TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 30 Kasım

Tarihler 30 Kasım’ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 22:00
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Tarihte bugün ne oldu? 30 Kasım

Türkiye ve dünyada 30 Kasım tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

30 KASIM TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

Tarihte bugün İstanbul-Isparta seferini yapan yolcu uçağı düştü. 30 Kasım 2007’de İstanbul-Isparta seferini yapmakta olan, yolcu uçağı, Isparta'nın Çukurören ve Kılıç köyleri arasında kalan Türbetepe mevkiinde düştü. Uçakta bulunan, 50 yolcu ve 7 mürettebattan kurtulan olmadı.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeki bir fizik konferansına katılmak üzere uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arık, Fatma Şenel Boydağ[8] ve yanlarında bulunan 4 akademisyen kazada hayatını kaybedenler arasındaydı.

Uçağın düşmesinin hemen ardından, ‘uçak düştü mü, düşürüldü mü?’ tartışması başladı. Sobataj iddiaları gündeme geldi ancak buna dair bir kanıt bulanamadı. Kazada hayatını kaybeden fizikçi Engin Arık’ın Türkiye’de parçacık hızlandırma laboratuvarı kurma projesi olduğu ve Türkiye’de böyle bir gelişme olmasını istemeyenlerin sabotajı düzenlediği iddia edildi.

Bu iddialar karşısında Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, uçağa sabotaj yapıldığına dair herhangi bir kanıt olmadığını açıkladı.

Hayatını kaybedenler

Uçuş ekibi

Kaptan Pilot Serhat Özdemir, 2. Pilot Tahir Aksoy, Kabin Amiri Çağatay Şirin, Hostes Mana Topçu, Hostes Sinem Hatice Vurgun, Hostes Mümine Bulut, Teknisyen Alaattin Gürtürk.

Yolcular

Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Ayşe Şentürk, Kasım Muhammet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Pullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Ceren Ceylan, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Melike Ceylan, Sadettin Baysal, Özlem Karataş.

30 KASIM TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

 Tarihte bugün Erdal Tosun hayata gözlerini yumdu. 30 Kasım 2016’da oyuncu ve seslendirme sanatçısı Erdal Tosun vefat etti.

erdal tosun1

9 Nisan 1963’te dünyaya gelen Erdal Tosun Yeşilçam aktörlerinden Necdet Tosun'un oğludur. Kardeşi Gürdal Tosun da kendisi ve babası gibi bir oyuncuydu. 1980 yılında Beyoğlu Fındıklı Lisesinden mezun olan Erdal Tosun 1982 yılında Mine adlı filmle sinemaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olan Erdal Tosun Özel Tiyatro'yu kurdu. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosu'nda göreve başlayan Erdal Tosun Ayrıca Murathan Mungan'ın Mezopotamya Üçlemesi adlı oyununda oynadı. Devlet Tiyatroları'ndaki görevinden ayrılan Erdal Tosun BKM oyuncuları arasına katıldı. Bunların yanında çeşitli filmlerde ve dizilerde rol aldı. Bunlardan biri olan Rina'da canlandırdığı "Memo" karakteriyle söylediği "Hayallerimizi satmadık ya" repliğiyle tanınır.

Oyuncu aynı zamanda League of Legends oyununda Tahm Kench adlı şampiyonu seslendirmiştir.

30 Kasım 2016 tarihinde Sarıyer, Büyükdere Caddesi İl Jandarma Komutanlığı Kavşağında meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Erdal Tosun’un oynadığı filmler

Mine     

Fidan    

Alnımdaki Bıçak Yarası  

Alışırım 

Kadının Adı Yok

Seyyar Kamil

Yuvasızlar

Sokaktaki Adam

Vizontele

Ömerçip             

Vizontele Tuuba

G.O.R.A

Gönül Yarası

Babam ve Oğlum

Organize İşler   

Eve Dönüş         

İlk Aşk

Maskeli Beşler: Irak

Kutsal Damacana

Maskeli Beşler: Kıbrıs

Kurbanlık            

Avanak Kuzenler

Süper Ajan K9   

Sonsuz 

Türkler Çıldırmış Olmalı

Neşeli Hayat     

Rina      

Pak Panter         

Vay Arkadaş      

Çakallarla Dans 

Çalgı Çengi

Koğuş Akademisi             

Bana Masal Anlatma

Yapışık Kardeşler            

Kara Bela           

Öyle ya da Böyle

Düğün Dernek 2: Sünnet

Şeytan Tüyü      

Küçük Esnaf      

Dede Korkut Hikayeleri: Salur Kazan

Erdal Tosun’un yer aldığı televizyon dizileri

Bir Demet Tiyatro

5 Maymun Çetesi

Azad     

Yarım Elma        

Ölümsüz Aşk     

En İyi Arkadaşım

Gönül Salıncağı

Düğün Şarkıcısı 

Benim Annem Bir Melek

Ramazan Güzeldir

Üsküdar'a Giderken

Bir Yastıkta        

Analı Oğullu

Kardeş Payı

Erdal Tosun’un yer aldığı tiyatro oyunları

1985: Lokomopüf: Wolker Ludvig/Rainer Hachfeld - İstanbul Devlet Tiyatrosu

1988: Tanrı: Woody Allen - Özel Tiyatro

1992: Lozan: Memet Baydur - Antalya Devlet Tiyatrosu

1993: Geyikler Lanetler: Murathan Mungan - Antalya Devlet Tiyatrosu

2000: Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?:  Yılmaz Erdoğan – BKM

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kadir Şeker kimdir? Kadir Şeker tahliye edildi mi?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.