TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tesbih duası nedir? Tesbih duası nasıl yapılır?

Namazlardan sonra okunan dualar arasında yer alan Tesbih duası nedir? Tesbih duası nasıl yapılır? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 10:36
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 10:36
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tesbih duası nedir? Tesbih duası nasıl yapılır?

Tesbih duası namazlardan sonra okunan dualar arasında yer almaktadır. Namaz bittikten sonra tesbih çekmeye başlarken ve tamamlandığında okunmaktadır. Sizler için Tesbih duası Türkçe okunuşu ile birlikte tesbih duası nasıl yapılır? sorularının detaylı bilgileri derledik.

Namaz sonrası tesbihat, Müslümanlar arasında sıkça uygulanan bir ibadet şeklidir. Namazdan sonra yapılan bu zikir ve dualar, kişinin Allah'a hamd etmesi, O'nu anması ve af dilemesi amacını taşır. Peki tesbih duası nedir? Namaz sonrası tesbih duası nasıl yapılır? Detaylar haberimizin devamında...

TESBİH DUASI NEDİR?

Tesbih duaları, Müslümanlar arasında yaygın olarak uygulanır. Namaz sonrasında gerçekleştirilen bu dualar, bireyin Allah ile arasındaki bağı güçlendirir.
Tesbih duaları genellikle Allah'ın isimleri veya özel duaları içerir. Aynı zamanda, namaz sonrasında yapılan tesbih duaları, kişinin gün içinde sürekli olarak Allah'ı anma alışkanlığı oluşturur. İslam'da zikir ve dua, inananların Allah'a yaklaşmalarını ve O'na olan bağlılıklarını güçlendirmelerini sağlayan önemli ibadet biçimleridir.
Namaz kılan Müslümanlar, ibadetleri sırasında Allah'a yönelip, Allah Rasulü'nün (s.a.v.) sünnetine uygun bir şekilde dua etmiş ve onun büyüklüğüne şahitlik etmiş olurlar. Ancak namazlarını tamamladıktan sonra da Allah'ın büyüklüğünü, celal ve ikram sahibi olduğunu, selametin sadece O'ndan geldiğini ifade etmeli ve kalpten bu gerçeğe şahitlik etmeye devam etmelidirler.

TESBİH DUASI NASIL YAPILIR?

Namazı tamamladıktan sonra, sağa ve sola selam verdikten sonra Peygamber Efendimize salavat getirilir. Ardından "Subhanallahi vel hamdu lillahi" ifadesini söyledikten sonra Ayetel Kürsi okunur. Surenin ardından sırasıyla 33 defa "Subhanallah", 33 defa "Elhamdülillah" ve 33 defa "Allahu Ekber" diyerek tesbih çekilir.

Sonrasında "Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh" cümlesi okunup, eller açılarak Allah'a dua edilir. Duaya, Allah'a hamd ve senalar ederek, Peygamber Efendimize salat-u selam getirilerek başlanması önerilir. Duayı "amin" diyerek tamamladıktan sonra Fatiha suresi okunmamışsa hatırlanarak okunmalıdır.

TESBİH NAMAZI DUASI OKUNUŞU

“Subhanallahi vel hamde lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.''

''Allahü la İlahe illa hüvel hayyü kayyum la te’huzühu sinetüv vela nevm lehu ma fis semavati ve ma fil ard men zellezi yeşfeu ındehu illa bi iznih ya’lemü ma beyne eydıhim ve ma halfehüm ve la yühıytune bi şey im min ılmihi illa bi ma şa vesia kürsiyyühüs semavati vel ard ve la yeudühu hıfzuhüma ve hüvel alıyyül azıym.”

“Sadakallahülazim”

“Zülcelali SübhanAllah” (33 kez okunur)

“Zül Kudretillahü Ekber” (33 kez okunur)

“Ve huvel aliyyul aziymizul celali subhanellah.” (33 kez okunur)

“Rabbil alemine teala şanuhu allahu ekber” (33 kez okunur)

“Allah-ü Ekber, La ilahe illallahü veahdehu la şerike leh. Lehül mülkü ve lehül hamd ve güve ala külli şey’in kadir.”

TESBİH NAMAZI DUASI ANLAMI

Allahı bütün noksan sıfatlardan tenzih eder, Kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah’adır. Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah’tır.

Allah, kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, her yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O yücedir, büyüktür.

Azim olan Allah ne güzel ne doğru söyledi.

Allah noksan sıfatlardan uzaktır.

Allah en büyüktür.

Allah noksanlardan uzaktır, Kemal sıfatlara sahiptir.

Allah en büyüktür.

Allahu Teala’dan başka ilah yoktur. Tek ilah sadece odur, ortağı da yoktur. Bütün mülk ona aittir. Bütün hamd senalar onadır. Her şeye kadirdir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.