TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 9 Şubat

Tarihler 9 Şubat'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 01:30
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 01:30
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 9 Şubat

Türkiye ve dünyada 9 Şubat tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

9 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

Tarihte bugün Milliyetçi Hareket Partisi kuruldu. 9 Şubat 1969’da Milliyetçi Hareket Partisi, Alparslan Türkeş tarafından kuruldu.

9 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

Tarihte bugün Doğan Cüceloğlu doğdu. 9 Şubat 1938’de psikolog ve akademisyen Doğan Cüceloğlu dünyaya geldi.

doğan cüceloğlu

Mehmet Doğan Cüceloğlu, 9 Şubat 1938 tarihinde Mersin'in Silifke ilçesinde dünyaya gelen, Türk psikolog ve akademisyen olarak bilinen bir isimdir. Hayatı boyunca kişisel gelişim kitapları ve televizyon programları ile tanınmıştır. 1980-1996 yılları arasında ABD'nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde görev yapmış, bu süre zarfında kırktan fazla bilimsel makale yayımlamıştır. 1990'lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplar kaleme almıştır.

Mersin'in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Cüceloğlu, ortaokulu Silifke'de tamamlamış, lise eğitimini ise Ankara ve Kırklareli'de tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede akademik kariyerine başlamış ve Mümtaz Turhan'ın asistanlığını üstlenmiştir.

1964 yılında Amerikan Psikoloji Derneği bursu ile ABD'ye giderek Illinois Üniversitesi'nde dil psikolojisi alanında doktora yapmıştır. Doktora eğitimi sırasında evlenmiş ve üç çocuk sahibi olmuştur. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nde akademik kariyerine devam etmiş, 1975 yılında doçent unvanını almıştır.

Doğan Cüceloğlu, Türkiye'yi terk edip ABD'ye yerleşmiş ancak 1996 yılında emekli olana kadar Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Emekli olduktan sonra Türkiye'ye dönen Cüceloğlu, üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Kişisel gelişim alanındaki ilk kitabı olan "İnsan İnsana"yı 1979 yılında yayımlayan Cüceloğlu, daha sonraki yıllarda "İnsan ve Davranışı" (1991) gibi eserlerle modern psikoloji kavramlarını Türkiye'den öykülerle ele almıştır. Türkiye'ye döndükten sonra televizyon programlarına katılmış ve "Temiz Aile, Temiz Gelecek" başlıklı sohbet programları ile geniş bir izleyici kitlesi kazanmıştır.

Doğan Cüceloğlu'nun hayatını anlattığı "İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog" adlı kitabı 2013 yılında yayımlanmış, ayrıca Deniz Bayramoğlu ile yaptığı söyleşi kitabı "Kendini Keşfetmeye Zorluklarla Başa Çıkmaya Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler" Ocak 2021'de okurlarla buluşmuştur.

16 Şubat 2021 tarihinde İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki evinde aort damarı yırtılması sonucu 83 yaşında hayatını kaybeden Doğan Cüceloğlu, Levent Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Aşiyan Mezarlığı'nda defnedilmiştir. Doğan Cüceloğlu'nun anısını yaşatmak amacıyla birçok yerde ismi yaşatılmış ve öğrenim kurumlarına adı verilmiştir.

9 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

Tarihte bugün Renç Koçibey öldü. 9 Şubat 1993’te motor sporları yarışçısı Renç Koçibey hayata gözlerini yumdu.

RENÇ KOÇİBEY

Mustafa Renç Koçibey, 1 Ocak 1942 tarihinde İstanbul'da doğan bir motor sporları yarışçısıdır. Fransa'da geçirdiği bir dönemin ardından İstanbul'a dönerek Saint Joseph Lisesi'ni tamamlamıştır. Motosiklet tutkusuyla tanınan Koçibey, bu tutkusunu ralliye dönüştürmüş ve Türkiye'deki motor sporları sahnesinde iz bırakmıştır.

1968 yılında Anadol ile katıldığı Türkiye'deki ilk rallisini kazanan Koçibey, bu başarıyı birçok Türkiye Rallisi zaferi ile pekiştirmiştir. Özellikle yokuş aşağı ve zorlu hava koşullarındaki üstün pilotajıyla bilinir hale gelmiştir. 1984 yılında Balkan Şampiyonluğu'nu elde etmiş, 1988'de ise dünyanın en iyi Mitsubishi pilotu seçilmiştir. Ayrıca, iki kez Paris-Dakar Rallisi'ne katılarak uluslararası alanda da adını duyurmuştur.

Mustafa Renç Koçibey, evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Ancak, Ali Sipahi Rallisi için İzmit yakınlarında gerçekleştirdiği hazırlıklar sırasında geçirdiği kaza sonucunda 9 Şubat 1993 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Motor sporları dünyasında bıraktığı iz ve kazandığı başarılarla anılan Koçibey, Türkiye'nin önde gelen ralli pilotlarından biri olarak hatırlanmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.