TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yargı Asiye kimdir? Yargı’nın Asiye’si Ayşegül Cengiz kimdir?

Kaan Urgancıoğlu ve Pınar Deniz'in başrollerini üstlendiği Yargı dizisinin kadrosuna dahil olan isimlerden biri Ayşegül Cengiz oldu. Cengiz, Yargı dizisinde başsavcının kalemi olan "Asiye" karakterine yer veriyor. Peki, Yargı dizisinin Asiye'si Ayşegül Cengiz kimdir?

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
Yargı Asiye kimdir? Yargı’nın Asiye’si Ayşegül Cengiz kimdir?

Her pazar günü Kanal D ekranlarında yayınlanan dizi Yargı bu haftada ekranlarda oldu. Bu haftaki bölümünde diziye 4 yeni oyuncu ekranda izleyiciler ile buluştu. Bu oyunculardan biri de Ayşegül Cengiz oldu. Yargı dizisinde başsavcı kalemi olarak yer alacak. 81. bölümden itibaren dizide yer alan oyuncu yeni bir senaryo ile dahil oluyor. Peki, Yargı Asiye kimdir? Yargı'nın Asiye'si Ayşegül Cengiz kimdir?

AYŞEGÜL CENGİZ KİMDİR?

Türk hekim, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ayşegül Cengiz, 10 Aralık 1974 tarihinde doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi'nden 1999 yılında mezun olan Cengiz, 2004 yılında Aile Hekimi uzmanlığına hak kazandı. Tıp eğitimi aldığı süreçte, İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda (İTFTT) 6 yıl boyunca aktif olarak yer aldı ve birçok tiyatro oyununda performans sergiledi.

Cengiz, Fransız oyuncu ve yönetmen Amedee Bricolo ile 1995 ve 1999 yıllarında çalıştı. 1999'da Soytarılar Okulu adlı çocuk oyununu yöneterek tiyatro sahnesine katkı sağladı. Şahika Tekand’ın liderliğindeki Studio Oyuncuları’nda 2004-2006 yılları arasında oyunculuk ve sanat eğitimi aldı. Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği "Evridike’nin Çığlığı" adlı oyunda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak görev aldı.

2008'de Studio Oyuncuları Genç Projeler kapsamında Beckett’in "Not I-Ben Değil" adlı oyununu yeniden yazarak "No I- Hayır Ben" ismiyle sahneledi. 2012'de İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Beckett’in "Play-Oyun" adlı oyununda yönetmen yardımcılığı yaptı. 2014 yılında Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği "Gergedanlaşma 2.014" adlı oyunda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak katkı sağladı. Aynı yıl, Şahika Tekand'ın İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahnelediği 'Play-Oyun' adlı oyunda konuk oyuncu olarak yer aldı. Tiyatro kariyerine Studio Oyuncuları'nda devam etmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.