TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Umke nedir? Umke olmak için ne gerekli?

Umke nedir ve umke ekipleri ne yapar soruları arama motorlarında sık sık aratılıyor. Peki umke nedir? Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 11:18
Kaynak: HABER MERKEZİ
Umke nedir? Umke olmak için ne gerekli?

Özellikle deprem gibi doğal afetlerde görev alan umke ekipleri ile ilgili bilgiler merak edildi. Peki umke nedir ve ne iş yapar? İşte detaylar...

Umke nedir?

Ülkemizin %66'sı 1. ve 2. derece deprem tehlikesi içeren bir coğrafyada yer almaktadır. Ayrıca, su taşkınları, toprak kayması, kaya düşmesi, çığ gibi doğal afetlerin yanı sıra teknolojik ve insan kaynaklı afetler açısından da yüksek risk taşımaktadır. Bu çeşitlilik ve yoğunluk, ciddi can kayıplarına, doğrudan ve dolaylı ekonomik zararlara, sosyal ve fiziksel kayıplara neden olmaktadır.

Ülkemizde afetlerin bu kadar çeşitli ve sık yaşanması, hızlı ve etkili müdahale gereksinimini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, sağlık hizmetlerinin ve kurtarma faaliyetlerinin en etkin şekilde sunulması için Sağlık Bakanlığı tarafından "Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi" hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) oluşturulmuştur.

UMKE'nin kuruluş amacı, afetlerde hızlı ve etkin bir şekilde sağlık hizmetlerini sunmak, enkaz altında kalanları kurtarmak, yaralıları güvenli bir şekilde nakletmek ve acil tedavi hizmetlerini sağlamaktır. Proje, 30 Aralık 2003 tarihli Sağlık Bakanlığı kararı ile uygulanmaya başlamıştır.

Başlangıçta 11 bölge ilinde faaliyete geçen UMKE, daha sonra 81 ilde hizmet vermeye başlamıştır. Son yıllarda ülkemizde meydana gelen Elazığ Depremi, İzmir Depremi ve Kahramanmaraş merkezli depremler gibi olaylar, UMKE'nin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu deneyimler ışığında, Sağlık Bakanlığı, afet müdahale kapasitesini artırmak ve sağlık hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmak amacıyla 17 Mayıs 2023 tarihli Bakanlık Makamı Onayı ile "Afetlerde Sağlık Hizmetleri ve UMKE Bölge Koordinatörlüğü" adı altında 30 bölge koordinatörlüğüne yeniden yapılandırılmıştır.

Umkenin açılımı nedir?

Umkenin açılımı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'dir.

Umke ne zaman kuruldu?

2004 yılında kurulan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Türkiye'deki arama kurtarma örgütlerinden biridir. UMKE, 1999 depreminde yaşanan büyük can kaybı ve felaketin ardından kurulmuştur. Amacı, afetzedelere hızlı ve etkili bir şekilde müdahale ederek ölü ve yaralı sayısını en aza indirmektir.

Umke olmak için ne gerekli?

UMKE'ye katılmak isteyen personel, başvuru için il sağlık müdürlüğüne dilekçe ile başvurur. Başvuru sürecinde, her personel için özel bir UMKE Personeli kayıt formu doldurulur. Timlere seçilme sürecinde isteklilik esastır. Ancak UMKE personeli olarak kabul edildikten sonra, verilen tüm görev ve faaliyetlere katılmak zorunludur.

Umkeye kimler katılabilir?

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, UMKE personeli, çeşitli birimlerde çalışan ve kendi görev tanımları çerçevesinde asli işlerini yürüten istekli sağlık personeli arasından seçilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.