TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 5 Şubat

Tarihler 5 Şubat'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 23:00
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 5 Şubat

Türkiye ve dünyada 5 Şubat tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

5 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

Modern Zamanlar gösterime girdi

Modern Zamanlar ya da Asri Zamanlar, 1936 yapımı romantik bir komedi filmidir. Türkiye'de gösterildiğinde, film genellikle Asri Zamanlar adıyla bilinir.

Filmin yapımcısı, senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Charles Chaplin'dir. Ayrıca film müzikleri de Chaplin'e aittir. Paulette Goddard da filmin önemli bir oyuncusudur. Chaplin ve Goddard, film çekimleri bittikten sonra birbirleriyle evlenmişlerdir; bu, Chaplin'in üçüncü evliliğidir.

Büyük Ekonomik Buhran döneminde, 1930'larda, makineleşmenin artmasıyla birlikte ekonomik ve toplumsal koşulların bozulduğu ve işsizlik sorununun arttığı bir dönem yaşanmıştır. Modern Zamanlar, bu dönemin zorluklarını ve işsizlik sorununu ele almaktadır. Film, Chaplin'in 1914'te yarattığı Küçük serseri (Şarlo) karakterine dayanmaktadır. Chaplin, her filmiyle daha da yetkinleşmiştir ve Modern Zamanlar'ı sadece 10 ay gibi kısa bir sürede çekmiştir. Film için 100 kilometrelik negatif film kullanılmıştır.

Modern Zamanlar'da Komünizm propagandası yapıldığı iddialarıyla ABD'de gişe başarısı elde edememiştir. Ancak Avrupa'nın geri kalanında büyük bir başarı elde etmiştir. Almanya ve İtalya'da yasaklanmış olsa da, diğer Avrupa ülkelerinde ilgiyle karşılanmıştır.

Filmin bazı ses ve müzik efektlerinin kullanılmasına rağmen, Modern Zamanlar sessiz bir filmdir ve Chaplin'in çevirdiği son sessiz filmidir. Chaplin, bu sessiz filmin çekildiği dönemde sinemada sesin yaklaşık 10 yıldır kullanıldığını bilmesine rağmen, sessiz filmlerin duyguları daha iyi ifade ettiğine inanıyordu. Ayrıca, farklı dilleri konuşan insanların da bu şekilde onu anlayabileceğine inanıyordu.

Amerikan Film Enstitüsü (AFI), "tüm zamanların en iyi filmleri" arasında 78. sıraya yerleştirdiği Modern Zamanlar'ı, 1989'da Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli" filmler arasına alarak ABD Ulusal Film Arşivi'nde korunmasına karar verdi.

Markale Katliamı

Markale Katliamı, Bosna Savaşı sırasında Saraybosna'daki Markale Pazarı'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından gerçekleştirilen katliamlardır. Saldırı sonucunda Sırp komutan Stanislav Galić, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

28 Ağustos 1995'teki saldırının ardından NATO, askeri operasyonlar başlatmıştır.

5 Şubat 1994 tarihinde Saraybosna'daki Markale Pazarı'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırıda 68 kişi hayatını kaybetti ve 144 kişi yaralandı. Saldırı sonrasında Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Radovan Karaciç, düzenlediği basın toplantısında Sırp tarafının bombalama eyleminde herhangi bir sorumluluğunun olmadığını iddia ederek, "Bu katliam, Müslüman liderliğinin planlı bir cinayetidir" şeklinde konuştu.

Aynı dönemde NATO, Sırp güçlerine yönelik bir ultimatom yayınladı. Ultimatomda, Sırpların Saraybosna'dan ağır silahlarını çekmesi veya bu silahları BM kontrolüne bırakması gerektiği belirtildi. NATO, Sırp güçlerini Saraybosna'dan 20 kilometre dışına çekilmezlerse ve ağır silahlarını BM kontrolüne teslim etmezlerse hava saldırılarına başlayacaklarını açıkladı. Sırp güçleri, ultimatomun koşullarına uymak zorunda kalarak Saraybosna'dan geri çekildi.

28 Ağustos 1995'te Saraybosna'daki Markale pazarına Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından atılan bombanın patlaması sonucunda 37 kişi hayatını kaybetti, 90 kişi de yaralandı. 30 Ağustos 1995'te, UNPROFOR askerlerinin Bosna Sırp topraklarından ayrılmasının hemen ardından NATO uçakları, Sırp Cumhuriyeti'nde belirli hedeflere hassas hava saldırıları gerçekleştirdi.

NATO'nun Bosna Sırp askeri birliklerine yönelik bombardımanının gerekçesi olarak, Sırpların Markale'deki silahsız Boşnaklara yönelik saldırısı ve Srebrenitza katliamı gösterildi. Hırvat, Boşnak ve NATO operasyonları karşısında direnç gösteremeyen Sırp birlikleri, Ekim ayında teslim oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.