TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 8 Şubat

Tarihler 8 Şubat'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 23:05
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 17:26
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 8 Şubat

Türkiye ve dünyada 8 Şubat tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

8 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 119. maddesine dayanarak, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Kilis, Gaziantep, Osmaniye ve Adana'yı kapsayan 3 ay süreli Olağanüstü Hal (OHAL) kararı aldıklarını açıkladı.

8 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

Zeynep Tuğçe Bayat (8 Şubat 1990, Mersin)

Zeynep Tuğçe Bayat, 8 Şubat 1990 tarihinde Mersin'de doğmuştur. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk bölümünden mezun olmuştur. Üniversite yıllarında özel tiyatrolarda reji asistanlığı ve oyunculuk yapmıştır. İlk oyunculuk deneyimini FOX'ta yayımlanan Arka Sıradakiler dizisinde 2009 yılında almıştır.

Daha sonra çeşitli dizilerde ve sinema filmlerinde rol almıştır. 2011 yılında atv'de yayımlanan Gönülçelen dizisinde "Nevra" karakterini, aynı yıl TNT'de yayımlanan Yıldız Masalı dizisinde "Pelin" karakterini, 2014 yılında Show TV'de yayımlanan Ah Neriman dizisinde "Yeşim" karakterini ve 2015 yılında Star TV'de yayımlanan Çilek Kokusu dizisinde "Gonca" karakterini canlandırmıştır.

Son olarak, Show TV’de yayımlanan Baba adlı dizide “Şahika” karakterini canlandırmıştır. Zeynep Tuğçe Bayat, kendisi gibi oyuncu olan Cansel Elçin ile 23 Ağustos 2020 tarihinde dünya evine girdi.

8 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

Müzeyyen Senar (16 Temmuz 1918, Bursa - 8 Şubat 2015, İzmir)

Doğduğu yıl 1918'de Bursa'da dünyaya gelen Müzeyyen Senar'ın küçük yaşta evlatlık verildiği iddiaları bulunmaktadır. R. Erkan Alemdaroğlu'na göre, İnegöl’ün Hilmiye köyünde Zeliha Eren adıyla doğmuş, babasının adı Reşit, annesinin adı ise Fatma'dır.

Müzik tutkusuyla öne çıkan Senar, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım'ın gözetiminde müzik eğitimine başlamıştır. Yeteneğiyle dikkat çeken Senar, zamanla ünlü üstatlardan dersler alarak kendi bestelerini öğrenip seslendirmiştir.

İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle takip edilen programlarla geniş kitlelere adını duyurmuştur. Ünlü gazinoların sahibi İbrahim Dervişzâde, onu 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına dahil etmiştir.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de dikkatini çekmiştir. Atatürk'ün huzurunda birçok kez konser vermiş ve özel meclislerinde şarkılar söylemiştir.

1938'de Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katılan Senar, Türk musikisine yeni bir soluk getirmiş ve ünlü gazinolarda başarılı sahne programları gerçekleştirmiştir.

1998'de "Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel" albümünü çıkaran Senar, aynı yıl Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. 2004 yılında sanatçı dostlarının katıldığı bir geceyle 72. sanat yılını kutlamıştır.

Müzeyyen Senar, son konserini 5 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Sarayburnu'nda Sepetçiler Kasrı'nda vermiştir.

8 Şubat 2015 tarihinde sabah saat 07:30'da zatürre nedeniyle tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, 96 yaşında hayata veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.