve girişimcilik üzerine verdiğimiz konferansa derneğin yöneticilerinin yanı sıra Giresun’un nerdeyse bütün parti temsilcileri ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Halilbeyoğlu da katıldı ve ilgiyle izledi. Üçüncü toplantımızda Giresun Üniversitesi İktisadi İdari ilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kurtuluş Genç’in ev sahipliğinde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ve hocalarıyla buluştuk. En kısa zamanda yeniden görüşmek dileğiyle tüm Giresunlu dostlarımıza teşekkür ediyoruz, hoşça kalın diyoruz.