SULTAN GÜMÜŞ KAYA

20 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 100 gram İzmir gevreği 7 liradan satışa sunulacak. Gelişmeyi kamuoyuna duyuran İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, “Üretim maliyetlerinin yanı sıra işyeri kiralarında yaşanan artışlar karşısında esnafımızın ayakta kalması için zam kararı kaçınılmaz oldu” derken, uzun zamandır Kapılar semtinde fırın işleten esnaf Hamza Çelik ise, “Kazandığımız para artmadan yerinde duruyor ama masraf her geçen gün artıyor. Toptancıya ya da gıda çarşısına gidiyorum, dün aldığım ürünü aynı fiyatla almam imkansız. Bakın göreceksiniz 7 TL bile bizi kurtarmayacak” sözlerini kullandı. 

5 aylık enflasyon farkı netleşti! 5 aylık enflasyon farkı netleşti!

mehmet şükrü erişen

7 LİRADAN SATIŞA SUNULACAK 
Başkan Erişen’in açıklaması şöyle: “Simit fiyatları İstanbul, Ankara, Bursa’da yılbaşından bu yana 7,50 liradan satışa sunuluyor.  Biz İzmirli hemşehrilerimize duyarlı davranarak, zam yapmama konusunda ısrarcı olduk. Her ne kadar zam taraftarı olmasak da sürekli artan ve durmak bilmeyen üretim maliyetleri karşısında esnafımızı korumak zorundayız. Enerji maliyetleri başta olmak üzere, hammadde zamları, işçilik ücreti, vergi, SGK derken esnafa kar kalmıyor. Üretim maliyetlerinin yanı sıra işyeri kiralarında yaşanan artışlar karşısında esnafımızın ayakta kalması için zam kararı kaçınılmaz oldu. 20 Nisandan itibaren geçerli olmak üzere 100 gram İzmir Gevreği 7 liradan satışa sunulacaktır!”

hamza çelik esnaf

MASRAF HER GEÇEN GÜN ARTIYOR 
Unlu mamuller satan esnaf Hamza Çelik ise, “Kazandığımız para artmadan yerinde duruyor ama masraf her geçen gün artıyor. Gidişat hiç iyi değil… Biz de insanlar zor durumda kalmasın istiyoruz. Fakat çaresiziz ve zam beklentisindeyiz… Uzun zamandır gevreği 4-5 liraya satıyoruz. Fazla olduğunu düşünen insanlar oldu, satışlarımız düştü, insanlar alamıyor. Daha doğrusu o parayı simite vermek istemiyor. 20 Nisan’da tekrar yükselecek, bu kez belki kimse almaz. İşimiz şansa kaldı. Önümüzü göremiyoruz. Toptancıya ya da gıda çarşısına gidiyorum, dün aldığım ürünü aynı fiyatla almam imkansız. Bakın göreceksiniz 7 TL bile bizi kurtarmayacak. Elektrik, su faturaları, kira kazancımızı geçti. Ya işçi çıkaracağız, ya dükkanı kapatacağız ya da zam yağacağız. İnsanlarımız bize hak versin. Hepimiz aynı gemideyiz. Sorumlusu ne sizsiniz ne de biz!” ifadelerini kullandı.  

GEVREK