TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan kimdir?

TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen seçimli olağan genel kurul toplantısının açılış konuşmasını yapan Tuncay Özilhan kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 16:44
Kaynak: HABER MERKEZİ
Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan kimdir?

Eğitimi ve iş dünyasında görev aldığı pozisyonlar ile dikkatleri üzerine çeken Tuncay Özilhan kimdir? TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak çalışmalarını yürüten Tuncay Özilhan hakkında merak edilenleri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Tuncay Özilhan kimdir?

Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri'de dünyaya geldi. Lise eğitimine Saint Joseph Fransız Lisesi'nde başladıktan sonra, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde alarak buradan mezun oldu. Daha sonra işletme alanında yüksek lisans derecesi (MBA) almak için ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bulunan Long Island Üniversitesi'ne gitti.

Tuncay Özilhan Kayseri’nin neresinden?

Tuncay Özilhan, Kayseri’nin Tomarza isimli ilçesine bağlı Pusatlı Köyü’nde dünyaya geldi.

Tuncay Özilhan’ın babası kimdir?

Tuncay Özilhan’ın babası sanayici ve iş insanı İzzet Özilhan’dır.

Tuncay Özilhan evli mi?

Tuncay Özilhan 1972 yılından bu yana Emine Özilhan ile evlidir. Çiftin 3 çocuğu bulunmaktadır.

Tuncay Özilhan iş hayatına nasıl başladı?

1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü'nde iş hayatına başlayan Tuncay Özilhan, daha sonra Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü ve Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü gibi önemli pozisyonlarda görev aldı. 2007 yılında, Anadolu Grubu'nun yönetim kurulu başkanlığına atanarak bu pozisyonda hizmet verdi. Ayrıca 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürdü. TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) Başkanlığı görevini 2001-2003 yılları arasında üstlenen Tuncay Özilhan, halen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Yönetim Kurulu Üyeliği, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı gibi çeşitli önemli görevleri sürdürmektedir. DEİK Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı da dahil olmak üzere birçok önemli kuruluşta yönetim pozisyonlarında bulunan Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdir edilen prestijli nişanlardan biri olan "The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)" ve Estonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen nişanlara sahiptir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.