TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yurt dışına çıkış harcı nedir? Yurt dışına çıkış harcı nereye yatırılır?

Yurt dışı çıkış harcı ile ilgili bilgiler merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. Peki yurt dışı çıkış harcı nedir? Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 11:12
Kaynak: HABER MERKEZİ
Yurt dışına çıkış harcı nedir? Yurt dışına çıkış harcı nereye yatırılır?

Yurt dışına çıkarken ödenen yurt dışı çıkış harcı ile ilgili pek çok detay merak ediliyor. Bunlardan biri de yurt dışı çıkış harcı nereye ödenir? sorusu. Peki yurt dışı çıkış harcı nedir ve hangi bankaya ödenir? İşte detaylar...

Yurt dışına çıkış harcı nedir?

Yurt dışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkarken ödenmesi gereken bir tür vergidir. Seyahate çıkanların bu harcı ödemesi zorunludur. Yeşil pasaport sahiplerinin de 2013 yılından bu yana bu harcıyı ödemesi gerekmektedir.

Yurt dışına çıkış harcı hangi bankaya ödenir?

Yurt dışı çıkış harcı ödemesi için alternatifleriniz oldukça fazladır. Seyahatten önce, havalimanına varmadan önce yurt dışı çıkış harcını banka aracılığıyla ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu, genellikle tercih edilen birinci seçenektir. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla kolaylıkla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışı çıkış harcı ödemesi yapabileceğiniz anlaşmalı bankalar şunlardır:

İş Bankası

Ziraat Bankası

Finansbank

Halk Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Akbank

Vakıflar Bankası

Garanti Bankası

Şekerbank

Denizbank

Türkiye Finans Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

Yurt dışına çıkış harcı nereye yatırılır?

Yurt dışı çıkış harcı ödemesi iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Havalimanlarındaki veya gümrük kapılarındaki veznelere giderek nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu şekilde ödeme yaparsanız, size bir pul veya makbuz verilecektir. Daha sonra bu belgeyi pasaport kontrolünde göstermeniz gerekecektir.

Yurt dışı çıkış harcı her çıkışta ödenir mi ?

Yurt dışı çıkışı için kullanılan harç pulu, tek seferlik kullanım hakkı sağlar. Dolayısıyla, her yurt dışına çıkışta yeniden harç pulu bedelini yatırmak ve pasaport kontrolünde tek seferlik harç pulunu ibraz etmek gerekir.

Yurtdışı çıkış harcı mobil bankacılıktan ödenir mi?

Yurtdışı çıkış harcı mobil bankacılıktan ödenebiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.