TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 4 Şubat

Tarihler 4 Şubat'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 01:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 01:11
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 4 Şubat

Türkiye ve dünyada 4 Şubat tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

4 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

Tarihte bugün Facebook kuruldu. 4 Şubat 2004’te Facebook kuruldu.

Mark Zuckerberg tarafından 2006 yılında kurulan Facebook, başlangıçta öncelikle Harvard Üniversitesi öğrencileri için oluşturulmuş bir platformdu. Ancak kısa sürede başarılı bir büyüme göstererek Boston civarındaki diğer okulları da içine katarak genişledi ve iki ay içinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. Uygulama, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okulların veri tabanında yer aldığı ilk yılını tamamladı. Başlangıçta, üyeler sadece ilgili okulun e-posta adresi ile (.edu, .ac.uk vb.) kaydolabiliyorlardı. Ancak zamanla liseler ve bazı büyük şirketler de Facebook'a katıldı.

11 Eylül 2006 tarihinde, Facebook tüm e-posta adreslerine açıldı, ancak belirli yaş sınırlandırmaları getirildi. Bu dönemde kullanıcılar, istedikleri ağlara liseleri, çalıştıkları yerler veya yaşadıkları yerler itibarıyla katılma imkanına sahip oldular. Facebook, dünya genelinde en çok ziyaret edilen siteler arasında yer aldı ve Google Play Store'da 5 milyardan fazla kullanıcıya ulaştı.

Platform, sosyal medya dünyasında bir devrim yaratmış ve insanlara dünya çapında bağlantılar kurma, iletişim kurma ve bilgi paylaşma imkanı sunmuştur. Zuckerberg'ün liderliğindeki Facebook, internet kullanıcılarının sosyal ağ üzerinden etkileşimde bulunmasına olanak tanıyan bir simge haline gelmiştir.

4 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

Tarihte bugün Ömer Onan doğdu. 4 Şubat 1978’de basketbolcu Ömer Onan dünyaya geldi.

ömer onan

Ömer Onan, 4 Şubat 1978 tarihinde Mersin'de doğan Türk eski profesyonel millî basketbolcudur. "Cesur Yürek" lakabıyla anılan Onan, Türkiye Basketbol Federasyonu'nda Genel Koordinatörlük görevini üstlenmektedir. Basketbol kariyerine Tarsus Çukurovaspor'da İbrahim Ertem ile çalışarak başlamış ve buradan Efes Pilsen'e transfer olmuştur. Efes Pilsen'deki performansıyla birçok başarı ve şampiyonluk yaşayan Onan, 105 kez milli takım formasını giymiş ve Türkiye milli basketbol takımının kadrosunda da yer almıştır.

Fenerbahçe'de geçirdiği 2004-05 sezonu ve ardından Ülkerspor'daki 2005-06 sezonunda önemli roller üstlenmiştir. 2006-07 sezonunda Fenerbahçe Ülker takımına geri döndükten sonra, takımıyla birlikte 4 Türkiye Basketbol Ligi (TBL) şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası elde etmiştir. Türkiye'nin en kariyerli ve saygıdeğer basketbolcularından biri olarak kabul edilen Onan, özellikle hızlı top sürüşü ve hızlı hücumdaki etkili performansıyla tanınmaktadır.

Basketbol kariyerini tamamladığı 17 Ekim 2014 tarihinde, Fenerbahçe Ülker ile Emperio Armani Milano arasında oynanan karşılaşmanın devre arasında gerçekleştirilen veda töreniyle basketbol hayatına nokta koymuş ve bu özel anın ardından giydiği 7 numaralı forma emekli edilmiştir. Ömer Onan, Türk basketboluna kattığı başarılar ve liderlik vasıflarıyla unutulmaz bir sporcu olarak anılmaktadır.

4 ŞUBAT TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

Tarihte bugün Tunca Yönder öldü. 4 Şubat 2020’de oyuncu, yönetmen ve yapımcı Tunca Yönder hayata gözlerini yumdu.

tunca yönder

Tunca Yönder, 24 Şubat 1938 tarihinde Ankara'da doğmuş ve 4 Şubat 2020 tarihinde İstanbul'da vefat etmiş bir Türk oyuncu, yapımcı ve yönetmendir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1955 yılında Tuncel Kurtiz’in sahneye koyduğu "5 Gün" adlı oyunla Türkiye Millî Talebe Federasyon tiyatrosunda tiyatro kariyerine başlamıştır. Ardından, Orhan Asena'nın "Korku" oyununda rol alarak ve İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'na katılarak tiyatro dünyasındaki deneyimini genişletmiştir.

Profesyonel kariyerine 1961 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu'nda başlayan Tunca Yönder, Sokak Kızı İrma müzikalinde oynadıktan sonra Ankara Meydan Sahnesi'ne konuk oyuncu olarak gitmiş ve 1962 sonbaharında Asaf Çiyiltepe tarafından kurulan Arena Tiyatrosu'na katılmıştır. Arena Tiyatrosu'nun dağılmasının ardından Ankara'da kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu'nun kurucu kadrosunda yer almış ve Sermet Çağan'ın "Ayak Bacak Fabrikası" oyunundaki performansıyla Ankara Sanatseverler Derneği En İyi Aktör ödülüne aday gösterilmiştir.

Tunca Yönder, 1967 yılında TRT'nin açtığı sınavı kazanarak Ankara Televizyonu'nun ilk kadrosunda yer almıştır. Bu dönemde, ünlü yazarların eserlerini uyarlayarak çeşitli programlara yönetmen olarak imza atmıştır. Ancak 12 Mart muhtırasının ardından yaşanan olaylar nedeniyle önce Erzurum Radyosu'na gönderilmiş, ardından TRT genel müdürü Musa Öğün'ün baskıları sonucunda istifa etmek zorunda kalmıştır.

Reklamcılık dünyasına 1970 yılında giren Tunca Yönder, metin yazarı, yapımcı ve yönetmen olarak birçok büyük ajansın reklam kampanyalarına imza atmıştır. Ayrıca, çağdaş Türk reklamcılığının ilk üç yönetmeninden biri olarak kabul edilmektedir.

1983 yılında Turgut Özal'ın Başbakan olmasıyla birlikte, Manajans tarafından üstlenilen "İcraatın İçinden" adlı programın yapımında üç yıl boyunca yönetmen olarak görev yapmıştır.

1995 yılında 7. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Bir Aşk Uğruna" filmiyle En İyi Film ödülünü kazanan Tunca Yönder, aynı festivalde "Çözülmeler" filmiyle de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Tunca Yönder'in yaşamı, 19 Şubat 2019'da genel durum bozukluğu sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürlüğü Kayışdağı Yerleşkesi'ne sevki yapıldığı tarihe kadar devam etmiştir. Parkinson rahatsızlığı bulunan Tunca Yönder, 82 yaşında kalp ve solunum durması sonucu hayata veda etmiştir. Cenaze törenine, Tunca Yönder'in oğlu Erenus Yönder ve üvey kızı Nisa Yönder (Akman) katılmamıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.