TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kimdir?

Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel hakkında bilgiler merak ediliyor. Biz de sizin için Süleyman Demirel hakkında merak edilen tüm detayları derledik. Peki Süleyman Demirel kimdir? Detaylar için haberimize göz atabilirsiniz...

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 12:11
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kimdir?

Siyasetçi ve devlet adamı Süleyman Demirel'in hayatı merak konusu oldu. Süleyman Demirel'i merak edenler arama motorlarında kendisine dair bilgileri aratıyor. Biz de sizin için kendisi hakkında merak edilenleri derledik. Peki Süleyman Demirel kimdir? İşte bütün detaylar...

Süleyman Demirel kimdir?

1 Kasım 1924 tarihinde dünyaya gelen Süleyman Demirel Türk mühendis, siyasetçi ve devlet adamıdır. Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olarak 1993-2000 yılları arasında görev yapmıştır.

Daha önce, 1965-1993 yılları arasında yedi farklı hükümette toplamda 10 yıl 5 ay boyunca başbakanlık görevini üstlendi. Ayrıca, 1964-1980 yılları arasında Adalet Partisi'nde, 1987-1993 yılları arasında ise Doğru Yol Partisi'nde genel başkanlık yapmıştır.

süleyman demirel

Demirel, siyasi yaşamı boyunca bir dizi önemli başarıya imza attı. Türkiye'nin çok partili sisteme geçtiği 1946'dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en fazla hükümet kuran siyasetçi oldu. Ayrıca, Türk siyasi tarihinde İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra en uzun süre başbakanlık yapan isimdir. Aynı zamanda, 41 yaşında başbakanlık koltuğuna oturarak Türkiye'nin en genç başbakanlarından biri oldu. 40 yaşında parti genel başkanı olarak görev almasıyla da en genç politikacılardan biri olarak kayda geçti. 30 yaşında bir kamu kurumuna atanarak genel müdür olan en genç kişi unvanını da elde etti.

17 Haziran 2015 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye'de 17-19 Haziran tarihleri arasında ulusal yas ilan edildiği bildirildi.

süleyman demirel 2

1 Kasım 1924'te, Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de Hacı Yahya Demirel (1893-1972) ile Hacı Ümmühan Demirel'in (1902-1979) oğlu olarak doğdu. Çocukluğunda çobanlık yaptı. İlköğrenimini doğduğu köyde tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimini sırasıyla Isparta, Muğla ve Afyonkarahisar'da tamamladı. İnşaat yüksek mühendisi unvanıyla 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun oldu. 1948'de babası Hacı Yahya Demirel'in teyzesinin kızı Nazmiye Şener ile evlendi.

1950 yılında Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Sulama ve elektrik konularında araştırmalar yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gönderildi. Türkiye'ye döndüğünde, 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatı başladığında proje mühendisi olarak görev yaparken, Başbakan Adnan Menderes'in dikkatini çekerek 1954 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Barajlar Dairesi Başkanlığına atandı. 1955 yılında DSİ Genel Müdürü olarak görevlendirildi. Bu süreçte Eisenhower Vakfı'nın onu bursiyer olarak seçmesiyle tekrar ABD'ye gitti. Askerlik hizmetini yapmak üzere 1960 yılında genel müdürlük görevinden ayrıldı. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı. Aynı dönemde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği alanında dersler verdi. Boğaziçi Köprüsü'nün ilk projesini (1954) hazırlayan ABD'nin uluslararası mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen Inc. firmasının Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.